x

Yaşam

 

​Romantizmin 7 Aşaması

13.02.2018

​Romantizmin 7 Aşaması
   


“Salzburg'un tuz yataklarından birine, kışın etkisiyle yaprakları dökülmüş bir ağaç dalı atılır. Yatağın derinliğinde kaldığı süre boyunca bu ağaç dalı binbir güzellikteki kristallerle kaplanır. Kristalleşme yalnızca ağaç dallarına özgü değildir. Yaşadığı uzun kışın ardından, çırılçıplak bir ağaç dalı olan insan, aşkı tanıdıktan sonra bin bir kristalle kaplanır. Doğadaki her şey daha güzeldir, sevdiği kişide fark ettiği her yeni özellik yeni bir kristaldir onun için; çok daha güzeldir, çok daha parlaktır. İşte kristalleşmiştir insan; fakat artık çok daha kırılgandır.”
 
 
“En bilge insan bile, sevdiği andan itibaren hiçbir nesneyi olduğu gibi göremez. kendi avantajlarının azlığını abartır ve sevdiği kişinin en küçük özelliklerini gözünde büyütür. kaygılar ve umutlar anında hayalperest bir yapıya bürünür. Seven kişi artık hiçbir şeyi ayrıntıya bırakmaz, olasılık duygusunu kaybetmiştir, hayal edilen bir şey mutluluğu üzerindeki etkisiyle gerçekten var olan bir şeydir.”
 
 
Edebiyat, müzik ve tüm sanatlar için en verimli konulardan biri, şüphesiz aşk. Susan Sonntag’ın ünlü sözünü bunun nedeni olarak görebiliriz: “İnsan ilişkilerinde gizemli olan hiçbir şey yok. Aşk dışında.”
 
Stendhal, 1822’de Aşk Üzerine Adlı bir deneme kaleme almıştı. Karşılıksız aşkın sanata dönüşmesinin güçlü bir örneği olan bu kitabı Fransız düşünürün, en yüksek insani duygu olan aşkı rasyonel bir şekilde analiz etme çalışmasıydı.
 
Derin bir duyarlılık ve soğukkanlı bir analizle yazılan kitapta Stendhal 4 temel aşk tipi olduğunu yazar, bunları tutkulu, sahte (zevk), fiziksel ve gösteriş aşkları olarak sınıflandırır.
 
Burada Stendhal’a katılacak olanlar ya da bu türlere yenilerini ekleyecek olanlar olabilir. Ancak çoğunluğun hemfikir olacağı konu: hangi türde olursa olsun aşk doğar, yaşar ve sona erer. Yani ölümlüdür.
 
Aşk Üzerine’de Stendhal, aşık olurken ruha olup bitenleri 7 aşamaya bölüyor:  
Önce hayran olunur
Ardından kişi arzulanır
Üçüncü aşamada umut doğar. İki tarafın nitelikleri karşılıklı olarak incelenir
En sonunda aşk doğar. Birliktelik mutluluk verir
Yazar beşinci aşamaya kristalleşme der. Bu aşamada sevdiğiniz kişinin size sunduğu her şeyde yeni mükemmellikler bulursunuz, en sorunlu durumlarda, en kötü görüntüde bile onu eksiksiz ve mükemmel olarak görürsünüz.
Altıncı aşamada kuşku doğar. İlk şaşkınlıktan kurtulduktan sonra sevip sevmeme üzerine şüpheler başlar. Bu beraberinde mutsuzluğu getirir.
Yedinci aşamada tekrar bir kristalleşme başlar. Karşı tarafın kendisini sevdiği, tüm mükemmelliklere sahip olduğu düşünülerek kuşku yok edilir. Ama yine de karşı taraftan onun olası aşkına dair kanıt görmek ister. Ve yazarın da ifade ettiği gibi “Mutluluk arzusu için umut kırıcı olan bu işlemlerin ortasında insan aklını yitirir.”
 
Aşk konusunda okunabilecek en güzel eserlerden biri olan bu denemenin son bölümünde ise Stendhal’ın aşkına karşılık vermeyen Matilda'sına, 1818'den 1821'e kadar yazdığı umutsuzluk dolu 9 mektup yer alıyor.
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek
Detay

Yaşam

Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek

Bir poker şampiyonundan karar verme süreçlerine ilişkin 3 ders.

Ekim Ayı Burç Yorumları
Detay

Yaşam

Ekim Ayı Burç Yorumları

Güneş, bu ay Terazi burcunda!

4 Büyük Kişilik Tipi
Detay

Yaşam

4 Büyük Kişilik Tipi

Bilimsel açıklamalarıyla...

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *