x

Yaşam

 

Okullarda Öğretilmeyen (ve öğretilmesi gereken) 9 Beceri

29.09.2017

Okullarda Öğretilmeyen (ve öğretilmesi gereken) 9 Beceri
   

İlk yardım: Suni teneffüsün yanı sıra Heimlich manevrası gibi hayat kurtaran teknikler hakkında çocuğunuza bilgi verin. Örneğin alerjik reaksiyonu anlamak, ilk yardım malzemelerini tanımak, enfeksiyona müdahale etmek ve bir yarayı bandajlamak gibi temel ilk yardım uygulamalarının erken yaşta öğrenilmesi çok önemli.
 
Ev işleri: Tıkalı lavaboları açmak, klima filtresi değiştirmek veya duvara raf monte etmek gibi örneklerin daha da artırabileceği ev işlerini yaparken çocuğunuzun da yanınızda olmasını, sizi izlemesini sağlayın ve ondan yardım isteyin.  
 
Bütçe: Karmakarışık matematik problemleri yerine bütçe yapmayı öğrenmekle işe başlamak çocuklar için daha faydalı olabilir. Üstelik matematiği de sevdirebilir. Harçlık verdiğinizde ondan harcamalarını listelemesini isteyin.
 
Araba tamiri: Araç kullanan ebeveynlerin çocuklarıyla yolculuk yaptıklarında arabanın çalışması hakkında bilgi vermesi, örneğin yanan ışıkların neden yandığını anlatması, bir sorun çıktığında bunun neden kaynaklandığını ve nasıl çözülebileceğini anlatması çocuğun mekanik konulara ilgi duymasını sağlayabilir.
 
Yüzme: Boğulmalarla hayatını kaybedenlerin ve bu yüzden hastaneye kaldırılarak acil tedavi görenlerin çoğu 14 yaşın altında. Bu nedenle çocukların genç yaşta yüzmeyi öğrenmesi çok önemli.
 
Savunma: Savunma teknikleri çocukların kendilerini nasıl koruyacaklarını öğrenmeleri için çok önemli. Burada konu bir savunma sanatında uzmanlaşmaları değil. (Gerçi bu da harika olur) Öncelikli olarak tehlikeyi anlamaları, tehlikeden uzaklaşmaları, acil bir durumda ne yapmaları gerektiğini bilmeleri gerekiyor. Bu aynı zamanda kendilerine güvenlerini artırır.
 
Yemek pişirmek: Çocuklarla yapılacak pratik yemekler belirleyin ve mutfağa beraber girin. Kolay yemeklerde ona daha fazla sorumluluk verin. Yemek yapmak çocuklar için çok faydalı bir aktivite, motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. Elbette bu mutfak temizliğine daha fazla vakit ayırmanız gerektiği anlamına geliyor ancak buna değer.
 
Vergiler, banka ödemeleri: Bu kavramlara ilişkin bilgi verin. En pratik şekilde.
 
Kodlama: Kodlamak artık sadece üniversite öğrencilerinin yaptığı bir şey değil. Giderek daha fazla insan bunu öğreniyor ve bu konudaki yaş ortalaması hızla düşüyor. Bunun için bir eğitim aldırmak zorunluluk değil. İnternette çocuklara yönelik kodlama videolarını bulup onu bu alanla ilgilenmeye teşvik edebilirsiniz. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hızlı Öğrenmenin Sırları
Detay

Yaşam

Hızlı Öğrenmenin Sırları

Yeni bilgileri hızlı ve etkili yollarla zihninize kazımak mı istiyorsunuz? Önerilerimize göz atın.

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler
Detay

Yaşam

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler

Yeni bir eve taşınmak hem keyifli hem de yorucu bir süreç. Doğru planlamayla bu süreci kolayca atlatmak mümkün.

Banyoda Kozmetik Organizasyonu
Detay

Yaşam

Banyoda Kozmetik Organizasyonu

Banyonuzu daha düzenli hale getirmek için biraz çaba harcamanız gerekiyor. Ama sonucu görünce mutlu olacağınız garanti.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *