x

Sağlık

 

Kurban Bayramı’nda Nasıl Beslenmeli?

16.08.2018

Kurban Bayramı’nda Nasıl Beslenmeli?
   


Aile bireylerinin bir araya gelişi ile artan besin çeşitliliği, bir yandan da tatil dönemi olmasından dolayı öğün saatlerindeki değişiklikler beslenme düzenimizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu olumsuzlukları en aza indirmek, sağlık sorunları yaşamamak adına belirli kurallara dikkat etmek oldukça önemlidir.

Kırmızı et tüketiminin diğer dönemlere göre oldukça arttığı Kurban Bayramı’nda; yine mutlaka üç ana öğün yapılmalı, açlık süreleri uzadığında da ara öğünlerle desteklenmelidir. Ev ziyaretlerinde ikram edilenlerden sadece tadına bakacak şekilde tüketilmeli, her ziyarette tam porsiyon öğün tükettiğinizde ihtiyacınız olan besin alımının kat kat üzerine çıkacağınızın farkında olunmalıdır.

Etler mutlaka yavaş ve düşük ısıda pişirilmelidir. İlk kesim günü et sertliği belirgin olacağından pişirme ve sindirim sorunları yaşama riski oldukça yüksektir. Mide ve sindirim problemi olan bireylerin mümkünse eti bir gün sonra tüketmeleri oldukça önemlidir. Kavurma, kızartma gibi yağlı etlerden uzak durulmalı etlerin görünür yağları mutlaka ayıklanmalı, ayıklansa bile kırmızı etin doymuş yağ ve kolesterol içeriğin yüksek, ortalama yağ içeriğinin yüzde 20 olduğu unutulmamalıdır.

Pişirme yöntemi olarak; haşlama, fırınlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan ve kavurma yönteminden kaçınılmalıdır. Geleneksel hale gelmiş kavurma mutlaka yapılacaksa; içine tereyağı, kuyruk-iç yağı eklenmeden kendi suyunda kısık ateşte pişirilmelidir.

Kırmızı et; C ve E vitaminini içermez. Bu nedenle etin mutlaka sebzelerle birlikte pişirilmesi veya  yanına C vitamininden zengin sebze yemeği veya çiğ yeşil yapraklı salata eklenmesi oldukça önemlidir. Bu yöntem hem besin çeşitliliği sağlar hem de sebzelerde bulunan C vitamini sayesinde kırmızı etin içerdiği demirin emilimini artırır.

Etli yemeklerin yanında pilav-makarna yerine bulgur ve bol sebze; asitli içecekler yerine yoğurt-ayran-cacık tüketilmesi çok daha sağlıklı olacaktır. Kalp sağlığı ve kanserden korunmak için haftada iki kereden fazla kırmızı et tüketmemeye özen gösterilmelidir, bu durum Kurban Bayramı’nda da hatırlanmalıdır.

Kırmızı et tüketiminin yanı sıra tatlı ve şekerli gıda tüketimi de belirgin şekilde artmaktadır. Bayram ziyaretlerinde; meyve suları yerine açık çay; hamurlu-şerbetli tatlılar ve çikolata yerine de mümkün oldukça sütlü tatlılar ve meyveler tercih edilmelidir.

Bu dönemde kronik hastalıklara sahip ve yüksek risk grubunda bulunan bireyler özellikle daha dikkatli olmalıdır. Kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığının artması kalp-damar, diyabet, hipertansiyon ve böbrek hastaları için ciddi sağlık riskleri oluşturur.

Günde en az 8-10 su bardağı su tüketmek gerektiği unutulmamalı, tatil olmasını da fırsat bilerek fiziksel aktivite miktarı mutlaka artırılmalı, yürüyüşler yapılmalıdır.

Bahsedilen önlemlerin herkes için geçerli olduğu unutulmayıp kurban bayramında da; sağlıklı beslenmenin temel doğrularına, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengesine özen gösterilmelidir.

Sağlıklı ve mutlu bayramlar
Dyt. Ekin ÇİLİNGİR

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Cilt Bakımında Yapılan Hatalar
Detay

Sağlık

Cilt Bakımında Yapılan Hatalar

Cildinize iyilik yapmak isterken ona zarar veriyor olabilir misiniz?

Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları
Detay

Sağlık

Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları

Kışın getirdiklerinden biri de kuruyan, çatlayan, kızaran, kaşınan cilt… Hazır mevsim sonbaharken yüzünüze ve vücudunuza gerekli bakımı sağlamaya başlayarak kış aylarına özgü cilt problemlerinden koru

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu
Detay

Sağlık

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu

Kilonuzu korumak veya kilo vermek istiyorsanız karbonhidrat tüketimine dikkat etmelisiniz.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *