x

Yaşam

 

Potansiyelinizin Farkında Mısınız?

17.08.2017

Potansiyelinizin Farkında Mısınız?
   

Hayatınızın daha anlamlı, daha sağlıklı daha tatmin edici olabileceğini hissettiğiniz ancak kendi mutluluğunuzu ve gelişiminizi birçok bahaneyle sabote ettiğinizi düşündüğünüz oluyor mu? Ya da olumsuzluklardan şikayetçi olup bu konuda harekete geçemeyenlerden misiniz? Bu tür durumlarda sorumluluğu kabul etmek pek kolay olmaz; suçlanacak kişi dışarda değildir ve değişiklik, harekete geçmeyi gerektirir. Ama kim uğraşacak?
 
Gerçek potansiyelinizi engellediğinizin 5 göstergesi:
 
Dış dünyaya gereğinden fazla odaklanmak.
Mutluluk, kişisel olarak kontrol edilebilen ve iç dünyaya ait bir durumdur. Yaşananların, olayların sonuçlarına göre değişen bir ruh hali değil. Sosyal çevreden daima bir onay ve tasdik beklemek, içsel dünyadaki tatminsizliğin üzerini bir işkoliğe dönüşerek ya da materyal tüketime sığınarak örtmek, sosyal çevreden onay görmek için benimsenen her türlü sahtelik zehirli, anlamsız ve depresif etkiler yaratır. Odağı dış dünyadan içeriye yönelterek öz güveni ve öz saygıyı güçlendirmek daha destekleyici olur. 
 
Duygusal açıdan kendine mesafeli olmak.  
Sosyal medyanın yan etkileri olan idealize edilmiş fantastik dünyalarla gerçek dünyanın kıyaslanması, beğenilme ihtiyacı ve sürekli seçmelere katılmış, jüriden onay almaya çalışan yarışmacılar gibi hissetmek insanın kendiyle arasına duygusal bir kopukluğun girmesine neden oluyor. Bu, sadece sosyal medyaya has bir durum değil; duygusal iniş çıkışlarınızın kontrolünü başkalarının ya da başka yaşamların kontrolüne bırakmamalısınız.
 
Yaratmaktan çok tüketmek.
Bir duvar yazısı “Çok çalışarak kazandığımız parayla ihtiyacımız olmayan şeyleri istemediğimiz bir yaşam şeklini devam ettirmek ve hoşlanmadığımız insanları etkilemek için harcıyoruz” der. Daha fazla tüketmemiz için sınırsız bir ısrarla baskı yapılırken farkında bile olmadan tüketmeye başlamak ve giderek daha fazla tüketmek, doğal merakı, keşif ve macera hissini yok ediyor.
 
Acıdan kaçınmak, sürekli konfor aramak.
Daima güvenli kıyılarda gezinmek ve riskten kaçınmak birçok yeni fırsatı ve heyecanı engellemenin en kestirme yoludur. Bir insanın gerçek gücünü, yeteneğini ve zekasını zorlu durumlara verdiği yanıtlar gösterir ve pratik yapmak bir konu üzerinde uzmanlaşmanın en iyi yoludur.
 
İç gözlem yapmamak ve gelişmeye kapalı olmak. 
Güçlü ve zayıf yönleri keşfederek buna uygun tercihler yapmak yaratıcı potansiyeli geliştirmenin en önemli desteklerinden biridir.     

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek
Detay

Yaşam

Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek

Bir poker şampiyonundan karar verme süreçlerine ilişkin 3 ders.

Ekim Ayı Burç Yorumları
Detay

Yaşam

Ekim Ayı Burç Yorumları

Güneş, bu ay Terazi burcunda!

4 Büyük Kişilik Tipi
Detay

Yaşam

4 Büyük Kişilik Tipi

Bilimsel açıklamalarıyla...

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *