x

Sağlık

 

Sağlık ve Canlılık İçin Eski Bir Tibet Yöntemi

31.01.2017

Sağlık ve Canlılık İçin Eski Bir Tibet Yöntemi
   

Günde 10 dakika ayırarak;
Stresi azaltabilirsiniz.
Daha genç ve güçlü hissedebilirsiniz.
Yaşlanma sürecini yavaşlatabilirsiniz.
Daha esnek ve sağlam bir vücuda kavuşabilirsiniz.
Zihinsel bir netlik ve odaklanma kabiliyeti kazanabilirsiniz.
Enerjinizi yükseltebilirsiniz.
Zihni sakinleştirebilirsiniz. 
Nefesinizin daha derin, yavaş ve bilinçli olmasını sağlayabilirsiniz.
Sırt kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.
Menopoz ve hormon dengesinin düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.
Sakin bir şekilde merkezde olabilirsiniz.
Kilo verebilirsiniz.
Depresyon ve kaygıyı kontrol altına alabilirsiniz.
Duruşunuzu düzeltebilirsiniz.
Bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, daha derin ve sağlıklı uyuyabilirsiniz.

Her şeye iyi gelen bu yöntemin adı, birtakım yoga benzeri hareketlerinden oluşan Tibet’in 5 hareketi adlı akış. Geçmişi 2 bin 500 yıl öncesine dayanıyor. 5 ayrı hareketten oluşan bu hareket serisi, meditatif bir dansa benziyor. Serideki her bir hareket belli başlı organlara iyi geliyor ve tamamı vücudun bütünü için eksiksiz bir egzersiz sağlıyor. Bu hareketler aynı zamanda vücudu iyileştirmesi, çakraları dengelemesi ve yaşlanma sürecini tersine çevirmesine bağlı olarak “gençlik kaynağı” olarak da adlandırılıyor.

Bir efsaneye göre bu seriyi, İngiliz bir kaşif, bir Himalaya tapınağındaki Tibetli rahiplerden öğrendi. Tibet’in 5 hareketi ilk kez 1939 yılında bir yoga kitabında yer aldı.
Bu seri, oldukça basit, her yaştan herkesin uygulayabileceği, etkili ve kesinlikle vücut/zihin üzerinde değiştirici etkiye sahip hareketlerden oluşuyor.

Bu hareketlerin her birinin 9'un katları olan sayıda tekrarlanması öneriliyor. Yani her bir hareketi başlangıçta 9 kere tekrarlayabilirsiniz, daha fazlasını isterseniz 18 veya 27'li tekrarları kullanın.  

Hareketlerin açıklamasını okuduktan sonra aşağıdaki videoyu izleyerek nasıl yapmanız gerektiğiniz görebilirsiniz.

1.Tibet Hareketi
Ayaklar omuz genişliğinde olacak şekilde dik durun ve kollarınızı iki yana düz bir şekilde açın. Omurganız dik, omuzlarınız rahat olsun. Saat yönünde dönmeye başlayın (sufiler gibi) parmağınıza veya bir noktaya odaklanmak dönmenizi kolaylaştırır. Başınız hafifçe dönene kadar, sabit bir noktada, soldan sağa dönmeye devam edin. Derin ve eşit aralıklarla nefes alıp verin.
 
2.Tibet Hareketi
Yere uzanın. Ellerinizi kalçanızın yanında uzatın. Parmaklarınız kapalı ve hafifçe içe dönük dursun. Düze duran bacaklarınızı, dizlerinizi kırmadan havaya kaldırın, ardından karın kaslarınızı kullanarak kafanızı ve omuzlarınızı da kaldırın. Birkaç saniye bekleyip uzanın ve bu hareketi tekrarlayın. Zorlanırsanız kollarınızı düz uzatmak yerine dirseklerinizden güç alabilir; hareketi zorlaştırmak isterseniz de kollarını başınızın yanından yukarıya uzatarak yapabilirsiniz. Hareketi yaparken, uzandığınızda nefes alın, kalkarken nefes verin. 
 
3.Tibet Hareketi
Vücudunuz dik olacak şekilde dizlerinizin üzerinde durun. Ellerinizle bacaklarınızın arkasında, kalçanın altındaki kasın üzerinde olsun. Yavaş yavaş geriye doğru esneyin. Eğilirken ellerinizle bacak kaslarınızdan destek alabilirsiniz. Yavaş yavaş doğrulun, normal pozisyonunuza geri dönün ve hareketi tekrarlayın. Geriye doğru esnerken nefes alın, doğrulurken nefes verin.
 
4.Tibet Hareketi

Bacaklarınız düz olacak şekilde oturun. Dizlerinizin arkası yerle temas halinde olmalı. Elleriniz düz, parmaklarınız kapalı ve hafifçe dışarıya dönük olsun. Çenenizi göğsünüze yapıştırın. Şimdi hafifçe vücudunuzu yükseltmeye başlayın ve nefes alırken karın kaslarınızdan da destek alarak pelvis bölgesini yükseltin. Aynı zamanda dizlerinizi de bükün. Vücudunuz bir masa gibi görünmeli. Sonra yavaşça kafanızı geriye doğru esnetin. Bu şekilde vücudunuz kafadan, dizlere kadar düz bir çizgi gibi görünmeli. Nefes verirken yavaşça oturma pozisyonuna geri dönün ve hareketi tekrarlayın.

5.Tibet Hareketi
Ayakta durun. Kalçadan eğilerek ellerinizi ayaklarınızın yanına yerleştirin. Daha sonra ellerinizle küçük adımlar atarak öne doğru ilerleyin. Kol ve bacaklarınızdan destek alarak kalçanızı havaya kaldırın, vücudunuz ters V şeklinde görünmeli sonra hareketi tersine çevirin ve sırtınızı, kalçanızı yere değmeyecek şekilde indirerek kafanızı ve göğüs kafesinizi yükseltin. Vücudunuzu yükseltirken nefes alın, indirdiğinizde nefes verin.

Hareketleri daha iyi anlamak için bu videoyu izleyebilirsiniz. Nefes düzeninizin yukarıda belirtildiği şekilde olmasına dikkat edin.

Bunun dışında;
Kendinizi zorlamayın ve vücudunuzda ağrı hissederseniz hareketleri daha yavaş uygulayın

Hareketler arasında geçiş yaparken dinlenin. Tamamladığınız bir hareketten sonra gevşemek için: Topuklarınızın üzerine oturun ve kollarınızı ileri doğru uzatın, alnınız yerde olacak şekilde sırt kaslarınızı gevşetin. Bu şekilde birkaç derin nefes alıp verin.

Hareketleri yaparken omurganızın, omuzlarınızın ve çenenizin rahat olmasına özen gösterin.

Bacaklarınız, kollarınız ve omurganız belirtilen uygulamalarda mutlaka düz olmalı.

Midenizin boş olmasına dikkat edin. 

İlk uyguladığınızda baş dönmesi, mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Endişelenmeyin. Sakince uzanın ve derin nefes alıp verin.
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Klima Mevsimine Dikkat
Detay

Sağlık

Klima Mevsimine Dikkat

Bilinçsiz klima kullanımı hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı.

Bel Sağlığını Korumanın 8 Yolu
Detay

Sağlık

Bel Sağlığını Korumanın 8 Yolu

Bel rahatsızlıkları yaz mevsiminde artış gösteriyor.

​Sinüzite Yol Açan 5 Önemli Neden
Detay

Sağlık

​Sinüzite Yol Açan 5 Önemli Neden

Alerji kaynaklı sinüzit tedavi edilmezse kronikleşebilir.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *