x

Yaşam

 

17 Temmuz Dövme Günü

17.07.2017

17 Temmuz Dövme Günü
   

Arkeolojik çalışmalarda bulunan dövme araçları ve insanların vücutlarında dövme taşıdığını gösteren resimler, gravürler, dövmenin çok eskilerden bu yana bir çok farklı amaçla kullanıldığını gösteriyor.
 
Örneğin eski Mısır’da özellikle kadınların taşıdığı dövmelerin anlamları dövmenin şekline ve uygulandığı yere göre değişiyordu. O dönem Mısırlı kadınların derilerini süsleyen şekiller din veya statü göstergesi olarak kullanıldığı gibi ceza ya da şifa amacıyla da uygulanıyordu. Çin tarihinde ise dövmeler daha çok halk kahramanları ve suçluların taşıdıkları işaretlerdi. Örneğin hüküm giyen suçluların suratlarına, kanji alfabesinde suçlu anlamına gelen ifade dövme olarak uygulanıyordu.
 
Modern çağ, dövmenin anlamı ve kullanım amaçlarına da yenilikler getirdi. Artık birçok insan kendini ifade etmek, bir hikayeyi hatırlamak, ciltteki sorunlu bölgeleri kapatmak için bir araç olarak ya da sadece estetik görüntüsü nedeniyle dövme yaptırıyor. Giderek yaygınlaşmasına rağmen dövmenin görünmesinin uygunsuz olduğu yerler, örneğin iş yerleri de var. Ancak buralarda dövmenin taşınmasından ziyade görünmesi sorun. Diğer taraftan, 'sanat mıdır, değil midir?' tartışmaları devam ederken, dövme özellikle gençler tarafından ağırlıklı olarak sanat kategorisinde değerlendiriliyor.
 
ABD’den çıkan Dövme Günü ise dövme konusunda farkındalığı artırma, dövmenin çok eskilere uzanan tarihini öğrenme, hatırlama ve dövmeye yönelik önyargıları kırma gibi nedenlerle kutlanıyor.
 
Dövme Günü’nü kutlamanın güzel bir yolu kendi taşıdığınız dövmelerin hikayelerini hatırlamak. Belki yeni bir dövmenin ya da ilk dövmenizin ne olacağına karar verip güvendiğiniz bir dövme sanatçısından randevu almak.  

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yeni Anneler Dikkat!
Detay

Yaşam

Yeni Anneler Dikkat!

Anne adaylarının bilmesi ya da hatırlaması gerekenler

Teknoloji Evcil Hayvanları Nasıl Etkiliyor?
Detay

Yaşam

Teknoloji Evcil Hayvanları Nasıl Etkiliyor?

Dijital dünyada evcil hayvanları korumak için öneriler.

Yaza Özel 9 Dekorasyon Önerisi
Detay

Yaşam

Yaza Özel 9 Dekorasyon Önerisi

Yaz enerjisini yaşam alanlarınıza taşıyın.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *