x

Yaşam

 

​Kırmızı ve Yeşil Neden Yeni Yılı Simgeliyor?

02.01.2018

​Kırmızı ve Yeşil Neden Yeni Yılı Simgeliyor?
   


Kırmızı ve yeşilin birlikte hoş görünmesinin dışında Noel ve yeni yılın simgesi olmasının uzun bir geçmişi var. Bilindiği kadarıyla Keltler, kış sona ererken dünyayı güzelleştirmek için kutsal saydıkları yeşil ve kırmızı bitkiler ekiyordu. Keltlerin yanı sıra bazı başka kültürler de kış gündönümünde evlerini kırmızı ve yeşil renklerle donatıyordu, bu renklerin kötülüklerden koruduğuna ve şans getirdiğine inanıyorlardı.
Kırmızı ve yeşil birlikteliği 14. yüzyılda da devam etti. Bu kez Ortaçağ kiliselerinde cemaati, rahip ve sunaktan ayırmak için bu renkte örtüler kullanılıyordu. Cambridge Üniversitesi araştırmacılarından Dr. Spike Bucklow, bu fiziksel ayrımın farklı bir sınırı, biten bir senenin sonu ve yeni bir yılın başlangıcını bu renklerle ilişkilendirmek üzere Victoria devrindekileri etkilemiş olabileceğini belirtiyor.
Dini geleneklerin yanı sıra kırmızı ve yeşilin Yeni Yıl ve Noel’in resmi renkleri olmasında 1931 yılında başlayan Coca Cola reklam serisindeki Noel Baba’yı çizen sanatçı Haddon Sundblom’un da çok büyük bir sorumluluğu var. O zamana kadarki Noel Baba’nın sanatsal sunumlarının birbirleriyle tutarlı olmadığı, mavi, yeşil ve kırmızı gibi farklı renkte cüppeler takan Noel Baba’nın genellikle ince bir adam olarak tasvir edildiği belirtiliyor.  Sundblom ise Noel Baba’yı şişmanlattı, ona sevimli bir görüntü verdi ve Coca Cola logosu kırmızısında giysiler giydirdi.
Secret Language of Color kitabının yazarı Arielle Eckstut, işte bu kreatif kararı Noel Baba imajının doğumu olduğunu gösteriyor. Reklamlar popülerleşip yaygınlaştıkça Sundblom’un Noel Babası hafızalara Noel Baba imgesi olarak kazındı. Yani dini geleneklere dayanan kırmızı ve yeşil, zaman içinde ticaret tarafından “modernleştirilerek” günümüze yeni yılın simgeleri olarak yansıdı. 
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Eylül Ayı Burç Yorumları
Detay

Yaşam

Eylül Ayı Burç Yorumları

Güneş bu ay Terazi burcuna geçiyor

Dünyanın IQ’su Düşüyor
Detay

Yaşam

Dünyanın IQ’su Düşüyor

Beyin sağlığını korumanın ve güçlendirmenin yolları

Doğal Temizlik
Detay

Yaşam

Doğal Temizlik

Yemekten kıyafete, kozmetikten temizlik malzemelerine kadar her şeyin doğalını bulma arayışı bitmiyor.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *