x

Sağlık

 

Yeni Anneler İçin En İyi Egzersizler

31.03.2017

Yeni Anneler İçin En İyi Egzersizler
   

Düzenli sporun, yeni anneler için yapılacaklar listesinin ilk sıralarında olması beklenemez elbette. Yapılacaklar listesi yapmaya ve bunu uygulamaya biraz daha vakit bulabilenler ise doğal olarak uykuyu ilk sıraya koyacaktır.
 
Yeni anneler! Yaşadığınız tüm zorluklara rağmen haftada en azından birkaç gün minimum 30 dakikalık bir egzersiz düzeniyle vücudunuz ve zihninizi mutlu ederseniz daha iyi hissedersiniz. Doktorunuzdan onay aldıktan sonra aşağıda listelediğimiz en iyi doğum sonrası egzersizlerinden kendinize en uygun olanı seçin ve harekete geçin.
 
Yürümek
Tek başınıza veya bebek arabasıyla uzun ve hafif tempolu yürüyüş en iyi doğum sonrası egzersizidir. Doktorunuzdan onay aldıktan sonra doğumdan sonra hemen kısa ve yavaş yürüyüşlere başlayabilirsiniz.
 
Araştırmalar da yürümenin özellikle de bebek arabasıyla birlikte yapılan yürüyüşlerin doğum sonrası depresyonu iyileştirdiğini hatta engellediğini gösteriyor. Sahilde, ağaçlık alanlarda yürüyüş yapmak temiz hava almanızı da sağlayarak sağlığınıza destek olur. Ancak hava şartları bunun için uygun değilse yürüyüş bandı veya AVM’leri tercih edebilirsiniz.
 
Koşu
Bebeğiniz 6 aylık olduğunda kafasını ve boynunu daha iyi kontrol edebilir ve siz de bebek arabasıyla yaptığınız yürüyüşün hızını artırabilir hatta hafif tempoyla koşmaya başlayabilirsiniz. Koşu yollarının düz ve yumuşak olması nedeniyle hem zorlanmazsınız hem de bebeğiniz güzel bir öğle uykusuna daha kolay hazırlanır.
 
Yoga ve esneme
Yeni anneliğin aşırı yorucu günlerinde yoğun bir egzersiz için vakit ayıramayabilirsiniz ya da canınız spor yapmak istemeyebilir ancak bazı yoga duruşları ve esneme hareketlerini evde, vaktiniz olan her zaman yapabilirsiniz.
Daha çok rahatlama pozisyonlarına odaklanın. Omuzlarınızın, boynunuzun ve sırtınızın gevşemesine yardımcı olacak hareketleri deneyin. Bebeğinizi taşırken ve beslerken bu bölgelere yüklendiğiniz için üst bedenin rahatlatılması son derece önemli.
 
Vücut ağrılığı egzersizleri
Gücünüzü ve kaslarınızı toparlamak için lunge, squat, plank ve şınav gibi vücut ağırlığına dayalı egzersizleri her gün mutlaka yapmaya çalışın. Karın bölgesini çalıştıran egzersizlere ise doktorunuzdan onay almadan başlamayın. 
 
Yüzme
Kaslarınızdaki gerilimi düşürmenin en iyi yolu yüzme olacaktır. Yüzmek aynı zamanda vücudun üst bölümünü de yormadan güçlendirir ve bebeğini sık sık kucağına alan anneler için bu çok önemli.
 
Sevdiğiniz çalışmalar
Doktora danışarak başlamak şartıyla evde, videodan izleyerek yapacağınız zumba, pilates ya da sadece dans etmek de bu zorlu dönemi daha rahat ve sakin atlatmanız için size destek olur.
 
Ev veya bahçe işleri
Egzersiz yapmayı istemiyorsanız vücudunuzu hareket ettirmek için ev işleri yapın. Bulaşık yıkamak, çamaşır asmak, yerleri süpürmek ve silmek koltuktan kalkmanızı ve hareket etmenizi sağlar. İlgilenebileceğiniz bir bahçeniz varsa toprak işleriyle uğraşmak da size iyi gelir.
 
Doğum sonrası spor yapmanız hem stres seviyesini azaltır hem de vücudunuzun daha iyi olmasını sağlar. Ancak yavaş yavaş ilerlemeye dikkat edin. Yeni bir ebeveyn olarak yapacak çok işiniz olduğu için egzersiz hedeflerinizin yönetilebilir daha da önemlisi eğlenceli olmasını sağlayın. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Klima Mevsimine Dikkat
Detay

Sağlık

Klima Mevsimine Dikkat

Bilinçsiz klima kullanımı hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı.

Bel Sağlığını Korumanın 8 Yolu
Detay

Sağlık

Bel Sağlığını Korumanın 8 Yolu

Bel rahatsızlıkları yaz mevsiminde artış gösteriyor.

​Sinüzite Yol Açan 5 Önemli Neden
Detay

Sağlık

​Sinüzite Yol Açan 5 Önemli Neden

Alerji kaynaklı sinüzit tedavi edilmezse kronikleşebilir.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *