x

Sağlık

 

​En Faydalı 6 Yaz Meyvesi

13.08.2018

​En Faydalı 6 Yaz Meyvesi
   Meyveler, vücut için gerekli karbonhidrat, vitamin ve mineralleri içeren önemli bir besin grubu. Yaz ayları meyveler açısından çok çeşitli. İster ana öğünde ister ara öğünlerde kullanılacak yaz meyveleri pek çok hastalığa karşı da vücudu koruyor aynı zamanda düşük kalorili olmalarıyla diyetlerin vazgeçilmezi. Yaz meyveleri hakkında Memorial Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Aslıhan Altuntaş yaz meyvelerinin tıbbi faydalarını şöyle anlatıyor: 

KIRMIZI ERİK 
Hem tok tutuyor hem gençleştiriyor
Kırmızı erik içerdiği anti-aging etkisi ile yaşlanmaya savaş açıyor. Vücudun yeniden yapılanması açısından çok iyi bir destek. Özellikle de diyet ve spor yapanlar mutlaka tüketmeli. Kırmızı erik lif açısından çok zengin olduğu ve kan şekerini düzenlemeye yardım ettiği için diyet listelerinde mutlaka bulundurulmalı. İçinde bağırsakları çalıştırmaya yarayan maddeler bulunan kırmızı erik sindirim sorunu yaşayanlara da öneriliyor. Bunun yanında serbest radikallerle savaşma özelliği, meme, bağırsak, pankreas, mide kanserlerinden koruyor.

KAYISI 
Gözlere tam destek
Sindirimi düzenlemenin en doğal çözümlerinden birisi de kayısı yemek. Kayısının içinde bulunan pektin, lif ve selüloz kolon sağlığını desteklemekle birlikte, bağırsakların çok iyi çalışmasını sağlıyor. Sarı ve turuncu meyvelerde beta karoten bulunur. Beta karoten zengini meyvelerden biri de kayısı. Bu nedenle özellikle çocuklarda ve ileri yaşlarda karşılaşılan görme kayıplarının önüne geçebilmenin en doğal yolu düzenli olarak kayısı yemek. Kayısı tüketimi sayesinde gece körlüğü, katarakt ve göz dejenerasyonları önlenebilir. Kayısı aynı zamanda potasyum içeriği ile kalbe dosttur.

Karpuz
Yağ yakımını hızlandırır
Karpuz kilo verme programlarında yardımcı olmakla birlikte yağ yakımını da hızlandırıyor. Ayrıca vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlıyor, kalp-damar sağlığını koruyor. Bir porsiyon karpuz günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 16’sını karşılar. Karpuzun içinde kas, kemik, kalp ve damar sağlığı için çok değerli olan “likopen” adlı madde var. Kırmızı meyvelere rengini veren, domatesi ve karpuzu bu kadar değerli yapan likopen, başta prostat kanseri olmak üzere tüm kanser türlerine yakalanma riskini, kemik erimesi, kas kaybı gibi sağlık sorunları riskini önemli ölçüde azaltmasıyla biliniyor. Ayrıca karpuz tatlı krizlerini atlatmanın en sağlıklı yollarından biri. 

KAVUN
Hormonları dengeliyor 
A, B ve C vitaminleri ile sodyum, potasyum, magnezyum, demir, bakır ve alfa-beta karotenlerini zengin miktarda içeren kavun, folat deposudur. Folat hamile kalmak isteyenlere ve hamilelik sürecinin sağlıklı geçmesi için anne adaylarına verilir. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak kavun tüketmek doğurganlığı artırmaya yardım ediyor. Kavun ayrıca hamilelik sürecinin sağlıklı geçmesi ve bebeğin sağlıklı doğmasını sağlamakla beraber hormonları da dengeliyor.

VİŞNE
Vücuttaki ödemi atmak için
Sıcak havalarda vücutta su ve tuz tutulumu artmasıyla ödem şikayetleri artıyor. Ananas ve maydanoz ile birlikte vişne de iyi bir ödem attırıcıdır. Mevsiminde günde bir avuç vişne tüketilmesi ödem sorununu çözebilir. Ayrıca vişne ürik asitin azalmasını da sağlıyor. Şeker oranı düşük olduğu için de diyabet hastaları güvenle bu meyveyi tüketebilir.

İNCİR
Antioksidan deposu 
İncir, bağırsakların çalışması için iyi bir seçenek. Ancak kan şekerini yükselttiği için dikkatli şekilde tüketilmeli. Özellikle de kabuğu siyah olan incir antioksidan deposudur. Bağışıklık sistemi için önemli olan bir siyah incirde bir çay bardağı sütte olan kalsiyum miktarı var. Diyabet hastalarına önerilmeyen incir kan basıncını da düzenler.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Cilt Bakımında Yapılan Hatalar
Detay

Sağlık

Cilt Bakımında Yapılan Hatalar

Cildinize iyilik yapmak isterken ona zarar veriyor olabilir misiniz?

Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları
Detay

Sağlık

Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları

Kışın getirdiklerinden biri de kuruyan, çatlayan, kızaran, kaşınan cilt… Hazır mevsim sonbaharken yüzünüze ve vücudunuza gerekli bakımı sağlamaya başlayarak kış aylarına özgü cilt problemlerinden koru

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu
Detay

Sağlık

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu

Kilonuzu korumak veya kilo vermek istiyorsanız karbonhidrat tüketimine dikkat etmelisiniz.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *