x

Yaşam

 

​Enerjiden Tasarruf Edin

31.10.2017

​Enerjiden Tasarruf Edin
   


Faturalarınızı düşürecek ve daha da önemlisi aşırı tüketim nedeniyle dünyaya verilen zararı azaltacak enerji tasarrufu yöntemleri: 
 
Buzdolabı için:
 
Yılın her günü, kesintisiz çalışan tek eşya buzdolabıdır. Buzdolabını A enerji sınıflı almak ve doğru kullanmak enerji tasarrufu için çok önemli.
Buzdolabına gıdaları sıcak koymak buzdolabının daha fazla çalışmasına ve daha çok elektrik tüketilmesine neden olur.
Buzdolabına renk katmak, temizliğini daha rahat yapmak için serilen örtüler hava akışını keseceği için enerji tüketimini de artırır.
Buzdolabını ideal sıcaklık ayarlarında çalıştırmak önemli; buzdolabı için ideal sıcaklık 4 derece, derin dondurucu için ise -18 derecedir. Daha düşük ya da yüksek sıcaklıkta kullanım, gereğinden fazla elektrik tüketilmesine ve gıdaların bozulmasına sebep olur.
Buzdolabınızı fırın radyatör gibi ısı üreten gereçlerden uzağa yerleştirin. Buzdolabınızı yerleştirirken sağında ve solunda boşluk bırakın. Güneş ışıklarından olabildiğince uzak tutun ve mevsimsel ayarlarını zamanında yapın. Aşırı buzlanma gözlemlediğinizde buzların çözülmesini sağlayın.

 
 
Çamaşır makinesi için:
 
Çamaşır makinesini az yükle sık çalıştırmak enerji tüketimini artırır. Gereğinden fazla deterjan kullanmak da makinenin durulamak için daha fazla çalışmasını gerektirdiğinden daha çok enerji tüketmesine neden olur. Çamaşır makinesini tasarruflu kullanmak için az kirli çamaşırlar için kısa program seçeneklerini kullanın. Çamaşır makinenizi kapasiteyi aşmayacak şekilde tam dolulukta çalıştırmaya özen gösterin.
Çamaşırları gereğinden fazla sıcak suda yıkamak hem çamaşırları yıpratır hem de elektrik tüketimini artırır.
Kurutmalı çamaşır makineleri daha fazla enerji tüketir. Çamaşırlarınızı kurutmak için makina kullanmak yerine asmayı tercih edin. 
 
Bulaşık makinesi için:
 
12 kişilik bir yemek takımının elde yıkanması sırasında 126 litre su harcanırken, bulaşık makinesiyle yıkamada harcanan su miktarı ise sadece 12 litredir.
Tabakların bulaşık makinesine konulmadan önce peçete yardımı ile sıyrılması daha az elektrik, su ve deterjan harcanmasını sağlar.
Bulaşık makinesinde yıkama bittikten sonra makinenin kapağını açarak kurutma sağlayın.
Bulaşık makinenizi kapasiteyi aşmayacak şekilde ve tam dolulukta çalıştırmaya özen gösterin.
 
Fırın için:
 
Fırınınızda yiyecek pişirirken fırın kapağını sık sık açmayın. Gerekli olmadıkça ön ısıtma yapmayın ya da ön ısıtma süresini kısa tutun.
Donmuş bir yiyeceği fırında çözmek yerine, daha uzun sürede oda sıcaklığında çözülmesini beklemek hem sağlık hem de enerji tasarrufu açısından önemlidir.
 
 
Isınma ve aydınlatma için:
 
Isıttığınız mekanları nemlendirin, nemli hava daha iyi ısıl konfor sağlar.
Aydınlatma için florasan lamba kullanın. Florasan lambalar akkor lambalara göre 10 -15 kat daha uzun ömürlüdürler ve 40 watt’lık bir florasan lamba 100 watt’lık bir akkor lambadan daha fazla ışık üretir.
Kirli ve tozlu lambalar, yüzde 25 daha fazla enerji tüketimi sağlar. Lambaların daha iyi çalışması için kuru bezle silin, ıslak bezle sildiğiniz lambalar daha fazla enerji harcar. Mobilya ve duvar rengi seçiminde mümkün olduğunca açık renklerin tercih edilmesi de aydınlatma ihtiyacını azaltır.
 
 
Küçük Ev Aletleri için:
 
En fazla kullanılan küçük ev aletlerinin başında su ısıtıcıları geliyor. Su ısıtıcılarını kullanılacak su miktarı kadar doldurmak elektrik tüketimini azaltır.
Ütü fişinin, ütüleme işleminin bitmesine 5 dakika kala fişten çekilmesi elektrik tasarrufu sağlar. Giyeceklerin düzgün bir şekilde asılması ütü ile daha az vakit geçirilmesine, dolayısıyla daha az enerji tüketilmesine yol açar. Ütünüzün termostatını kumaş cinsine göre en düşük seviyeye ayarlamaya özen gösterin. 
Elektrik süpürgesinin torbası doldukça emme gücü artar ve daha çok elektrik tüketir. Bu nedenle torbasını sık sık temizleyin.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hızlı Öğrenmenin Sırları
Detay

Yaşam

Hızlı Öğrenmenin Sırları

Yeni bilgileri hızlı ve etkili yollarla zihninize kazımak mı istiyorsunuz? Önerilerimize göz atın.

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler
Detay

Yaşam

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler

Yeni bir eve taşınmak hem keyifli hem de yorucu bir süreç. Doğru planlamayla bu süreci kolayca atlatmak mümkün.

Banyoda Kozmetik Organizasyonu
Detay

Yaşam

Banyoda Kozmetik Organizasyonu

Banyonuzu daha düzenli hale getirmek için biraz çaba harcamanız gerekiyor. Ama sonucu görünce mutlu olacağınız garanti.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *