Sağlık

 

Yaşlanan Hücreler Egzersizle Yenilenebilir

10.05.2017

Yaşlanan Hücreler Egzersizle Yenilenebilir
   


Hücrelerimiz her zaman iyileşmeye ve yenilenmeye hazır, yaş ne olursa olsun. Araştırmalar, doğru şekilde egzersiz yapmanın yaşlı hücrelere de önemli derecede fayda sağladığını gösteriyor. Hatta yaşlı hücrelerin genç hücrelere kıyasla egzersize daha hızlı yanıt verdiği belirtiliyor.
 
Yani hiçbir şey için geç değil. 90 yaşındaki kadının sırtındaki kamburu yoga ile düzelterek artık tüm işlerini kendi başına yaptığını anlatan bu haberde olduğu gibi. 
 
Yaşlılıkta egzersiz yapmak sağlıklı bir yaşlılık süreci için son derece önemli.  Yaşlanan hücrelerin egzersizle yenilenebileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, yaşlılıkta egzersizin faydaları hakkında, “Bazı egzersiz programlarının yaşlanma sürecinde hücre yenilenmesini kısmen hızlandırdığı görülmüştür. Geçen yılların hücrede meydana getirdiği hasarların bazılarını geri döndürdüğünü göstermektedir. Biz fizyoterapistlerin her zaman dediği gibi aktivite insan bedeni için oldukça iyidir. Aynı zamanda egzersizin hücresel seviyede de oldukça faydalı olduğu görülmüştür. Bu konuda yapılan bir çalışmada kişilere farklı tarzlarda sporlar yaptırıldı. Ağırlıkla, bisikletle yapılan egzersiz çalışmaları sonrasında yapılan incelemede kişilerin kas kuvvetleri ve kan şekeri değerlerinde anlamlı bir düzelme görülmüştür” diyor. 

Yaşlanmanın ilerlemesine müdahale edebiliriz

Bu araştırmada kaslara yapılan biyopsi sonuçlarının oldukça şaşırtıcı sonuçlar sunduğunu belirten Dr. Şenbursa, hücrelerin gen aktivasyonunun belirgin bir şekilde değiştiğinin görüldüğünü ifade ediyor, “Etkilenen genler mitokondrilerdeki enerji üretme kapasitesini artıyor. Aralıklı olarak egzersizlere devam eden kişilerde ise mitokondrilerin sayısı artmıştır. Aynı zamanda mitokondriler daha sağlıklı hale gelmiştir.”   

Hücrelerin sağlığını koruyarak yaşlanmanın olumsuz etkilerle ilerlemesine müdahale edebilir, yaşlılık sürecini daha sağlıklı bireyler olarak yaşayabiliriz. Egzersiz ve doğru beslenme hücreleri korur, canlandırır ve hücrelere enerji verir. Bu durumda yaşlanma ve hücrelerin sağlığındaki gerileme düzeltilmiş olur. Egzersiz yapmak, yaşınız kaç olursa olsun, daha canlı ve enerjik bir hayat sürdürmenizi sağlar. 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Balat Keşfi
Detay

Seyahat

Balat Keşfi

Billur Saatçi’yle Balat’ın tarihi sokaklarındaki vintage butikleri, şirin kafeleri ve antikacıları ziyaret ettik.

Akıl Gücü Yüksek Olanların Ortak Yönleri
Detay

Yaşam

Akıl Gücü Yüksek Olanların Ortak Yönleri

Bu özelliğe sahip olanların 11 alışkanlığı.

Denizkızı Spotify'da!
Detay

Kültür&Sanat

Denizkızı Spotify'da!

Bu haftanın playlist'ini dinlediniz mi?

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *
     
  Internet Adresi