x

Sağlık

 

Dört Günlük Sonbahar Temizliği – 1

18.09.2018

Dört Günlük Sonbahar Temizliği – 1
   

Bazıları için yılın en güzel, bazıları için de en kasvetli mevsimi geldi. Kış öncesinde vücudu güçlendirmek, toksinlerden arındırmak ve zihni gevşetmek için ayurvedik yöntemlerden destek alınabilir.
 
Yoga eğitmeni ve ABD’de bulunan Kripalu Ayurveda Okulu’nun dekanı olan Larissa Hall Carlson, “Sağlıksız gıdaların yanı sıra çevre kirliliği ve kimyasalların da etkisiyle vücudumuzda yıl boyunca toksinler birikiyor. Sonbahar temizliği sindirimi dengelemek ve kış hastalıklarını önlemek için yardımcı olur” diyor. Üstelik tıp doktorları da mevsim geçişlerinde bir temizlik programının uygulanmasını öneriyor.
 
Sunduğu temizlik programında Carlson, uygulanabilir ve sürdürülebilir rutinlere odaklanarak beden ve zihne eşit derecede dikkat verilmesini öneriyor. Sert detoks uygulamaları yerine (ki bazıları laksatifler ve birtakım farklı yöntemlerle vücudu şoklayarak sindirim ve sinir sistemlerinin daha da yorulmasına sebep oluyor) vücut ve zihin rahatlığının ön planda tutulduğu yöntemleri anlatıyor.
 
Yakın zamanda bir operasyon geçirenler, hamile veya özel sağlık sorunları olanlar dışında herkesin uygulayabileceği programa başlamadan önce bir süre ön hazırlık yapılıyor. Ön hazırlık süresinde kafeinli ve alkollü içecekler, süt ürünleri, et, kızartma, işlenmiş yiyecekler, şeker ve sağlıksız olduğu bilinen her şeyin tüketimi yavaş yavaş sonlandırılıyor. Bunun dışında vücudunuz ve zihninize normalden daha farklı bir rutin uygulayacağınız için başlangıcı tatil günlerinize denk getirmeniz daha iyi olur. Zira iletişimi de biraz düşürmek gerekecek. Kendinizi hazır hissettiğinizde başlayabilirsiniz.

Uyanınca
Bir bardak limonlu ılık su
5 duyu temizliği
Kanal temizliği nefesi
Meditasyon

Sabah
Kahvaltı için 1.ve 3. günler buharda pişirilmiş sebzeler ve kinoa; 2. ve 4. günlerde kitchari
Yavaş yemeye odaklanın
Doğada yürüyüş
1 fincan çay

Öğleden sonra 
Doyana kadar kitchari
Yavaş yemeye odaklanın
Atıştırmalıklardan uzak durun ve gün içinde ılık su için. Öğünler arasında acıkırsanız bir gece önceden suda beklettiğiniz çiğ bademleri tüketin.
20-60 dakika yoga veya esneme hareketleri

Akşam
Akşam yemeği, uyumadan en az 2-3 saat önce yenmeli.
Uykuya güzel bir kitap okuyarak, yazı yazarak veya meditasyon yaparak hazırlanın.
Beş duyu temizliği ve kanal temizliği nefesi yöntemleri ile kitchari tarifini Dört Günlük Sonbahar Temizliği - 2 yazısında bulabilirsiniz.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Cilt Bakımında Yapılan Hatalar
Detay

Sağlık

Cilt Bakımında Yapılan Hatalar

Cildinize iyilik yapmak isterken ona zarar veriyor olabilir misiniz?

Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları
Detay

Sağlık

Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları

Kışın getirdiklerinden biri de kuruyan, çatlayan, kızaran, kaşınan cilt… Hazır mevsim sonbaharken yüzünüze ve vücudunuza gerekli bakımı sağlamaya başlayarak kış aylarına özgü cilt problemlerinden koru

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu
Detay

Sağlık

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu

Kilonuzu korumak veya kilo vermek istiyorsanız karbonhidrat tüketimine dikkat etmelisiniz.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *