x

Yaşam

 

Küçük Narsistler Yaratılıyor

15.09.2017

Küçük Narsistler Yaratılıyor
   

10’lu yaşlar, artık ön ergenlik olarak tanımlanıyor; çocuklukla gençlik arası bir dönem. Bu dönemdeki gençlerin kimlik arayışları, çoğunlukla etraflarındaki yetişkinlerle özdeşim kurma, kendilerine idol seçme ve onlara benzeme uğraşları yavaş yavaş başlar ve sosyal çevre kişilik oluşumunda önem kazanır. Mantıksal muhakeme becerisi henüz yeterince gelişmediği için özdeşim kurdukları kişilerin davranışlarını taklit etme eğilimleri yoğundur. Bu yüzden yetişkinler olarak farkında olmadan onlara verdiğimiz mesajlar hakkında daha dikkatli olmayı önereceğim. Nasıl mı? Bir örnek üzerinden bakalım:
 
Yer Nişantaşı’nda bir kafe. Orta yaşlarda modern görünümlü, bakımlı iki anne ve yanlarında kızları kafeye girdiler. Kızlar, 11-13 yaşlarında görünüyor. Sadece anneler içecek aldı. Masaya oturur oturmaz annelerden biri kızları fotoğraf çekmesi için görevlendirdi. Kızlar annelerine nasıl poz vermeleri gerektiği konusunda talimatlar verdiler (buradan bu fotoğraf çekme işinin ilk kez olmadığını anlıyoruz). Anneler keyifle pozdan poza girdiler, sonra çekilen fotoğrafları değerlendirdiler. Maalesef istedikleri gibi olmamış. Fotoğraf çekimi yeniden başladı. Sonra daha güzel manzaralı bir masaya geçildi, annelerin talimatıyla çekim devam etti. Yan masadaki kadın “Bu işte ne kadar iyisin, bir sürü akıl veriyorsun” dedi, kızlar gururlandı. Yarım saat boyunca 4 kişi arasındaki iletişim, fotoğraflar yani nasıl gözüktükleri üzerinden ilerledi. Sanırım istenen görüntü yakalandı ve sosyal medyada paylaşıldı. Böylece kızlar kendilerine ait bir masaya oturdular. Aralarındaki iletişim nasıl olacak diye merakla gözlemlemeye devam ettim. Kızlar birbirlerinin çantalarını karşılaştırdılar, yorumlar yaptılar. Tam sohbet edecekler derken telefonlarını çıkarıp birbirlerine fotoğraflar göstermeye başladılar. Tıpkı anneleri gibi…
 
Annelerin vitrine dönüştürdükleri hayatları, tüm ilişkinin kameraya ve sosyal medyaya yansıyan taraf üzerinden dönmesi ve çocuklarıyla ilişkilerinin sadece kendi ihtiyaçları etrafında şekillenmesi bana Narkissos hikayesini hatırlattı. Anneler Narkissos, kızları da onların ne kadar göz alıcı olduklarını yansıtan göl oldu.
 
Nancy McWilliams “Psikanalitik Tanı” kitabında ebeveynlerin çocuklarıyla kurduğu bu ilişkiden şöyle bahsediyor: “Analistler, başkalarının özsaygılarını sürdürmelerine destek olma işlevi görmek üzere ihtiyaç duyulan kişilerden ‘narsistik uzantılar’ olarak bahsederler. Bu terim, uzantı olarak yaşanan kişi ayı bir kişi olarak görülmediğinde, o kişiyi sömürme anlamı taşır”.
 
Bu örnekte anneler kızlarını narsistik uzantıları olarak kullanıyorlar; kızlarının bireyselliklerini yok sayma eğilimi gösteriyorlar, kızlarıyla kim olduklarından çok yerine getirdikleri işlevden dolayı iletişim kuruyorlar ve kızlarını çektikleri görüntülerle tekrar tekrar değerlendirmeye tabi tutuyorlar.
 
Mesleğim nedeniyle elimde olmadan kızlar için endişelendim. İleride sürekli diğerleri tarafından nasıl görüldükleriyle ilgilenecekler, güzel vitrin sağlayacak ve derinliği olmayan ilişkiler sürecekler, “like”lar aldıklarında kendilerini idealize ederken, bu desteği göremediklerinde ve eleştirildiklerinde karalar bağlayacaklar ve muhtemelen kendilerinin ne kadar değersiz olduklarını düşünecekler. Kırılgan olacaklar ancak bunu belli etmemek için her türlü filtreyi, makyajı ve kostümü takınacaklar. Yani, küçük narsistler olacaklar.
 
Uzm. Klnk. Psk. Cansu Torun

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Eylül Ayı Burç Yorumları
Detay

Yaşam

Eylül Ayı Burç Yorumları

Güneş bu ay Terazi burcuna geçiyor

Dünyanın IQ’su Düşüyor
Detay

Yaşam

Dünyanın IQ’su Düşüyor

Beyin sağlığını korumanın ve güçlendirmenin yolları

Doğal Temizlik
Detay

Yaşam

Doğal Temizlik

Yemekten kıyafete, kozmetikten temizlik malzemelerine kadar her şeyin doğalını bulma arayışı bitmiyor.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *