x

Yaşam

 

​Bebekler Neden Güzel Kokar?

27.10.2017

​Bebekler Neden Güzel Kokar?
   


 
Yeni bebek sahibi olan tüm ebeveynler çok iyi bilir, bebek kokusu dünyanın en güzel kokularından biridir.  Bunun bir nedeni var. Quebec Üniversitesi Anatomi Profesörü Johannes Frasnelli; “Özellikle anneler olmak üzere ebeveynler ve bebekleri arasında güçlü bağlar oluşmasını sağlayan birtakım mekanizmalar var. Bu mekanizmalardan biri de bu koku. Bebekler kokularıyla ebeveynleri kendilerine çekiyor ve beslenme, sıcak tutulma ve güvenlik ihtiyaçları karşılanıyor” diyor.
 
2013’te Profesör Frasnelli’nin de yer aldığı bir araştırmada kadınların yeni doğan bebek kokusuna nasıl tepki verdikleri incelendi. Araştırmaya katılan 30 kadının 15’i yeni annelerden oluşuyordu. Katılımcıların, tanımadıkları bebeklerin kokularına da aynı tepkiyi verip vermedikleri değerlendirildi. Sonuçlar arada bir fark olmadığını gösteriyor. Katılımcıların beyin taramalarından elde edilen bulgular, bebek kokusunun kadınların beynindeki ödülle bağlantılı alanı aktive ettiğini gösterdi. Üstelik anne veya anne olmayan katılımcılar arasında bu konuda hiçbir fark olmadı. Her iki kategorideki katılımcıların beyinleri çok lezzetli bir ödül hatta uyuşturucuya verilen tepkiyi gösterdi.
 
Ancak bu kokunun kaynağı hakkında bazı teoriler olmakla birlikte kesin bir neden gösterilemiyor. Bu kokunun bebeklerin ter bezlerinin neden olduğunu öne sürenlerin yanı sıra bebekler doğduklarında onları kaplayan verniks kazeoza tabakasından kaynaklandığını iddia edenler de var. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Çocuklara Sorumluluk Duygusu Kazandırmak
Detay

Yaşam

Çocuklara Sorumluluk Duygusu Kazandırmak

Küçük yaşlarda başlayan sorumluluk duygusu çocukların kendilerine güven duymasına ve okul başarısına destek oluyor.

Ortaköy'e Nazır Kahve Keyfi
Detay

Yaşam

Ortaköy'e Nazır Kahve Keyfi

Ortaköy'de yeni açılan Gloria Jean's Coffee nefis manzarasıyla kahve molası için çok keyifli bir adres.

​  Anne Adaylarının Dikkatine
Detay

Yaşam

​ Anne Adaylarının Dikkatine

Gebeliğin son üç ayındaki problemlerle nasıl başa çıkılır?

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *