x

Sağlık

 

Mutsuzluk Hasta Ediyor

06.01.2017

Mutsuzluk Hasta Ediyor
   

Psikoloji ve hastalıklar arasındaki bağlantı belirsizliklerle dolu olsa da bazı ipuçları var.

Depresyon gibi psikolojik hastalıklar, hepimizin bildiği gibi fiziksel semptomları da beraberinde getiriyor. Dünyanın en gelişmiş sağlık hizmeti sitelerinden NHS’e göre klinik müdahaleye ihtiyaç duyan depresyon hastaları, iştah ve kilo problemleri yaşıyor, açıklanamayan ağrılar hissediyor ve kadınların regl süreçlerinde ciddi değişiklikler oluyor.
Duyguları etkileyen ve yönlendiren sinir sisteminin, kişileri fiziksel hastalıklara yatkın hale getirip getirmediğini anlamaya yönelik çok sayıda araştırma yürütülmekte.
Bunlardan biri de uluslararası çapta tanınan Dr. Esther Sternberg, The Balance Within adlı kitabı. Dr. Sternberg, bu kitapta merkezi sinir sistemi ile bağışıklık sistemini bağdaştırmak üzere, duygusal durum ve inflamatuar hastalıklar arasında, nedensel bir olgu olmasa da, bir bağlantı bulunduğuna işaret ediyor:

“Beyindeki stres tepkisini kontrol eden kısımlar arterit gibi inflamatuar hastalıklara karşı duyarlılık ve direnç bakımından da önemli bir rol oynuyor. Ve beyindeki bu kısımlar aynı zamanda depresyonda da rol oynadığı için inflamatuar hastalıkları olanların, yaşamlarının farklı zamanlarında depresyon yaşadığına/yaşayacağına dair nedenleri anlamaya başlayabiliriz.”

Sternberg, hislerin hastalığa neden olduğu veya hastalığı tedavi ettiğini reddederken her iki hastalıktaki biyolojik yansımların bir diğerini etkileyecek kadar benzer olduğunu savunuyor.

Kısacası, psikolojik tepkilerin ve inflamatuar hastalıkların altında yatan sinir yolları ve moleküllerin çoğu aynı; bu da bir takım hastalıklara olan yatkınlığın diğeri için de kapıyı açtığını gösteriyor.

Amerikan Psikoloji Topluluğu tarafından yapılan bir başka çalışmada, 217 kişi işleri ve yaşadıkları stresle değerlendirildi. Deneklerden alınan salgı örneklerinden çıkan sonuçlar, kendine güveni olmayan veya kendini suçlu hissedenlerin solunum yolları enfeksiyonlarına daha açık olduğunu gösteriyordu.

Farklı bir araştırmada ise 270 katılımcıdan kendilerini mutlu veya üzgün hissettiren bir olayı düşünmeleri istendi. Daha sonra katılımcılara grip aşısı yapıldı ve bu kişiler 6 ay boyunca izlendi. Bağışıklık sistemi güçlü olan katılımcılar, pozitif düşüncülerle bağlantılı olarak prefrontal kortekslerinde daha yüksek aktivite olanlardı. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Klima Mevsimine Dikkat
Detay

Sağlık

Klima Mevsimine Dikkat

Bilinçsiz klima kullanımı hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı.

Bel Sağlığını Korumanın 8 Yolu
Detay

Sağlık

Bel Sağlığını Korumanın 8 Yolu

Bel rahatsızlıkları yaz mevsiminde artış gösteriyor.

​Sinüzite Yol Açan 5 Önemli Neden
Detay

Sağlık

​Sinüzite Yol Açan 5 Önemli Neden

Alerji kaynaklı sinüzit tedavi edilmezse kronikleşebilir.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *