x

Sağlık

 

Karın Bölgesi İçin 6 Öneri

23.05.2017

Karın Bölgesi İçin 6 Öneri
   

Karın bölgesinde biriken yağlar vücut için ciddi bir tehlike yaratıyor. Bu bölgede hızlı bir şekilde depolanan yağ, iç organların yağlanmasına neden olarak diğer organlara da zarar veriyor. İç organlarda biriken yağ ise iltihaplı moleküller olan sitokinleri salgılıyor. Ayrıca, kortizol yani stres hormonu üretilmesine neden oluyor. Vücudun içinde yaratabileceği hasar, pantolonların kapanmamasını veya dış görüntünün kötü hissettirmesini bir hayli geri planda bırakacak kadar tehlikeli. İnsülinin doğal üretimini de doğrudan etkileyerek Tip 2 diyabet veya kalp hastalıkları gibi riskleri açığa çıkarıyor.
 
Genetik, yeme alışkanlıkları, hareketsizlik gibi faktörlerle birlikte sahip olması çok kolay göbek yağlarından kurtulmak ise o kadar kolay değil. Egzersiz yapmaya hazır olmayanlar, egzersiz yapmak istemeyenler, yapmaktan nefret edenler veya en iyimser ihtimalle ‘vakti olmayanlar’ için yol maalesef biraz daha uzun. Ancak spor dışındaki aşağıdaki 6 yöntem, en azından bir adım atmaya ve vücut sağlığına bilinçli bir şekilde destek olarak tehlikenin boyutlarını düşürmeye yardımcı olabilir.
 
Karbonhidrat
Kilo vermek için genelde karbonhidratların kesilmesi gerektiği, yaygın ancak doğruluğu şüpheli bir bilgi. Doğru karbonhidrat tüketimi, egzersiz yapmadan bile karın bölgesinde depolanan yağ miktarının düşmesine yol açabilir. Koyu renkli ekmek, tahıl, kuskus ve bulgur tüketmeye çalışın. Tam buğday tüketimi de daha hızlı doymaya ve bu sayede daha az yemeye yardımcı olur.
 
Süt ürünleri
Kilo vermeye çalışırken günlük, yeterli miktarda süt ürünü tüketmek, düşük kalorili yiyecekler veya kalsiyum desteğinden daha fazla işe yarıyor. Peynir, süt ve özellikle de yoğurt… Araştırmalar da 12 hafta boyunca günde 3 kase kadar yoğurt tüketmenin yalnızca diyet yapmaya kıyasla daha fazla kilo kaybettirdiğini gösteriyor. Yağ hücrelerinin oluşturduğu kortizol, karın bölgesindeki yağlanmayı artırır ancak yoğurt bunu engelliyor. Öte yandan süt ürünleri içinde bulunan linoleik asit de yağı yok ediyor.
 
Uyku
Günde 6 saat uyuyanların, 8 uyuyanlara kıyasla daha hızlı kilo aldıkları belirtiliyor. Düzenli ve yeterli uyku, açlığa neden olan leptin ve gherlin hormonlarını dengeliyor. Araştırmalar da her gün aynı saatte uyuyan ve uyanan kadınlarda, karın bölgesindeki yağlanmanın daha düşük olduğunu gösteriyor.
 
Şarap
Günde bir veya iki kadeh alkol (özellikle de kırmızı şarap) tüketen kadınların daha zayıf olmasının arkasındaki neden daha az yeme ihtiyacı duymaları olarak gösteriliyor. Ancak tüketimin artması bu etkiyi tersine çeviriyor.
 
Su
Yemek yemeden en fazla yarım saat önce birkaç bardak su içmek yeme ihtiyacını azaltıyor. Tatlandırılmış içeceklerden uzak durmanın ve susuzluğu gidermek için sadece su tüketmenin olumlu etkileri kısa sürede anlaşılır. Bu hem çok yemenin önüne geçer hem de böbrekler aracılığıyla toksinlerin dışa atılmasını sağlayarak organların sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olur.
 
Şekeri unutmak
Karın bölgesindeki yağları yok etmek için işlenmiş yiyeceklerden uzak durmak ve tam buğday türleri, sebze, protein tüketimine ağırlık vermek çok önemli. Kahve, çay veya müsliyi şekersiz kullanmak kimilerine çok zor görünse de şekersiz tüketime şans verenler için bu kısa sürede zorunluluktan çıkıp tercih oluyor. Şeker tadını mutlaka arayanlar ise yiyecek ve içecekleri tatlandırmak için şeker yerine tarçın kullanılabilir. Tarçın, kan şekerini de dengelemeye yardımcı olur. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu
Detay

Sağlık

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu

Kilonuzu korumak veya kilo vermek istiyorsanız karbonhidrat tüketimine dikkat etmelisiniz.

5 Adımda Sonbahar Yorgunluğundan Kurtulun
Detay

Sağlık

5 Adımda Sonbahar Yorgunluğundan Kurtulun

Hava sıcaklıklarının birden düşmesi ile vücudumuz bu değişime ayak uydurmakta zorlanıyor.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *