x

Sağlık

 

Kahve Kansere Karşı Koruyabilir

13.06.2017

Kahve Kansere Karşı Koruyabilir
   

Dünya Sağlık Örgütü’nden kahve severleri rahatlatacak açıklamalar geldi. Uzmanlar, on yıllardır yürütülen kahve araştırmalarının ışığında, pek çok faydasının yanı sıra kahvenin en az iki kanser türüne karşı koruma sağlayabildiğini belirtirken kahvenin başka kanser türlerine neden olduğu yönünde herhangi bir kanıt bulamadıklarını açıkladı.
 
1991 yılında aynı örgüt tarafından ‘kanserojen olabilir’ şeklinde tanımlanan ve mesane kanserine yol açabileceği belirtilen kahveyle ilgili ters istikametteki açıklamaların gelmesinde, yıllardır yürütülen araştırmaların önemli bir etkisi var. O zamandan bu yana sayısı hızla artan çalışmaların ortak sonuçları, düzenli kahve içenlerde kalp krizi, tip 2 diyabet, nörolojik rahatsızlıklar ve çeşitli kanser türlerine daha az rastlandığını gösteriyor. 
 
Kahvenin etkilerine yönelik geniş çaplı incelemeler, kanser ve kahve arasındaki bağlantıyı neden-sonuç yönünden açıklayamazken kahve tüketimine dair olumlu bulguların sayısız araştırmada tutarlılık gösterdiği ve sağlık otoritelerinin, sağlıklı beslenme önerilerinde kahveye giderek daha fazla yer verdiği belirtildi. Ayrıca rapora göre milyonlarca kişinin katılımıyla yapılan araştırmalar, düzenli olarak kahve tüketenlerin daha uzun bir yaşam ömrüne sahip olduğunu gösteriyor.
 
İki yıl önce kahveyle ilgili yapılan bir başka panelde konuşan uzmanlar günde 3-5 fincan kahve içmenin zararlı olmadığını ve aşırıya kaçılmadığı sürece kahve tüketiminin kronik hastalıkları azaltabileceğini belirtmişti. Dünya Kanser Araştırmaları Fonu ise kahvenin çok sayıda kanser türüne karşı koruma sağladığını dile getirmişti.
 
Geçtiğimiz Haziran’da yayınlanan bu son raporda ise Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, binden fazla çalışmanın değerlendirildiğini ve kahvenin, göğüs, prostat ve pankreas kanseri de dâhil çeşitli kanser türlerine yol açtığına dair bir bulgu olmadığını açıkladı. Rapora göre, örneğin günde 1 fincan kahve içmek karaciğer kanseri riskini yüzde 15 azaltıyor. Ancak Kanser Araştırmaları Ajansı, bu sonuçlara rağmen kahveye dokunulmazlık koruması vermiyor ve kahveyi 3. kategoride yani düşük akımlı elektrik alanları veya aseton gibi kanserojen olduklarına dair yeterli kanıt bulunamayanların sınıfında değerlendiriyor. Bununla birlikte kahve veya çayın çok sıcak içilmesinin, kanseri tetikleyebileceği belirtiliyor.
 
Birtakım belirsizlikler olsa da dünya çapındaki 1,6 milyar kahve tüketicisi için haberler genel olarak iyi. Kanser Araştırmaları Ajansı, kahve içmenin karaciğer ve rahim kanseri olarak belirtilen en az iki kanser türüne karşı neden koruma sağladığına dair daha net bir açıklama beklediğini ancak kahvenin çok güçlü antioksidan etkileri olduğu konusunda uzmanlara katıldığını ifade ediyor. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Klima Mevsimine Dikkat
Detay

Sağlık

Klima Mevsimine Dikkat

Bilinçsiz klima kullanımı hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı.

Bel Sağlığını Korumanın 8 Yolu
Detay

Sağlık

Bel Sağlığını Korumanın 8 Yolu

Bel rahatsızlıkları yaz mevsiminde artış gösteriyor.

​Sinüzite Yol Açan 5 Önemli Neden
Detay

Sağlık

​Sinüzite Yol Açan 5 Önemli Neden

Alerji kaynaklı sinüzit tedavi edilmezse kronikleşebilir.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *