Sağlık

 

Beyin İçin En Faydalı Egzersiz

18.01.2017

Beyin İçin En Faydalı Egzersiz
   


Bazı egzersizlerin, beynin öğrenme ve hafızayla ilgili bölümünde üzerinde daha güçlü etkiler yarattığını gösteren bir araştırma yayınlandı. Bu araştırmada, bilim insanları ilk kez koşu, ağırlık kaldırma ve HIIT gibi farklı türdeki egzersizlerin nörolojik etkilerini inceledi. Dikkat çeken sonuçlardan biri, çok ağır ve yoğun bir egzersiz düzeninin, uzun vadede beyin sağlığını olumsuz yönde etkilediğini gösteriyor.

Spor yapmak, beynin yapısını ve işleyişini değiştiriyor. Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan sayısız araştırma gösteriyor ki fiziksel aktivite beynin hacmini artırıyor, beynin beyaz ve gri maddesinde yaşa bağlı olarak ortaya çıkan boşlukların sayısını ve boyutunu azaltıyor.

Egzersiz aynı zamanda yetişkin hücre doğumu olarak bilinen nörojeneziyi yani yetişkin bir beyindeki yeni hücre oluşumunu destekliyor. Örneğin hayvanlar üzerinde yapılan bir testte, bir koşu çarkında koşan farelerin hipokampüsünde yani beynin öğrenme ve hafızayla ilgili olan bölümünde yeni nöronların oluşumunun, hareketsiz farelere göre iki hatta üç kata varan oranlarda daha fazla gerçekleştiği ispatlandı. Bilim insanları, benzer etkilerin insan hipokampüsü için de geçerli olduğunu savunuyor.

Akademik psikoloji yayınları yapan Journal of Psychology’de yayınlanan araştırmayı Finlandiyalı bilim insanları öncülüğündeki bir araştırma grubu yönetti. Farelerle yapılan çalışmada önce deney ve kontrol grubundaki farelerin beyin işleyişlerini incelemek üzere, oluşan yeni hücreleri izlemeyi sağlayacak bir madde enjekte edildi.

Denek farelerden birkaçı, özel çarklarda her gün kilometrelerce, yüksek hızda koştu; bir bölümü daha düşük hızda ve daha düzenli koşarken bir kısmına da tırmanma duvarında ağırlıkla tırmanma egzersizi yaptırıldı. HIIT egzersizleri içinde 15 dakikalık setlerde yoğun antrenmanlar yaptırıldı.

7 hafta süren çalışmada beyindeki yeni hücre oluşumuna yönelik farklı sonuçlara ulaşıldı.

Buna göre en fazla koşan deneklerde yeni beyin hücrelerinin oluşumu en yüksek derecede gerçekleşti. HIIT antrenmanları ise hiçbir etkide bulunmadı, hatta sabit duran deneklerle hemen hemen aynı miktarda yeni hücre üretimi oldu. Ancak bu araştırma sadece beynin hipokampüs bölümünü kapsıyor. Ağırlık kaldırma ve HIIT antrenmanlarının beynin başka bölümlerini etkileyebileceği belirtiliyor, örneğin kan hücre üretiminin artmasında etkili olabilirler.

Elbette, fareleri insanlarla bir tutamayız ancak bu sonuçları değerlendiren ve aynı zamanda araştırmanın başındaki isim olan Miriam Nokia, düzenli egzersiz yapmanın, aerobik ve koşu egzersizlerinin insan beyninde de benzer etkilere yol açtığını belirtiyor. Dr. Nokia aynı zamanda HIIT gibi aşırı yoğun egzersizlerin stres seviyesini artırarak hücre oluşumunu azaltabileceğini ifade ediyor.   


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Balat Keşfi
Detay

Seyahat

Balat Keşfi

Billur Saatçi’yle Balat’ın tarihi sokaklarındaki vintage butikleri, şirin kafeleri ve antikacıları ziyaret ettik.

Akıl Gücü Yüksek Olanların Ortak Yönleri
Detay

Yaşam

Akıl Gücü Yüksek Olanların Ortak Yönleri

Bu özelliğe sahip olanların 11 alışkanlığı.

Denizkızı Spotify'da!
Detay

Kültür&Sanat

Denizkızı Spotify'da!

Bu haftanın playlist'ini dinlediniz mi?

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *
     
  Internet Adresi