x

Sağlık

 

Sırtı Güçlendirmek İçin 5 Basit Hareket

05.05.2017

Sırtı Güçlendirmek İçin 5 Basit Hareket
   

Omurga, vücudu tutan, bilgi akışının beyinden vücuda ulaşmasını sağlayan ve genel sağlık üzerinde çok önemli etkileri olan bir parçamız. Vücuttaki hareket ve esnekliği yöneten omurganın sağlığı hayati bir önem taşıyor.
 
Vücuttaki her şey gibi omurga da zaman içinde yaşlanır; bu süreci yavaşlatmak ve yaşlanmanın olumsuz etkilerini azaltmak için omurga esnekliği ve direncinin artırılması gerekiyor. Vücutta bir ağrı veya kasılma hissedilmiyorsa ve her şey yolunda görünüyorsa dahi vücudun yönetici merkezlerinden biri olan omurga sağlığını korumaya özen gösterilmeli. Bu konuda bugüne kadar bir şey yapmadıysanız ya da spora ara verdiyseniz aşağıdaki hareketlere göz atın. Basit ama etkili bu 5 hareketin her gün yapılması omurganın güçlenmesine yardımcı olur.  
 
Ayakta ısınma
Omuzlarınızı birkaç kez arkaya ve öne çevirerek gevşetin ve rahatlatın. Nefes alırken kollarınızı düz bir şekilde yukarı kaldırın. Sırtınız, boynunuz, bacaklarınız, kollarınız düz olmalı. Nefes verirken kollarınızı göğüs hizasında iki yana açın. Nefes alırken kaldırın, verirken indirin. Hareketi, sırt kaslarınızı kullanarak yapmaya çalışın.
 
Esneme
Yere oturun. Ayak tabanlarınızı birleştirin ve dizlerinizi göğsünüze doğru çekin. Oturur pozisyondayken omurganızın düz olmasına özen göstererek birkaç derin nefes alıp verin ve sırt kaslarınızı hissetmeye çalışın. Nefes verirken çenenizi göğsünüze doğru yavaşça eğin, sırtınız hafif bir kavis şekline yuvarlayın. Nefes alırken omurganızı yeniden düzleştirin ve bu kez geriye doğru esneyin. Bu akışı 10 kez yavaşça uygulayın. Hareketi yaparken dizlerinizden destek alabilirsiniz.
 
Kedi hareketi
Hareketin yapılışını bu videodan izleyebilirsiniz.
 
Yarı ve tam burgu hareketleri
Oturur pozisyondayken bacaklarınızı düz uzatın. Sağ dizinizi kırın ve sağ ayağınızı, sol dizinizin dışına yerleştirin. Sağ kolunuz düz olacak şekilde sağ elinizi arkaya yerleştirin. Sol elinizle kırık dizinizden destek alarak belden sağ tarafa dönün ve sağ omuzunuzun üzerinden bakın. Duruşunuz dik olmalı. Bu şekilde 10 saniye kadar bekleyin. İlk pozisyonunuza dönün ve aynı hareketi sol tarafa uygulayın. Sol dizinizi kırın ve yerde düz duran sağ dizinizin dışına yerleştirin. Sol elinizi arkaya koyun ve sağ elinizle kırık dizinizden destek alarak omurganızı sola döndürün, sol omuzunuz üzerinden bakın.

Tam burgu hareketinde ise bu kez sağ ayağınızı, kalçanızın sol dışına yerleştirin. Sol ayağınızı sağ dizinizin dışına yerleştirin ve aynı dönüşü uygulayın. Aynı hareketi sol tarafta da uygulayarak bitirin.  
 
Gevşeyin
Rahat ettiğiniz şekilde, oturur veya uzanır pozisyonda, omurganızı dik tutarak derin nefes alıp verin. Her nefes alış verişinizde omurlarınızı gevşetmeye odaklanın.   
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Ödeme Karşı 6 Öneri
Detay

Sağlık

​Ödeme Karşı 6 Öneri

Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan ödemler yaz aylarında artış gösteriyor.

​Kilo Kontrolünün Sırrı: Kahvaltı
Detay

Sağlık

​Kilo Kontrolünün Sırrı: Kahvaltı

Kilo vermek ya da mevcut kilonuzu kontrol altında tutmak istiyorsanız güne mutlaka kahvaltı ederek başlayın.

​Yaza Hafif Girmek İsteyenlere Özel Tarifler
Detay

Sağlık

​Yaza Hafif Girmek İsteyenlere Özel Tarifler

Sağlıklı ve lezzetli besinlerle hazırlayabileceğiniz baharlık tarifler.

YORUMLAR
 
  • seda car

    Evde yapabiliyorsanız pilates ya da yoga yapmanızı öneririm ama uygun fiyatlı bir sistem olan fit in classla da yoga pilates derslerine katılabilirsiniz hatta bunlar dışında birçok derse de.

    09 Ağustos 2017

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *