x

Sağlık

 

Modern Dünya Biraz Fazla mı Hijyenik?

26.04.2017

Modern Dünya Biraz Fazla mı Hijyenik?
   

Anne babalar, doğal olarak çocuklarını tozdan, kirden ve bakterilerden korumak istiyor, özellikle yeni ebeveynler, bu konuda biraz aşırıya kaçabiliyor. Örneğin, yere düşen emzik sterilizasyon işlemlerinden geçiriliyor. Burada, koruma içgüdüsüyle yapılan temizlikler ne kadar iyi niyetli olsa da faydalı değil. Mesela ‘eskiler’ bu konuda daha rahattır ve yeni ebeveynlere bu kadar evhamlı olmamalarını söylerler. Bilim de ‘hijyen hipotezi’ ile aynı şeyi söylüyor; erken çocukluk döneminde bakterilere ve mikroorganizmalara maruz kalmak, güçlü bir bağışıklık sisteminin gelişmesi için gerekli.
 
Yere düşen emzik örneğine geri dönecek olursak, 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre (tabii ki İsviçreli bilim insanları yapmış, ayrıntılar burada) sterilize edilmeden verilen çocuklar egzamaya karşı daha dirençli oluyor.
   
Bebekler, dünyayı ağızlarıyla keşfetmeye başlar ve buldukları her şeyin tadına bakarlar. Ancak iç mekanlarda, temiz ve kontrollü ortamda yetişen çocukların bünyesi, farklı türde bakterilere maruz kalmadığı için hastalıklara daha yatkın olur. 2016 yılında yapılan bir araştırmada, mikrop bakımından hayli zengin bir çiftlikte büyüyen çocuklar arasındaki astım oranının steril ve endüstriyel bir ortamda büyüyen çocuklara göre çok daha düşük olduğu gösteriliyor.  
 
Chicago Üniversitesi profesörlerinden ve “Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemi Gelişiminde Bakterilerin Faydaları” isimli kitabın yazarlarından Dr. Jack Gilbert mikropların hastalığa neden olduğunun anlaşılmasıyla insanların bakterilerden, virüslerden ve mantardan kendilerini korumak için duvarlar örmeye başladığını belirterek “Hasta olmaktan korktuğumuz ve rahat olmak istediğimiz için kendimizi izole etmeye başladık” diyor.
 
Bu korunma elbette işe yaradı, hijyen birçok çocuğu hastalıktan ve ölümden koruyor bu sayede yeni doğan bebek ölüm oranlarında önemli bir düşüş oldu. Ancak Dr. Gilbert’e göre çocukların aşırı hijyenik bir şekilde yetiştirilmesi de bir diğer uç ve bu da zararlı. Normal doğum sırasında, doğum kanalından geçen bebekler buradaki bakteriler nedeniyle sezaryen doğumla dünyaya gelenlere oranla hastalıklara karşı daha dirençli oluyor. Aynı şekilde doğumdan sonra anne sütünün biberonla içirilmesi veya hazır mama da antibiyotik kullanımına davetiye çıkarıyor. Yani modern insanın eğilimleri, çocukların daha sağlıklı olmasına yardımcı olmuyor. Dr. Gilbert, mikroplara erken dönemde maruz kalınmasının yalnızca bağışıklık sistemi değil, endokrin sistemi ve sinirsel gelişim için de çok önemli olduğunu belirtiyor. Diğer taraftan fazla temizlik aslında bakterileri ortadan kaldırmıyor sadece çeşitliliği azaltıyor, aşırı insanlaşmış ortamlarda bakteri kaynağı da insanın kendisi oluyor; deri, saç, vücut sıvıları ile bakteriler evde yaşamaya devam ediyor.
 
Hijyen takıntısı ve çocukların aşırı kontrollü bir ortamda büyümesi nedeniyle yakın zamanda mikrop aşıları geliştirilebileceğinden bahsediliyor. Çocukların bağışıklık sisteminin daha güçlü olması için en gerekli mikropların ve mikrobik bileşenlerin kontrollü bir şekilde bir araya getirilmesiyle hazırlanacak aşılara alternatif başka bir yaklaşım ise ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte doğal ortamlarda daha fazla vakit geçirmeleri ayrıca çocukların etrafındaki her şeyi sterilize etmemeleri yönünde bilinçlendirilmeleri.  

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Klima Mevsimine Dikkat
Detay

Sağlık

Klima Mevsimine Dikkat

Bilinçsiz klima kullanımı hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı.

Bel Sağlığını Korumanın 8 Yolu
Detay

Sağlık

Bel Sağlığını Korumanın 8 Yolu

Bel rahatsızlıkları yaz mevsiminde artış gösteriyor.

​Sinüzite Yol Açan 5 Önemli Neden
Detay

Sağlık

​Sinüzite Yol Açan 5 Önemli Neden

Alerji kaynaklı sinüzit tedavi edilmezse kronikleşebilir.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *