x

Yaşam

 

Yeniliklere Alışma Süreci

28.09.2017

Yeniliklere Alışma Süreci
   

Bebekler ve küçük yaştaki çocuklar yeni bir kişiyle, yeni bir oyuncakla veya yeni bir yiyecekle karşılaştıklarında çekingen davranırlar. Karşılarındaki şeyi veya kişiyi tanımak için kendi zamanlarına ve kendi yöntemlerine ihtiyaç duyarlar. Psikanalist Adam Phillips, bu konudan bahsederken bir çocuk doktoru aynı zamanda psikanalist olan Winnicott'ın spatula deneyini örnek gösterir:

1.aşama: Bu aşamayı belirsizliğin yarattığı kaygı aşaması olarak adlandırabiliriz. Bebek spatulayı eller, ancak o anda beklenmedik biçimde bu durumu düşünmesi gerektiğini keşfeder. Zor bir durumla karşı karşıyadır. Ya eliyle spatulayı kavrar, bunun dışında hiçbir hareket yapmadan gözlerini kocaman açıp annesine bakar. Ya da bazı durumlarda ilgisini tamamen geri çekip yüzünü annesinin bluzuna gömer. Birçok durumda olduğu gibi bu yenilikte de bebek, referans noktası olarak bakımvereni (genellikle anneyi) alır. Anne çocuğun hızında ilerler, çocuğunun keşfetmesine alan açar ve onun heyecanına, merakına ortak olursa, yeni duruma geçiş daha kolay olur.
 
2.aşama: Bu aşamayı da önceki hali bırakmanın tereddüt süresi olarak adlandırabiliriz. “Tereddüt süresi” boyunca bebek bedenini hep hareketsiz tutar. Yavaş yavaş duygularının gelişmesine izin verecek kadar cesaretini toplar; sonraysa manzara oldukça çabuk biçimde değişir. Bu ilk aşamanın yerini hangi anda ikincisine bıraktığı açıktır; ağzın içinde gerçekleşen bir değişiklik, çocuğun, spatulaya duyulan arzuyu kabul ettiğinin habercisidir; ağız gevşer, dil dolgun ve yumuşak bir görünüm alır ve bol miktarda salya akmaya başlar. Bebek, çok geçmeden spatulayı ağzına alır, diş etleriyle çiğnemeye başlar ya da birilerini taklit eder.

Bebeğin davranışındaki değişiklik çok çarpıcı bir özelliktir. Beklenti hali ve hareketsizliğin yerine bir özgüven gelişmekte; beden serbestçe hareket etmektedir ki bedenin harekete geçmesi spatulanın yönlendirilmesiyle bağlantılıdır.”
Hayatımız her döneminde farklı “spatu”larla karşılaşırız. Harekete geçmeden önce yeni durumu güvenli bir ortam içinde, güvenilir bir ilişkide ve uygun bir zamanda tanımak isteriz, çünkü bu durum birçok canlının hayatta kalma güdüsüyle hareket ettiği bir süreçtir. Her yenilik yanında belli kazanımlar sağlasa da, vazgeçmeyi ve kaybetmeyi de beraberinde getirir. Tanıma/keşfetme sürecindeki herhangi bir baskı, süreci devam ettirmenize engel olabilir.

Yetişkinlik döneminden bir örnekle bitirelim: Spora, diyete, yeni bir ilişkiye başladığınızda, “Aman boş ver ya! Yapacaksın da ne olacak?” diyen kaygılı iç ses sizi, memnun olmadığınız eski alışkanlıklarınızın olduğu tanıdık alana çağırdığında durun. Belirsizlik sizi kaygılandırıyor olabilir, sakin olmaya çalışın, o “belirsizlik” içindeki belirli parçaların üzerinizde yarattığı hissi düşünmeye ve yeni durumu belirsizlik yerine keşfetme süreci olarak yaşamaya çalışın.
 
Uzm. Klinik Psikolog Cansu Torun

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Eylül Ayı Burç Yorumları
Detay

Yaşam

Eylül Ayı Burç Yorumları

Güneş bu ay Terazi burcuna geçiyor

Dünyanın IQ’su Düşüyor
Detay

Yaşam

Dünyanın IQ’su Düşüyor

Beyin sağlığını korumanın ve güçlendirmenin yolları

Doğal Temizlik
Detay

Yaşam

Doğal Temizlik

Yemekten kıyafete, kozmetikten temizlik malzemelerine kadar her şeyin doğalını bulma arayışı bitmiyor.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *