x

Sağlık

 

Böbrekleriniz İçin Aşırı Zararlı Olan 10 Alışkanlık

12.04.2017

Böbrekleriniz İçin Aşırı Zararlı Olan 10 Alışkanlık
   

Yumruk büyüklüğünde ve kaburga kemiğini altında olan böbrekler, her gün yaklaşık 200 litre kanı temizler. Böbrekler, elektrolit düzeylerini sabit tutar ve kan basıncını düzenleyen, kırmızı kan hücrelerini oluşturan ve kemiklerin güçlü olmasını sağlayan hormonları üretir. Lafı uzatmaya gerek yok, böbrekler çok önemli. Sağlıklı böbrekler, vücut içindeki tüm sistemlerin sorunsuz bir şekilde işlemesi için hayati bir önem taşıyor.
 
Böbreklerde olan bir sorun genelde çok hızlı bir şekilde fark edilmediği için sağlıklı olduklarından emin olmak için düzenli olarak test yapmak öneriliyor. Böbrekler üzerinde fazla yük yaratan en genel 10 alışkanlığı aşağıda görebilirsiniz. Bu alışkanlıklar, uzun vadede ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.
 
Yeterince su içmemek
Böbreklerin en önemli işlevlerinden biri de kanı filtrelemek ve vücuda zarar verebilecek toksik maddeler ve atıklardan kurtarmaktır. Yeterli miktarda su içilmediğinde bu zehirli atıklar vücut içinde birikmeye başlar ve vücuda ciddi zarar verir.
 
Çok fazla şeker tüketmek
Araştırmalar göre günde 1 veya 2 şekerli içecek tüketen kişilerin idrarlarında protein görülebiliyor. İdrarda proteine rastlanması böbreklerin doğru çalışmadığına yönelik erken uyarıcılardan biridir.
 
Çok fazla tuz tüketmek
Vücudun düzgün bir şekilde çalışabilmesi için sodyum çok önemlidir ancak fazla sodyum zarar verir. Aşırı tuz tüketimi kan basıncını yükseltir ve böbreklerdeki yükün ciddi miktarda artmasına yol açar.
 
İdrarı tutmak
İdrar tutmak böbreklerde sorun olmasına, örneğin böbrek taşı oluşumuna neden oluyor.
 
Yeterli vitamin ve mineral almamak
Sağlıklı beslenme vücut genelinde olduğu gibi böbreklerin de işlevlerini doğru bir şekilde sürdürebilmeleri için çok önemli. Özellikle B6 vitamini ve magnezyum. (Magnezyum yönünden zengin olan besinler)  Yeterince mineral ve vitamin alınmaması böbreklerin doğru çalışamamasına neden oluyor.
 
Çok kahve içmek
Kafein, kan basıncını yükseltiyor ve böbrekler üzerinde ekstra baskıya neden oluyor. Aşırı kahve veya kafein tüketimi zaman içinde böbreklerde soruna yol açabilir.
 
Hayvansal gıda kaynaklı protein tüketimi
Hayvansal gıda proteininin özellikle de kırmızı etin fazla tüketilmesi böbrekler üzerindeki metabolik yükü artırıyor. Bu türde protein tüketimi fazlalaştıkça, böbreklerin çalışması zorlaşıyor.
 
Yeterince uyumamak
Kronik uykusuzluk böbrek hastalıkları da dahil birçok sağlık problemiyle ilişkilendiriliyor. Vücut uyku sırasında böbrekleri iyileştiriyor ve uykusuzluk iyileşme sürecini zorlaştırıyor.
 
Ağrı kesiciler
Ağrı kesiciler zaman zaman günün kahramanları olsa da yan etkileri çoğunlukları göz ardı ediyor. Fazla ağrı kesici almak böbrekler ve karaciğer için çok zararlı.
 
Aşırı alkol tüketimi
Haftada birkaç gün bir kadehten daha fazlasını içmek böbrek hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Alkol, böbrekler ve karaciğer üzerinde baskı yaratıyor.
 
Böbrek temizliği
YouTube kanalı üzerinden sağlık konulu programlar yayınlayan Dr. Josh Axe, böbrekleri temizlemek için daha sık tüketilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor: ısırgan otu çayı, ahududu, vişne, böğürtlen, yabanmersini, kereviz, pancar, limonlu su, ıspanak.

Böbrek temizliği programı için önerdiği diyet ise şöyle:
3 gün boyunca günde 3 kere kereviz, yaban mersini ve böğürtlenle hazırlanmış meyve suyu veya smoothie içmek. Buna kolajen protein tozu ve Hindistan cevizi sütü eklenebilir. Kahvaltı ve öğle yemeğinde de smoothie var; vişne, böğürtlen ve yaban mersini ile hazırlanmış smoothie’ye de kolajen protein tozu ve Hindistan cevizi sütü eklenebilir. Akşam yemeği için de haşlanmış tavuk göğsü ve yemyeşil bir salata.
 
Doktor Josh Axe, bu böbrek detoksu diyetini böbreklerinizde aşırı yüklenme olduğunu hissettiğinizde yapmanızı öneriyor. 3 günlük programın ardından da böbreklere yardımcı besinlerin günlük olarak tüketilmesini tavsiye ediyor. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Klima Mevsimine Dikkat
Detay

Sağlık

Klima Mevsimine Dikkat

Bilinçsiz klima kullanımı hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı.

Bel Sağlığını Korumanın 8 Yolu
Detay

Sağlık

Bel Sağlığını Korumanın 8 Yolu

Bel rahatsızlıkları yaz mevsiminde artış gösteriyor.

​Sinüzite Yol Açan 5 Önemli Neden
Detay

Sağlık

​Sinüzite Yol Açan 5 Önemli Neden

Alerji kaynaklı sinüzit tedavi edilmezse kronikleşebilir.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *