x

Yaşam

 

Korku Güçlü Bir Motivasyon Kaynağı

06.07.2017

Korku Güçlü Bir Motivasyon Kaynağı
   

Evrimsel açıdan değerlendirildiğinde, korku mantıklıdır. Hayatın korunması ve sürdürülebilir kılınması için korku bir alarm görevi görür, tehlikeli her duruma karşı bir savunma, korunma davranışını tetikler.
 
İlkel dönemlerde de bu süreç böyle işlemiş, çünkü yaratılışın doğasında var; yiyecek bulamamak açlıktan ölmek demektir, sığınacak bir mağara bulamamak saldırıya uğrayıp ölmek demektir, yırtıcılara karşı tedbir almamak öldürülmek demektir. Fakat şimdi ne yırtıcılar var, ne de mağaralarda yaşıyoruz. Teknolojik ve bilimsel gelişmelere paralel olarak korkularımız da gelişti, şekil değiştirdi. Bataklıklardan, dev yılanlardan ve gece karşımıza çıkacak şeylerden korkmak yerine, artık değişimden, belirsizlikten korkuyoruz.
 
KORKUDAN KAÇANLAR VE KORKUYLA YÜZLEŞENLER
 
Korkudan kaçmak kolaydır ve genellikle yapılan budur; fakat kokularla baş etme mekanizmalarını harekete geçirip, üzerine giderek yaşamak kişiyi daha da güçlü kılar ve daha huzurlu bir hayat imkanı sunar.
 
Korkuyu hissetmek, ona karşı bir vaziyet almak ve üzerine giderek baş etmeyi öğrenebilmek, korkuları böylece kucaklamayı öğrenmek sizi daha mutlu, yetenekli, daha cesur ve anlatacak ilginç hikâyeleri olan bir insan yapacaktır.

 
EĞER KORKUDAN KAÇARSANIZ...
 
Korkudan kaçmak daha kaygılı, daha huzursuz, endişelerle vesveselerle sürdürülen huzursuz bir hayat demektir. Fakat korkuların üzerine giderek, onlarla yüzleşen insanların, hayatın iniş ve çıkışlarıyla baş etme mekanizmaları gelişir, daha güçlü hisseder ve hayatlarına daha çok kendileri yön verirler.
 
KORKULARINIZDAN KURTULDUKÇA GÜÇLENİRSİNİZ

Korkularla yüzleşmek atalarımızdan bize kalan bir miras. Hep kaçmamışlar, tehlike olarak düşündükleri her şeye yaklaşmış, tanımaya çalışmış ve korkunun kaynağını yok etmeye çalışmışlar. Dolayısıyla türümüzün devamını korkuların üzerine gidebilme kapasitemize borçluyuz.
 
Korkularınızla yüzleşin, onların nereden geldiğini öğrenin, sebeplerini araştırın, bu kendinizi öğrendiğiniz anlamına da gelecektir. Korkularınızı sevmek zorunda değilsiniz fakat onları tanıdıkça kontrol edebilirsiniz ve korkularınızdan kurtuldukça güçlenirsiniz. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yaza Özel 9 Dekorasyon Önerisi
Detay

Yaşam

Yaza Özel 9 Dekorasyon Önerisi

Yaz enerjisini yaşam alanlarınıza taşıyın.

Yapay Zekaya Göre Şampiyon Almanya
Detay

Yaşam

Yapay Zekaya Göre Şampiyon Almanya

Dünya Kupası’nda yapay zeka tahminleri.

Babalar Günü Kutlu Olsun!
Detay

Yaşam

Babalar Günü Kutlu Olsun!

En süper babalar günü aktiviteleri ve film listesi...

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *