x

Sağlık

 

Dört Günlük Sonbahar Temizliği – 2

18.09.2018

Dört Günlük Sonbahar Temizliği – 2
   

Her gün aynı saatte yemek, en az ne yediğiniz kadar önemli. Sindirimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için yemeği odaklanarak yemek gerekiyor. Stres altındayken veya başka işlerle uğraşırken yemek yememeye çalışın, en azından bu dört günlük temizlik boyunca. Yemek yerken sadece yemeğe odaklanın, TV yerine rahatlatıcı bir müzik eşliğinde yemek yiyin, rahat bir sandalyede oturun. Yemekte size eşlik eden biri varsa sadece olumlu şeylerden bahsetmeye özen gösterin. Yemeğe başlamadan önce birkaç derin nefes alıp verin. Yemeğe başlamadan önce rengini inceleyin, koklayın, yemeğe hazırlanın; çok yavaş ve uzun uzun çiğneyin. Doyup doymadığınızı ölçmek için ara sıra duraklayın ve vücudunuzu anlamaya çalışın.
 
5 duyu temizliği
Duyma: Sabah uyanır uyanmaz iyi-kötü olarak etiketlemeden etrafınızdaki sesleri dinleyin. Güzel, rahatlatıcı ve pozitif hissettiren bir müzik dinleyin. Sabah haberleri izlemeyin ve ailenize güzel sözler söyleyin. Söylediğinizi duyun.

Görme: Yüzünüzü yıkarken soğuk su kullanın ve avuçlarınızdaki soğuk suyu gözlerinizde birkaç kere birkaç saniye boyunca tutun.

Tatma: Sabah rutininize dil temizliğini ekleyin. Gece vücutta biriken toksinlerin atılma yollarından biri de dildir ve temizlenmediği takdirde yeniden vücuda girer. Dil temizliğinden sonra tuzlu suyla gargara yapın.

Koku: Neti pot yardımıyla burnunuzu temizleyin. Ardından nasya yağıyla (hafif esansiyel yağlar da kullanabilirsiniz) temizliğe devam edin.

Dokunma: Vücudunuza birkaç dakika hafif masaj yapın. Masaj eldivenleri ve biraz yağ hatta mümkünse ılık yağlar kullanmak sizi çok rahatlatır. Ardından duş alın ve vücudunuzdaki yağı temizlerken masaja devam edin. Yağın tamamını vücudunuzdan temizlemenize gerek yok. Özel bir kıyafet giymeyecekseniz sadece suyla ılık bir duş alın ve tüm vücudunuzu sabunla yıkamayın.

Kanal temizliği nefesi
Sağ burun deliğinizi sağ başparmağınızla kapatın ve sol burun deliğinizden nefes alın. Nefesinizi biraz tutun ve sağ yüzük parmağınızla sol burun deliğinizi kapatarak nefesi sağ burun deliğinden verin. Ardından sağ burun deliğinden nefes alın ve nefesi sol taraftan verin. Bu şekilde 5-10 dakika nefes çalışın.
 
Kitchari tarifi (İki kişilik)

Malzemeler

Yarım bardak basmati pirinç
1/4 bardak sarı mercimek
1 tatlı kaşığı zerdeçal ve toz zencefil karışımı ya da 2 tatlı kaşığı kitchari baharat karışımı: hardal tohumu, kimyon, zencefil, zerdeçal, doğal mineralli tuzu karıştırarak hazırlayabilirsiniz.
1 kaşık tereyağı
 
Hazırlanışı:
Pirinci ve önceden suda beklettiğiniz mercimeği soğuk suda yıkayın. Tereyağını bir kapta eritin ve baharat karışımını ekleyin. Biraz karıştırın ve pirinçle mercimeği ilave ederek birkaç dakika daha karıştırın. 3 bardak kadar su ekleyin. Su kaynadıktan sonra ateşi kısın ve yaklaşık yarım saat kadar tencerenin kapağı kapalı şekilde pişmeye bırakın.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Cilt Bakımında Yapılan Hatalar
Detay

Sağlık

Cilt Bakımında Yapılan Hatalar

Cildinize iyilik yapmak isterken ona zarar veriyor olabilir misiniz?

Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları
Detay

Sağlık

Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları

Kışın getirdiklerinden biri de kuruyan, çatlayan, kızaran, kaşınan cilt… Hazır mevsim sonbaharken yüzünüze ve vücudunuza gerekli bakımı sağlamaya başlayarak kış aylarına özgü cilt problemlerinden koru

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu
Detay

Sağlık

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu

Kilonuzu korumak veya kilo vermek istiyorsanız karbonhidrat tüketimine dikkat etmelisiniz.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *