Sağlık

 

Yaşlanan Hücreler Egzersizle Yenilenebilir

10.05.2017

Yaşlanan Hücreler Egzersizle Yenilenebilir
   


Hücrelerimiz her zaman iyileşmeye ve yenilenmeye hazır, yaş ne olursa olsun. Araştırmalar, doğru şekilde egzersiz yapmanın yaşlı hücrelere de önemli derecede fayda sağladığını gösteriyor. Hatta yaşlı hücrelerin genç hücrelere kıyasla egzersize daha hızlı yanıt verdiği belirtiliyor.
 
Yani hiçbir şey için geç değil. 90 yaşındaki kadının sırtındaki kamburu yoga ile düzelterek artık tüm işlerini kendi başına yaptığını anlatan bu haberde olduğu gibi. 
 
Yaşlılıkta egzersiz yapmak sağlıklı bir yaşlılık süreci için son derece önemli.  Yaşlanan hücrelerin egzersizle yenilenebileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, yaşlılıkta egzersizin faydaları hakkında, “Bazı egzersiz programlarının yaşlanma sürecinde hücre yenilenmesini kısmen hızlandırdığı görülmüştür. Geçen yılların hücrede meydana getirdiği hasarların bazılarını geri döndürdüğünü göstermektedir. Biz fizyoterapistlerin her zaman dediği gibi aktivite insan bedeni için oldukça iyidir. Aynı zamanda egzersizin hücresel seviyede de oldukça faydalı olduğu görülmüştür. Bu konuda yapılan bir çalışmada kişilere farklı tarzlarda sporlar yaptırıldı. Ağırlıkla, bisikletle yapılan egzersiz çalışmaları sonrasında yapılan incelemede kişilerin kas kuvvetleri ve kan şekeri değerlerinde anlamlı bir düzelme görülmüştür” diyor. 

Yaşlanmanın ilerlemesine müdahale edebiliriz

Bu araştırmada kaslara yapılan biyopsi sonuçlarının oldukça şaşırtıcı sonuçlar sunduğunu belirten Dr. Şenbursa, hücrelerin gen aktivasyonunun belirgin bir şekilde değiştiğinin görüldüğünü ifade ediyor, “Etkilenen genler mitokondrilerdeki enerji üretme kapasitesini artıyor. Aralıklı olarak egzersizlere devam eden kişilerde ise mitokondrilerin sayısı artmıştır. Aynı zamanda mitokondriler daha sağlıklı hale gelmiştir.”   

Hücrelerin sağlığını koruyarak yaşlanmanın olumsuz etkilerle ilerlemesine müdahale edebilir, yaşlılık sürecini daha sağlıklı bireyler olarak yaşayabiliriz. Egzersiz ve doğru beslenme hücreleri korur, canlandırır ve hücrelere enerji verir. Bu durumda yaşlanma ve hücrelerin sağlığındaki gerileme düzeltilmiş olur. Egzersiz yapmak, yaşınız kaç olursa olsun, daha canlı ve enerjik bir hayat sürdürmenizi sağlar. 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Meyve Salatasının Faydaları
Detay

Sağlık

​Meyve Salatasının Faydaları

Meyveleri tek tek tüketmekten daha sağlıklı

​Yeni Yılın Trend Besinleri
Detay

Sağlık

​Yeni Yılın Trend Besinleri

Sağlıklı ve doğal beslenme 'in'

​Mucizevi Matcha Çayı
Detay

Sağlık

​Mucizevi Matcha Çayı

Matcha çayı nedir, nasıl hazırlanır ve ne işe yarar?

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *