x

Yaşam

 

​Bebekler Neden Güzel Kokar?

27.10.2017

​Bebekler Neden Güzel Kokar?
   


 
Yeni bebek sahibi olan tüm ebeveynler çok iyi bilir, bebek kokusu dünyanın en güzel kokularından biridir.  Bunun bir nedeni var. Quebec Üniversitesi Anatomi Profesörü Johannes Frasnelli; “Özellikle anneler olmak üzere ebeveynler ve bebekleri arasında güçlü bağlar oluşmasını sağlayan birtakım mekanizmalar var. Bu mekanizmalardan biri de bu koku. Bebekler kokularıyla ebeveynleri kendilerine çekiyor ve beslenme, sıcak tutulma ve güvenlik ihtiyaçları karşılanıyor” diyor.
 
2013’te Profesör Frasnelli’nin de yer aldığı bir araştırmada kadınların yeni doğan bebek kokusuna nasıl tepki verdikleri incelendi. Araştırmaya katılan 30 kadının 15’i yeni annelerden oluşuyordu. Katılımcıların, tanımadıkları bebeklerin kokularına da aynı tepkiyi verip vermedikleri değerlendirildi. Sonuçlar arada bir fark olmadığını gösteriyor. Katılımcıların beyin taramalarından elde edilen bulgular, bebek kokusunun kadınların beynindeki ödülle bağlantılı alanı aktive ettiğini gösterdi. Üstelik anne veya anne olmayan katılımcılar arasında bu konuda hiçbir fark olmadı. Her iki kategorideki katılımcıların beyinleri çok lezzetli bir ödül hatta uyuşturucuya verilen tepkiyi gösterdi.
 
Ancak bu kokunun kaynağı hakkında bazı teoriler olmakla birlikte kesin bir neden gösterilemiyor. Bu kokunun bebeklerin ter bezlerinin neden olduğunu öne sürenlerin yanı sıra bebekler doğduklarında onları kaplayan verniks kazeoza tabakasından kaynaklandığını iddia edenler de var. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yaza Özel 9 Dekorasyon Önerisi
Detay

Yaşam

Yaza Özel 9 Dekorasyon Önerisi

Yaz enerjisini yaşam alanlarınıza taşıyın.

Yapay Zekaya Göre Şampiyon Almanya
Detay

Yaşam

Yapay Zekaya Göre Şampiyon Almanya

Dünya Kupası’nda yapay zeka tahminleri.

Babalar Günü Kutlu Olsun!
Detay

Yaşam

Babalar Günü Kutlu Olsun!

En süper babalar günü aktiviteleri ve film listesi...

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *