x

Sağlık

 

Pilatesin Faydaları

16.03.2017

Pilatesin Faydaları
   

Dansçılar, sahnede olmadıklarında bile kolayca fark edilebiliyor çünkü vücutlarının, hareketlerinin, duruşlarının farkındalar ve bu yönleriyle kedileri anımsatıyorlar. Doktora araştırmasını pilates üzerine yapan Marie-Louise Bird, geri kalanlar hakkında şöyle söylüyor; “Ancak birçoğumuz, tıpkı köpek yavruları gibi vücudumuza fazla dikkat etmeden, bilinçsizce hareket ediyoruz.”
 
Neyse ki vücut hakkında farkındalık kazanmanın tek yolu dans eğitimi almak değil. Pilates de bu konuda muazzam bir yardım sunuyor.
 
Yaklaşık 100 yıl önce Joseph Pilates, New York’taki stüdyosunda karın ve gövde kaslarını geliştirmeye odaklanan binlerce hareketi pilates adı altında bir araya getirdi. İlk müşterileri ise duruşlarını iyileştirmek ve hareketlerinde daha fazla kontrol kazanmak isteyen baletler oldu.
 
Pilates hareketlerinin birçoğu oldukça kolay görünüyor ancak çoklu tekrara dayanan bu küçük hareketler, dengeyi ve core bölgesi denilen yani vücut ağırlık merkezini içine alan ve tüm hareketlerin başlangıç noktası olarak, bel-kalça kompleksini oluşturan kemik, eklem, kas ve bağ yapılarından oluşan bölgenin gücünü artırıyor. Bunu, zihin ve kaslar arasındaki bağlantıyı güçlendirirken sağlayan pilates, core bölgesindeki doğru kasların kullanılmasına yardımcı oluyor. Bu da daha doğru bir postür ve hareketler üzerinde daha bilinçli bir kontrol kazandırıyor. Örneğin, pilates klasiklerinden olan yüz tekrarlı hareket, karın bölgesinde özel bir etki yaratıyor ve sıradan egzersizlere göre daha derindeki kas yapılarını aktive edebiliyor aynı zamanda karın kaslarındaki asimetrileri de ortadan kaldırabiliyor. Pilatesin core bölgesini güçlendirmesinin kronik sırt ve bel ağrıları üzerinde de çok faydalı olduğunu gösteren araştırmalar var.  
 
Pilates konusunda yapılan araştırmalar bu hareketlerin esneklik, denge, atletik performans ve fiziksel dayanıklılık gibi konularda önemli faydalar sağladığını gösteriyor. Ancak pilates, yanlış uygulamaya açık olduğu için en azından başlangıçta iyi bir eğitmen eşliğinde çalışmak tavsiye ediliyor.
 
Pilates, fiziksel faydaların yanı sıra zihinsel faydalar da sağlıyor. Pilatesin odak konseptlerinden biri ‘merkezleme’ yani hareketlerin core bölgesinden geldiğini anlamak ve tıpkı yoga da olduğu gibi hareketleri nefes ve farkındalıkla kontrol etmek, rahatlama sağlarken, stresi azaltıyor ve modunuzu yükseltiyor.
 
Bir spora başlarken vücudun ihtiyaçlarını ve sınırlarını bilmek gerekiyor. Pilatesten daha yoğun veya pilatesten daha sakin bir egzersiz sizin için daha doğru olabilir. Ancak vücudu güçlendiren ve bunu yaparken mükemmel karın kasları, düzgün postür gibi ek faydalar sunan zihinsel-fiziksel bir egzersiz arayışınız varsa pilatesi mutlaka deneyin.
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Ödeme Karşı 6 Öneri
Detay

Sağlık

​Ödeme Karşı 6 Öneri

Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan ödemler yaz aylarında artış gösteriyor.

​Kilo Kontrolünün Sırrı: Kahvaltı
Detay

Sağlık

​Kilo Kontrolünün Sırrı: Kahvaltı

Kilo vermek ya da mevcut kilonuzu kontrol altında tutmak istiyorsanız güne mutlaka kahvaltı ederek başlayın.

​Yaza Hafif Girmek İsteyenlere Özel Tarifler
Detay

Sağlık

​Yaza Hafif Girmek İsteyenlere Özel Tarifler

Sağlıklı ve lezzetli besinlerle hazırlayabileceğiniz baharlık tarifler.

YORUMLAR
 
  • Seda Kara

    Pilates gerçekten çok yararlı bir egzersiz özellikle benim gibi tüm gününü masa başında geçirenler için ben öneririm. Ben fit in class üyeliğim ile mat grup derslerine giriyorum bir eğitmenle yapmak her zaman çok daha iyidir size hangi hareketi nasıl yapacağınız konusunda yönlendiriyorlar. Evde yapmak sakatlanmalara neden olabilir.

    09 Ağustos 2017

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *