x

Yaşam

 

Ruh Sağlığına En Zararlı Uygulama Instagram

13.07.2017

Ruh Sağlığına En Zararlı Uygulama Instagram
   

Psikoloji ve sosyal medya arasındaki karmaşık ilişki nedeniyle epeyce tartışma ve fikir yürütülüyor. Yaşamın çevrim içi paylaşılması, gerçekliğin sıkıcı taraflarını sanal bir güzellikle düzenleme imkanı sunarken beraberinde mantık dışı bir karşılaştırma yapmayı ve aşağılık-üstünlük komplekslerini tetikleyerek sağlıksız ruh hallerini de getiriyor. Özellikle gençler bu tehlikeye karşı daha savunmasız. 
 
İngiltere The Royal Society for Public Health, 14-23 yaş arasındaki 1.500 kişiyle görüşerek Instagram, Snapchat, Twitter ve Facebook gibi uygulamaların ruhsal sağlığa etkilerini değerlendirdi. Bulgulara göre Instagram bunlar arasında en yıkıcı etkiler yaratan uygulama, özellikle de genç kadınlar olumsuz etkilere daha açık olabiliyor.
 
Şu anki en popüler uygulama olan Instagram gerçekten de yaşamın tüm olumsuzluklarını filtreden geçirebilme yeteneğiyle diğer uygulamalardan ayrılıyor. Ancak Instagram, kullanıcılarında gerginlik, despresyon, yalnızlık ve eksiklik hislerini tetikliyor. Bununla birlikte online dünyanın yeni fobisi FOMO yani bir şeyi kaçırma korkusu da cabası. Genç katılımcılardan, bıraktığı pozitif his üzerine en yüksek puanı ise YouTube aldı.
 
Psikiyatrist Sir Simon Wessely, bu sonucun çok şaşırtıcı olmadığını belirterek “Sosyal medyanın mutsuzluk üzerinde önemli bir etkisi olduğu yadsınamaz. Ancak olumsuz tarafları kadar pek çok olumlu faydası da var. Sosyal medyanın, iyi-kötü tüm yönleriyle başa çıkabilme kapasitesine sahip olmalı ve bunu çocuklarımıza da öğretmeliyiz” diyor.
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Detay

Yaşam

​Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Doç. Dr. Nermin Tansuğ bebek bakımıyla ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı.

​MomTalks 2018’de Bilinçli Ebeveynlik Konuşulacak
Detay

Yaşam

​MomTalks 2018’de Bilinçli Ebeveynlik Konuşulacak

Anneler, alanında uzman isimler ve akademisyenler bu yıl “Bilinçli Ebeveynlik” teması altında buluşuyor.

​Nisan Ayı Burç Yorumları
Detay

Yaşam

​Nisan Ayı Burç Yorumları

Güneş, bu ay Koç burcunda.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *