Sağlık

 

Kadınların Erkeklerden Daha Fazla Uykuya İhtiyacı Var

15.02.2017

Kadınların Erkeklerden Daha Fazla Uykuya İhtiyacı Var
   


Kadınların erkeklere kıyasla daha fazla uykuya ihtiyacı olduğuna dair sağlam bir kanıt geldi. Bu yeni bilgiye göre, yetersiz ve bölünmüş uyku, kadınları daha fazla etkiliyor ve sağlık problemleriyle sonuçlanıyor.  

Loughborough Üniversitesi Uyku Araştırmaları Merkezi’nden Profesör Jim Horne şöyle açıklıyor, “Kadınlarda zayıf ve kalitesiz uyku ile yüksek seviyede psikolojik stres, sinir bozukluğu, depresyon ve kızgınlık arasında güçlü bir bağlantı var. Kötü veya yetersiz uyumak erkekleri bu derecede etkilemiyor.”

Profesör Horn, açıklamasınınım devamında kadınların beyninin erkeklerin beyninden çok daha karmaşık bir sistem olduğunu belirterek, “Kadınların beyninde, erkeklerin beyninden çok daha farklı ve karmaşık bağlantılar var, bu nedenle daha fazla uykuya ihtiyaçları var. Gün boyunca beyniniz ne kadar çalışırsa, dinlenmeye ve yenilenmeye de o kadar ihtiyaç duyar, yani daha fazla uyumanız gerekir. Kadınlar, aynı anda birden fazla iş yapmaya yatkındır ve daha esnektirler yani beyinleri, bir erkeğin beyninden çok daha fazla çalışır. Bu yüzden kadınların, erkeklerden daha uzun süre uyumaları gerekir” diyor.

Ancak dikkat çektiği bir istisna da var, “Karmaşık ve çok yönlü bir iş yapan, işi gereği çok fazla karar almak veya etraflıca düşünmek zorunda olan erkekler de düşünme süreci daha hafif olan işlerde çalışan hemcinslerine kıyasla daha fazla uykuya ihtiyaç duyuyor – ancak muhtemelen onun beyni bile bir kadının beyninden çok daha az yoruluyordur.”

Yaygın bir kanıya göre günde yaklaşık 8 saatlik bir uykuya ihtiyacımız var. Ancak 8 saat tüm insanlar için en ideal süre değil. Bazıları için 8 saat uyumak yetersiz gelirken kimileri de 5 saati yeterli buluyor. Uyku da diğer birçok eğilimimiz gibi genler ve alışkanlıklarla şekilleniyor. Ancak yine de bilim dünyasından en çok destek gören uyku süresi, vücut için ortalama 7 saatin en sağlıklı olduğu yönünde. 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Plank Yapmanın Faydaları
Detay

Sağlık

​Plank Yapmanın Faydaları

Düzenli olarak günde birkaç dakika plank egzersizi yapmak vücuda çok iyi geliyor.

​Egzersiz İçin Motivasyona İhtiyacınız Var mı?
Detay

Sağlık

​Egzersiz İçin Motivasyona İhtiyacınız Var mı?

Spora vakit ayırmanıza yardımcı olacak, bilim destekli 7 basit yol.

​Ayurvedik Bitki Çayı Tarifleri – 2
Detay

Sağlık

​Ayurvedik Bitki Çayı Tarifleri – 2

Vücudunuzu ayurvedik kış çaylarıyla yenileyin.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *