x

Yaşam

 

​Kadınlar Arasındaki Dostluk Çok Güçlü Bir Anti-Depresan

12.01.2018

​Kadınlar Arasındaki Dostluk Çok Güçlü Bir Anti-Depresan
   

Dünya tam anlamıyla parmaklarımızın ucunda olsa da bunun bizi daha mutlu ya da daha sağlıklı kıldığını söyleyemeyiz. Dijital olarak aşırı bağlantılı ve gerçekte aşırı kopuk yaşanan teknoloji çağında insan ilişkileri hiç olmadığı kadar önemli ve hassas bir ihtiyaç.

İlişkiler, bağlantılar, dostluklar özellikle kadınlar için ayrı bir önem taşıyor. Çünkü ne yazık ki kadınların üzerinde “mükemmel olmak” “her şeyin üstesinden gelme zorunluluğunda olmak” gibi bir takım baskılar var ve bu baskılar yetersiz hissetmeye, kendini başkalarıyla kıyaslamaya, giysileri, görünüşü, yaşamı başkalarınınkilerle karşılaştırmaya yol açıyor; tam bir mutsuzluk reçetesi kısacası. Fakat aslında biliyoruz ki bunlar son derece gereksiz ve saçma; önyargılarımızı bir kenara bırakabiliriz, farklılıklarımızı sahiplenebiliriz ve birbirimizi güçlendirebiliriz. Unutmayalım, bir kadını en iyi bir kadın anlar ve kadınlar, birbirleri için çok önemlidir. Bir kadının, yıllanmış veya yeni fark etmez, hemcinsleriyle olan dostluğunun sağlık üzerinde ciddi etkileri var. Mesela:
 
Stressiz yaşam

Kortizol vücudumuzun temel stres hormonlarından biridir ve gergin ya da bunalmış hissetmek bu hormonu tetikler. Bu durum kısa süreli (küçük bir tartışma) ya da uzun süreli (stresli bir iş) olabilir. Araştırmacılar uzun yıllar “savaş ya da kaç” olarak adlandırılan stres tepkisine bir alternatif olmadığını düşünüyordu. Ancak yeni araştırmalar gösteriyor ki alternatif bir stres mekanizması var, hem de kadınlara özel bir mekanizma:  “ilgilen ve arkadaşlık kur.”
Bu alternatif stres mekanizması bir kadının şefkat yönünün devreye girmesiyle ortaya çıkıyor – mesela çocuklarıyla, aile bireyleriyle olduklarında ya da kendilerini bağlı hissettikleri bir grup kadınla olan toplantılarında. Bu tür güven birliktelikler, stres hormonlarını engelleyen ve sinir sisteminin yatışmasına yardımcı olan oksitosin hormonunun salgılanmasına yardımcı oluyor. Yani destekleyici kadınlarla zaman geçirmek stres direncini artırıyor ve sinir sistemini yatıştırıyor.
 
Motivasyon
Konu sağlıklı beslenme veya düzenli spor olduğunda ne yapılacağını bilsek de yeni düzeni takip etmek çok zorlayıcı olabiliyor. Bir dahaki sefere motivasyonunuzu kendi başınıza bulmakta zorlandığınızda bir kadın dostunuzu arayın – maratona katılmaya hazır hissedeceksiniz.
 
Şefkat
Kadınlar, hele ki benzer hikayeleri olan kadınlar bir araya geldiğinde mucizevi bir şey olur. Yaşamda karşılaşılan zorluklarda, atlatılan badirelerde kendimizi çoğunlukla yalnız hissederiz. Böyle bir durumda bazen tek ihtiyacımız olan bizi anlayan birisi olduğunu bilmektir.  

Mesela sosyal medyada başkalarının yaşamlarından sürekli “mükemmel kesitler”  görmek eksik ve yetersiz hissettirebiliyor. Unutulmaması gereken şey bunların seçilmiş, işlenmiş ve kısacası şekillendirilmiş anlardan ibaret olması, kameranın arkasındaki hayata dair bilgi yok. İşte kadınlar bir araya gelip de gerçek paylaşımlarda bulunduğunda herkes kendi yolculuğunu yaşadığını, yolunun farklı olduğunu ya da olması gerektiğini daha net bir şekilde anlar, görür ve kıyaslama yapmaktan uzaklaşır.
Bir arkadaşımızın, yaşadığı bir zorluğu nasıl atlattığını görmek bize ilham verir ve biz de bu ilhamı ihtiyacı olan başka bir kadını güçlendirmek için paylaşırız. Kıyaslamadan, karşılaştırmadan sadece dostluk kurmak yaşamdaki en iyileştirici şeylerden biridir. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hızlı Öğrenmenin Sırları
Detay

Yaşam

Hızlı Öğrenmenin Sırları

Yeni bilgileri hızlı ve etkili yollarla zihninize kazımak mı istiyorsunuz? Önerilerimize göz atın.

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler
Detay

Yaşam

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler

Yeni bir eve taşınmak hem keyifli hem de yorucu bir süreç. Doğru planlamayla bu süreci kolayca atlatmak mümkün.

Banyoda Kozmetik Organizasyonu
Detay

Yaşam

Banyoda Kozmetik Organizasyonu

Banyonuzu daha düzenli hale getirmek için biraz çaba harcamanız gerekiyor. Ama sonucu görünce mutlu olacağınız garanti.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *