x

Sağlık

 

Cilt Bakımında Yapılan Hatalar

01.11.2018

Cilt Bakımında Yapılan Hatalar
   

Parlak, pürüzsüz, genç görünümlü bir cildi kim istemez? İdeal cildin peşinde koşarken bazen hatalar yapabiliyoruz. Bu da amacımıza ulaşmamızı engelliyor.  İşte, cilt bakımında sıklıkla yapılan bazı hatalar…

Akneleri sıkmak
Aknelerinizi sıkma isteğine karşı koyamıyor olabilirsiniz, ama sıkılan her akne yeni akneler demektir. Üstelik sadece akneye sebep olan mikropları yaymakla kalmazsınız. Akneniz sıktığınız zaman yara kıvamını alır, daha kötü görünür ve geride kalıcı lekeler ve genişlemiş gözenekler bırakabilir. Bir dahaki sefere aknenizi sıkmak istediğiniz de bunları düşünün ve aynadan uzaklaşın. 

Güneş kremini es geçmek
Deniz tatili dışında güneş kremi kullanmayı gereksiz görüyorsanız ya da kış aylarında SPF içerikli ürünleri rutininizden çıkarıyorsanız cildinize büyük bir kötülük yapıyorsunuz. Çünkü güneşin zararlı UVA ve UVB ışınları kışın da etkilerini yitirmiyor. Güneşin zararlı etkileri mutlaka güneş yanığı olarak kendini göstermez, hayatınızın ilerleyen evrelerinde acı gerçeklerle yüzleşebilirsiniz. Erken yaşlanma belirtilerinden ya da daha zorlu sağlık problemlerinden korunmak istiyorsanız geniş spektrumlu kremlerle cildinizi yaz-kış demeden güneşe karşı korumayı alışkanlık haline getirin 

Yüzünüzü gereğinden fazla yıkamak
Yüzünüzü doğru seçilmiş kozmetik ürünlerle yıkamak ve derinlemesine temizlemek cilt bakımının ilk ve en önemli adımı. Ancak bunu gereğinden fazla yapıyorsanız cildinize fayda sağlamaktan çok zarar veriyorsunuz. Günde iki ya da üç seferden fazla yüzünüzü yıkadığınızda doğal yağ dengesini bozabilirsiniz. Özellikle akneli ve yağlı cildinizi iyice temizlemek için yüz yıkamayı abartıyorsanız bu çabanız tam tersi bir etkiye neden olabilir. En iyisi sabah uyandığınızda ve akşam uyumadan önce uygun kozmetikler eşliğinde yüzünüzü yıkamakla yetinmek.  

Peeling konusunda aşırıya kaçmak
Cildinizdeki ölü derilerden kurtulmak için sık sık peeling tarzı uygulamalar yapmak cildinizi dış etkenlerden koruyan doğal bariyerine zarar veriyor. Sonrasında pamuksu, pürüzsüz bir his bıraktığı için vazgeçemediğiniz bu uygulamalar cildin kendini yenilemesine engel oluyor. Haftada bir veya iki kere uygun bir ürünle peeling yapmanız yeterli. 

Makyajla uyumak
Dışarıdan eve döner dönmez ilk yapmanız gereken şeylerden biri makyajınızı çıkarmak. Bu iş için uyku saatini beklediğinizde muhtemelen yorgunluğa yenik düşebilir ve yatağa makyajınızla gidebilirsiniz. Oysa ki uzun saatler makyajla oturmak gözeneklerinizi tıkayarak cilt problemlerine neden olur. 

Yeteri kadar su içmemek ve yeteri kadar uyumamak
Sağlıklı bir cildi sadece dışarıdan değil, içeriden de beslemek gerekiyor. Günde sekiz bardak su ve sekiz saat uyku cildiniz için gerekli. Su sayesinde cilt hücreleriniz doğal nemini korurken uyku cildinizin kendi kendini yenilemesini ve onarmasını sağlar. 

Dermatologa gitmemek
Çoğumuz cilt problemleriyle yüzleştiğimizde ilk işimiz benzer sorunları yaşayan arkadaşlarımızdan ürün önerisi almak ya da sağdan soldan duyduğumuz kozmetiklere başvurmak… Oysa ki uzun süren ya da tekrarlayan cilt problemlerinde ilk gideceğimiz adres, konunun uzmanı bir dermatolog olmalı. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları
Detay

Sağlık

Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları

Kışın getirdiklerinden biri de kuruyan, çatlayan, kızaran, kaşınan cilt… Hazır mevsim sonbaharken yüzünüze ve vücudunuza gerekli bakımı sağlamaya başlayarak kış aylarına özgü cilt problemlerinden koru

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu
Detay

Sağlık

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu

Kilonuzu korumak veya kilo vermek istiyorsanız karbonhidrat tüketimine dikkat etmelisiniz.

5 Adımda Sonbahar Yorgunluğundan Kurtulun
Detay

Sağlık

5 Adımda Sonbahar Yorgunluğundan Kurtulun

Hava sıcaklıklarının birden düşmesi ile vücudumuz bu değişime ayak uydurmakta zorlanıyor.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *