x

Sağlık

 

Beyin İçin En Faydalı Egzersiz

18.01.2017

Beyin İçin En Faydalı Egzersiz
   

Bazı egzersizlerin, beynin öğrenme ve hafızayla ilgili bölümünde üzerinde daha güçlü etkiler yarattığını gösteren bir araştırma yayınlandı. Bu araştırmada, bilim insanları ilk kez koşu, ağırlık kaldırma ve HIIT gibi farklı türdeki egzersizlerin nörolojik etkilerini inceledi. Dikkat çeken sonuçlardan biri, çok ağır ve yoğun bir egzersiz düzeninin, uzun vadede beyin sağlığını olumsuz yönde etkilediğini gösteriyor.

Spor yapmak, beynin yapısını ve işleyişini değiştiriyor. Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan sayısız araştırma gösteriyor ki fiziksel aktivite beynin hacmini artırıyor, beynin beyaz ve gri maddesinde yaşa bağlı olarak ortaya çıkan boşlukların sayısını ve boyutunu azaltıyor.

Egzersiz aynı zamanda yetişkin hücre doğumu olarak bilinen nörojeneziyi yani yetişkin bir beyindeki yeni hücre oluşumunu destekliyor. Örneğin hayvanlar üzerinde yapılan bir testte, bir koşu çarkında koşan farelerin hipokampüsünde yani beynin öğrenme ve hafızayla ilgili olan bölümünde yeni nöronların oluşumunun, hareketsiz farelere göre iki hatta üç kata varan oranlarda daha fazla gerçekleştiği ispatlandı. Bilim insanları, benzer etkilerin insan hipokampüsü için de geçerli olduğunu savunuyor.

Akademik psikoloji yayınları yapan Journal of Psychology’de yayınlanan araştırmayı Finlandiyalı bilim insanları öncülüğündeki bir araştırma grubu yönetti. Farelerle yapılan çalışmada önce deney ve kontrol grubundaki farelerin beyin işleyişlerini incelemek üzere, oluşan yeni hücreleri izlemeyi sağlayacak bir madde enjekte edildi.

Denek farelerden birkaçı, özel çarklarda her gün kilometrelerce, yüksek hızda koştu; bir bölümü daha düşük hızda ve daha düzenli koşarken bir kısmına da tırmanma duvarında ağırlıkla tırmanma egzersizi yaptırıldı. HIIT egzersizleri içinde 15 dakikalık setlerde yoğun antrenmanlar yaptırıldı.

7 hafta süren çalışmada beyindeki yeni hücre oluşumuna yönelik farklı sonuçlara ulaşıldı.

Buna göre en fazla koşan deneklerde yeni beyin hücrelerinin oluşumu en yüksek derecede gerçekleşti. HIIT antrenmanları ise hiçbir etkide bulunmadı, hatta sabit duran deneklerle hemen hemen aynı miktarda yeni hücre üretimi oldu. Ancak bu araştırma sadece beynin hipokampüs bölümünü kapsıyor. Ağırlık kaldırma ve HIIT antrenmanlarının beynin başka bölümlerini etkileyebileceği belirtiliyor, örneğin kan hücre üretiminin artmasında etkili olabilirler.

Elbette, fareleri insanlarla bir tutamayız ancak bu sonuçları değerlendiren ve aynı zamanda araştırmanın başındaki isim olan Miriam Nokia, düzenli egzersiz yapmanın, aerobik ve koşu egzersizlerinin insan beyninde de benzer etkilere yol açtığını belirtiyor. Dr. Nokia aynı zamanda HIIT gibi aşırı yoğun egzersizlerin stres seviyesini artırarak hücre oluşumunu azaltabileceğini ifade ediyor.   

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Ödeme Karşı 6 Öneri
Detay

Sağlık

​Ödeme Karşı 6 Öneri

Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan ödemler yaz aylarında artış gösteriyor.

​Kilo Kontrolünün Sırrı: Kahvaltı
Detay

Sağlık

​Kilo Kontrolünün Sırrı: Kahvaltı

Kilo vermek ya da mevcut kilonuzu kontrol altında tutmak istiyorsanız güne mutlaka kahvaltı ederek başlayın.

​Yaza Hafif Girmek İsteyenlere Özel Tarifler
Detay

Sağlık

​Yaza Hafif Girmek İsteyenlere Özel Tarifler

Sağlıklı ve lezzetli besinlerle hazırlayabileceğiniz baharlık tarifler.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *