x

Sağlık

 

Kendinize Bunu Yapmayın

28.08.2018

Kendinize Bunu Yapmayın
   

Bunu ilk kez duymuyorsunuz, muhtemelen son kez de duymayacaksınız: Dik durun! 

Çünkü bu sadece kendine güvenli bir görünüm ve giysileri daha iyi taşımak için değil sağlık için de son derece önemli. Vücudumuzu taşıma şeklimiz, fiziksel olduğu kadar zihinsel durumumuzu da etkiliyor. Hatta duruş bozukluklarının bazı yan etkilerini duymak sizi şaşırtabilir. 
Dik durmamak nelere yol açıyor birlikte bakalım… 

Bedenin üst bölümünde ağrı 
Temel noktalarla başlayalım. Sık sık omuz ve sırt ağrılarından şikayetçi oluyorsanız, bunun nedeni duruş şekliniz olabilir. Tüm gün bilgisayar başında eğilerek oturmak, dinlenmek içinde kanepeye yayılmak vücudun üst bölümünde gerilime neden olarak vücudu son derece rahatsız ediyor. 

Az oksijen 
Uzun bir süre kambur durmak organlar üzerinde baskı oluşturuyor ve akciğer kapasitesini daraltıyor. Böylece her nefeste beyine daha az oksijen ulaşmış oluyor ve beyin fonksiyonları bundan olumsuz etkileniyor. 

İç organlara hasar veriyor  
Dik durmadığınız zaman akciğer, kalp, pankreas ve mide gibi hayati iç organlar üzerinde bir baskı oluşuyor.  Bu sayede gerektiği gibi çalışamıyorlar ve uzun vadede bu durum ciddi hasarlara yol açabiliyor. 

Osteoporoz ve kemik hasarı
Uzun süre boyunca, kambur bir şekilde durmak osteoporozu tetikleyebilir, yani kemiklerin zayıflamasını ve kırılgan hale gelmesini. Omurgadaki kemiklerde oluşan ekstra basınç da çatlaklara neden olabilir. Hatta menopozun ilk aşamalarında olan kadınların yaklaşık yüzde 25’inin en az bu türde bir kompresyon çatlaması yaşayacağı tahmin ediliyor ve bunun nedeni kötü postür. 

Başağrısı 
Duruş bozuklukları baş ağrılarının da en önemli nedenlerinden biri. Uzun süreler boyunca öne eğilmek ve aşağı doğru bakmak boyun bölgesinde ekstra bir gerginlik yaratıyor ve bu da baş ağrısını tetikliyor. 

İnsomnia
Kas sisteminizde, duruş bozukluklarından kaynaklanan gerginlik ve hasarlar vücudun rahatlamasını ve uykuya dalmasını zorlaştırıyor. 

Karpal tünel sendromu 
Boyundaki sinirler ve sırt kasları, kollardaki, bileklerdeki ve ellerdeki kas fonksiyonlarını kontrol ediyor. bu kaslar, kötü postürden dolayı sıkıştığında karpal tünel sendromuyla birlikte uyuşma, karıncalanma ve ağrı geliyor. 

Sindirim problemleri 
İç organları etkileyen duruş bozuklukları bağırsaklar üzerinde de hasar yaratıyor ve sindirimi yavaşlatıyor. Kabızlığın en büyük nedenlerinden birinin duruş bozukluğu olduğunu biliyor muydunuz? 

Dolaşım problemleri 
Kötü bir duruş dolaşım problemlerinin oluşması ve bunların giderek kötüleşmesi riskini de taşıyor. Varisler, özellikle kadınlar için, duruş bozukluğu ile tetikleniyor.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Cilt Bakımında Yapılan Hatalar
Detay

Sağlık

Cilt Bakımında Yapılan Hatalar

Cildinize iyilik yapmak isterken ona zarar veriyor olabilir misiniz?

Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları
Detay

Sağlık

Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları

Kışın getirdiklerinden biri de kuruyan, çatlayan, kızaran, kaşınan cilt… Hazır mevsim sonbaharken yüzünüze ve vücudunuza gerekli bakımı sağlamaya başlayarak kış aylarına özgü cilt problemlerinden koru

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu
Detay

Sağlık

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu

Kilonuzu korumak veya kilo vermek istiyorsanız karbonhidrat tüketimine dikkat etmelisiniz.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *