x

Sağlık

 

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu

11.10.2018

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu
   

Konu sağlıklı kiloya ulaşmak ve bunu korumak olduğunda herkesin fikir birliğinde olduğu tek konu şeker ve rafine karbonhidrat tüketimini azaltmak. Rafine karbonhidrat, baklagillerin ya da meyvelerin aksine aşırı un içeren ve çok işlem görmüş karbonhidrat grubunu tanımlıyor. Ve kan şekerinin dengesini ciddi anlamda bozuyor. 

Sık sık söylendiği ve hiç denemeyenlerin sinir bozucu olduğu bir şey var: karbonhidrat ve şeker tüketimini kesebilirsiniz. Çünkü kan şekerindeki dengesizlikler şakaya gelmez ayrıca aşırı karbonhidrat tüketimi bağırsak florasına da zarar verir. Ancak şöyle bir sorun var ki karbonhidratlar bağımlılık yaratıyor. Ancak bunun üstesinden gelmeyi sağlayacak 10 yöntem var: 

1. Daha fazla su içmek 
Açlık ve susuzluk bazen bünyemiz tarafından ayırt edilemiyor. Karbonhidrat kaynakları aklınıza düştüğünde önce su ya da hafif bitki çayları için. 

2. Sebze tüketin
Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeleri. Bu hem hormon hem de sindirim sistemini korumayı da sağlar. 

3. Lifli gıdalar yiyin
Yüksek oranda çözülebilen lifli gıdalar (uygun şekilde hazırlanmış baklagiller, sebzeler ve meyveler gibi) karnınızda şişer ve yavaşça sindirilir, bu da daha uzun süre daha tok kalmanızı sağlar. Lif aynı zamanda, şekerin kana karışmasını yavaşlatır, kan şekerini dengeler, açlığı durdurur ve acıkma sıklığını azaltır. Son olarak, lif bağırsak ve hormon sağlığı için de önemli bir destek sağlar. 

4. Yemek yerken sadece yemek yiyin 
Yani yemek yerken bir şey izlemeyin, telefonunuzu bir tarafa bırakın ve sadece yemeğe odaklanın. Bu hem daha dikkatli ve yavaş yemenizi sağlar hem de stresi azaltır. 

5. Yavaş çiğneyin 
Çok hızlı yemek yemek ya da bir öğünü smoothie ile geçiştirmek beyin tarafından yemek olarak algılanmıyor ve açlık hissi geçmiyor. Hızlı yemek ayrıca insülin seviyesini de olumsuz etkiler. Bu nedenle yemek yemenizin üzerinden kısa bir süre geçmiş olsa bile yeninde acıktığınızı hissedersiniz. 

6. Uyku 
Az uyku daha fazla acıkmak demektir. Karanlık bir ortamda kesintisiz 8-9 saat uyumak genel sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri. 

7 Bilinçli kafein tüketimi
Kafein iştah kesici olabilir, ama aynı zamanda sizi susuz bırakır. Kahvenizi sabah saatlerinde içtn ve öğleden sonra aşırıya kaçmayın. 

8. Meşgul olun 
Gereksiz atıştırmaların en önemli nedenlerinden biri sıkıntı. Duygusal yemek bozukluğunu tetikleyen bu duruma karşı tek çözüm ise hareket halinde olmak. Sadece fiziksel değil zihinsel olarak da hareketli olmak. 

9. Baharatlar 
Baharatlar özellikle de tarçın, karbonhidrat ve şeker tüketime isteğinizi keser. Tatlı bağımlığınızı kontrol altına almak için vanilya koklayın, gerçekten işe yarayacak. 

10. Masum kaçamaklar
Kendinize çok yüklenmeden ve karbonhidrat veya şekerden saklanmadan ara sıra masum kaçamaklar yapmanızın bir mahsuru yok. Örneğin günde 1 parça bitter çikolata yemek ya da özel günlerde biraz daha rahat davranmanız size mutlaka iyi gelir. Aksi takdirde karbonhidrat isteğini sadece baskılamak yalnızca daha fazla karbonhidrat istemeye neden olur.  

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Cilt Bakımında Yapılan Hatalar
Detay

Sağlık

Cilt Bakımında Yapılan Hatalar

Cildinize iyilik yapmak isterken ona zarar veriyor olabilir misiniz?

Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları
Detay

Sağlık

Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları

Kışın getirdiklerinden biri de kuruyan, çatlayan, kızaran, kaşınan cilt… Hazır mevsim sonbaharken yüzünüze ve vücudunuza gerekli bakımı sağlamaya başlayarak kış aylarına özgü cilt problemlerinden koru

5 Adımda Sonbahar Yorgunluğundan Kurtulun
Detay

Sağlık

5 Adımda Sonbahar Yorgunluğundan Kurtulun

Hava sıcaklıklarının birden düşmesi ile vücudumuz bu değişime ayak uydurmakta zorlanıyor.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *