x

Yaşam

 

​Sevme Sanatı ve Bu Sanatta Ustalaşmanın Yolu

14.02.2018

​Sevme Sanatı ve Bu Sanatta Ustalaşmanın Yolu
   


Zen ustası Thich Nhat Hahn, “Sevmeyi bilmeden sevmek, sevdiğimiz kişiyi incitir” dediği kitabında aşkın başımıza gelen bir şey, şans eseri karşılaştığımız bir duygu, içine düştüğümüz bir durum veya ok benzeri bir şeyin tetiklediği bir hal gibi tanımlarının karşısına çıkar. Ona göre aşk, tıpkı insanın mükemmelliğe ulaşmak için uğraştığı diğer tüm yetenekleri, becerileri gibi üzerinde durup düşünmesiyle, çalışmasıyla geliştirebileceği bir yeteneğidir. Ve bu duygunun yeteneğe dayalı yönünü fark edemememiz aşkın çoğunlukla hayal kırıklığıyla iç içe olmasının belki de birincil nedenidir.
 
Büyük Alman sosyal psikolog, psikanalist ve filozof Erich Fromm da 1956'daki Sevme Sanatı çalışmasında aşkı bir beceri olarak ele alır ve aşkta da tıpkı bir sanatçının sanatında ustalaşmak için yaptığı gibi kendini donatması gerektiğine; aşkın ‘uygulayıcısı’ndan hem bilgi hem de çaba beklediğine dikkat çeker.
 
Erich Fromm’dan kitap üzerine:
“Bu kitap, sevme sanatı konusunda hazır bilgi isteyenleri umut kırıklığına uğratacaktır. Tersine, burada gösterilmek istenen şey sevginin, belli bir olgunluğa erişmeden, rastgele herkesin tadabileceği bir duygu olmadığıdır. Kitabın amacı okuyucuya, bütün kişiliğini yaratıcı yönde geliştirmedikçe sevme çabalarının boşa çıkacağını, komşusunu sevme yetisi, gerçek alçakgönüllülük, gözü peklik, inanç ve disiplin olmadan sevgide doygunluğa eremeyeceğini göstermektedir.”
 
“İki kişi, tıpkı hepimizin olduğu gibi birbirlerine yabancıyken birdenbire aralarındaki duvarın yıkılmasına, yakın olmaya ve bir hissetmeye izin verdiğinde gerçekleşen birlik hissi hayatın en heyecan verici, en canlandırıcı deneyimlerinden biridir. Bu, kapatılan, izole edilmiş, sevgisiz kişiler için daha da harika ve mucizevidir. Ani samimiyet ve yakınlık mucizesi, cinsel çekim ve bunun gerçekleşmesiyle daha da kolaylaşır. Ancak, bu tür sevgi doğası gereği kalıcı değildir. İki kişi giderek daha fazla yakınlaşır, ancak samimiyetlerindeki mucize yavaş yavaş etkisini kaybeder, zıtlıkları, hayal kırıklıkları, karşılıklı sıkılmaları da o ilk heyecandan geriye ne kaldıysa yok eder. Ancak başta ikisi de bunu bilmiyordur.”
 
“Böylesine muazzam umutlar ve beklentilerle başlayan ve bir o kadar başarısızlığa uğrayan aşk dışında başka bir eylem, bir girişim yoktur” diyen Fromm, bunu engellemenin yolunu şöyle açıklıyor:
 
“Öncelikle fark edilmesi gereken, tıpkı yaşamak gibi sevmenin de bir sanat olduğudur. Eğer sevmeyi öğrenmek istiyorsak, müzik, resim, tıp veya mühendislik gibi herhangi bir sanatı öğrenirken yaptıklarımızı yapmalıyız. Bir sanatı öğrenirken gerekli adımlar nelerdir? Bir sanatı öğrenme sürecini temel olarak iki bölüme ayırabiliriz: birincisi teoride ustalaşmak, diğeri de pratikte ustalaşmak. Eğer tıp sanatını öğrenmek istersem öncelikle insan vücudu hakkındaki gerçekleri, hastalıkları bilmeliyim. Tüm teorik bilgiye sahip olmam tıp sanatında yeterli olduğum anlamına gelmez. Bu sanatta ustalaşmamın tek yolu yeterince pratik yapmam ve sonunda teorik bilgimin ve pratik bilgimin artık bir olmasıdır. Ancak teoriyi ve pratiği öğrenmenin yanı sıra ustalaşmak için gerekli bir üçüncü faktör daha vardır – tek ilgi alanı o konu olmalıdır, ondan daha önemli bir şey olmamalıdır. Bu müzik için, tıp için, marangozluk için de, aşk için de aynıdır. Belki de toplumda, yaşadıkları bariz başarısızlıklara rağmen sevmeyi öğrenmekte çaba gösteren kişilerin çok az olmasının nedeni olabilir. Güçlü bir sevgi özlemine rağmen nedense diğer her şey sevgiden daha önemli görülüyor: başarı, prestij, para, güç – enerjimizin neredeyse hepsini bu hedeflere ulaşmak için kullanıyoruz ve kimse sevme sanatını öğrenemiyor.”
 
(Eserin Türkçe çevirisi “Sevme Sanatı” adıyla İlya ve Payel yayınlarından edinilebilir.)

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek
Detay

Yaşam

Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek

Bir poker şampiyonundan karar verme süreçlerine ilişkin 3 ders.

Ekim Ayı Burç Yorumları
Detay

Yaşam

Ekim Ayı Burç Yorumları

Güneş, bu ay Terazi burcunda!

4 Büyük Kişilik Tipi
Detay

Yaşam

4 Büyük Kişilik Tipi

Bilimsel açıklamalarıyla...

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *