x

Yaşam

 

​Bir İlişkideki En Büyük Sorun ve Çözüm Önerileri

02.01.2018

​Bir İlişkideki En Büyük Sorun ve Çözüm Önerileri
   


İlişkide güzel bir tartışma hatta nadiren sert bir çatışma bile yenileyici olabilir, çiftler arasında daha güçlü bir iletişim kurulmasını sağlayabilir. Ancak genel olarak ilişkilerde tartışma konularının yarısından fazlası asla çözüme ulaşmıyor.
 
Para, ev işleri, boş zaman, yakınlık, aileler ve daha birçok konuda tartışmak ilişkilerin doğasında olsa da her çift için asla çözüme kavuşmayan ve sürekli tekrar eden bir konu vardır. Ünlü danışman ve yazar Sheryl Paul diyor ki, “Çiftler sürekli aynı şeyi tartışıyor çünkü birbirlerine farklı bir şekilde yanıt vermeyi sağlayacak iletişim becerilerini kazanamıyorlar.” Ekliyor, “Tartışma bir yerden sonra artık o konu yüzünden çıkmıyor, partnerlerin tetiklenmesi ve tekrar tekrar aynı döngüye girmesinden kaynaklanıyor.”
 
Peki, bu döngüyü kırmak için neler yapılabilir?
 
Yatıştırmak
Taraflardan biri hararetli bir şekilde tepki gösterdiği veya savunma içine girdiği an diğeri de genelde aynı yolu izler. Böylece bir kopuş gerçekleşir, çatışma büyür. Ancak duruma açık bir şekilde yaklaşmak çözüme ulaşmayı kolaylaştırır. Kendini ve karşısındakini sakinleştirebilme becerisi edinildiğinde -genelde korkudan kaynaklanan ve aslında başlangıçta suçlama içermese de sonradan suçlamaya dönüşen durumu neyin tetiklediği üzerinde konuşabilir.

'Haklı olduğumu ispatlamalıyım' dürtüsüne karşı koymak
Bir tartışmada haklı olmak ya da kazanmak iyi hissettirse de mutluluk çok daha iyi gelir. Sürekli kazanmayı isteme döngüsüne takılıp kaldıysanız bunu durdurun. Çatışma ile başa çıkmanın en yıkıcı yolu, iki tarafın da haklı çıkma ve karşısındakine yanıldığını ispatlama umuduyla tetiklendiği bir durumdayken tartışmaya devam etmesidir. “Sen yanılıyorsun, ben haklıyım”a dönüşen bir tartışma bir sonuca varmaz, sadece yıpratır.

Adil dövüşmek
Partnerinizle ara sıra tartışmanız son derece doğal ve bu durum, ilişkinin temelinde yanlış bir şeyler olduğu anlamına gelmiyor. Ancak bu çatışmalar sık sık olmaya başladıysa ve çözülmeden devam ediyorsa iki tarafı da zehirlemeye başlar. Sert bir çatışma içindeyken adil ve mantıklı bir şekilde tartışmak ve gerçek bir çözüme ulaşmak amaçlanmalı.
Bir tartışmaya buz gibi bakışlarla ve suçlamalarla başlanırsa o tartışma öyle biter – ya da gerginliğin dozu artar. Psikolog ve Yaşam Koçu Danillee Dowling’in önerisi: “Tartışmaya, karşılıklı iletişim ve ortak bir çözüm samimi bir şekilde istediğinizi gösteren, olumlu ve nazik bir tondan başlayın. Burada kendi eylemlerinizden sorumlu olduğunuzun farkında, partnerinizi suçlamayan, kötü hissettirmeye uğraşmayan, utandırmayan ve duruma karşı bakış açınızı anlatan cümleler kurmalısınız. Hissettiklerinizi sakin bir şekilde söylemeniz, içinde ‘sen zaten hep’ kelimelerinin geçtiği yüksek sesli tartışmalardan çok daha etkili sonuçlanır.”
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Çocuklara Sorumluluk Duygusu Kazandırmak
Detay

Yaşam

Çocuklara Sorumluluk Duygusu Kazandırmak

Küçük yaşlarda başlayan sorumluluk duygusu çocukların kendilerine güven duymasına ve okul başarısına destek oluyor.

Ortaköy'e Nazır Kahve Keyfi
Detay

Yaşam

Ortaköy'e Nazır Kahve Keyfi

Ortaköy'de yeni açılan Gloria Jean's Coffee nefis manzarasıyla kahve molası için çok keyifli bir adres.

​  Anne Adaylarının Dikkatine
Detay

Yaşam

​ Anne Adaylarının Dikkatine

Gebeliğin son üç ayındaki problemlerle nasıl başa çıkılır?

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *