Sağlık

 

Bitkisel Protein Kaynakları

05.07.2017

Bitkisel Protein Kaynakları
   


Protein grubundaki yiyecekler büyüme, kas onarımı ve beyin gelişimi için yaşamsal bir öneme sahip. Et ve balık tam protein kaynaklarıdır ve yeterli miktarda amino asit içerir. Veganlar içinse tam bir protein kaynağı olmamakla birlikte farklı protein kaynakları tüketilmesiyle bu açık kapatılabilir.
 
Bir veganın en sık duyduğu “İyi ama proteini nereden alıyorsun?” sorusunun kapsamlı bir yanıtı var. Veganlar, bu sıcaklarda hayvansal gıda tüketmek istemeyenler, vücuduna bir hafifleme molası verdirmek isteyenler için protein kaynakları:
 
 
Baklagiller

Lif kaynağı ve düşük yağ oranı olan baklagillerle başlayalım. Fasulye, önemli bir manganez kaynağıdır. Barbunyada da bol miktarda fosfor vardır. Fosfor, güçlü kemikler için manganez de vücuttaki belli enzimlerin oluşması ve çalışması için çok önemlidir. Mercimek, nohut ve bezelye de iyi protein kaynaklarıdır.
 
Çerezler

Fındık, ceviz, badem, fıstık bir veganın diyetinde mutlaka yer alır. Muhteşem protein kaynakları olmakla birlikte tansiyona karşı etkilidirler ve yüksek miktarda magnezyum içerirler. İçerdikleri yağ ise son derece faydalıdır.
 
Tohumlar
 
Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği çok besleyicidir; tek başlarına yenilebileceği gibi salatalara, çorbalara ve yemeklere eklenebilir. Kalsiyum da sadece süt ürünlerinde yoktur, özellikle susam tohumu mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır. Kinoa ise 100 gramındaki 4.4 gram protein içeriğiyle mükemmel bir protein kaynağı; vücudun kendini onarması ve gelişmesi için gereken, ancak kendi başına üretemediği 9 temel amino asite sahip.
 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Anksiyeteyle Başa Çıkmanın 11 Yolu
Detay

Sağlık

Anksiyeteyle Başa Çıkmanın 11 Yolu

Kronik anksiyete ve stres karşısında en etkili sakinleşme yolları.

10 Soruda Migren
Detay

Sağlık

10 Soruda Migren

Okan Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, migren konusunda en merak edilenleri yanıtladı.

Süper Sebze ve Meyveler
Detay

Sağlık

Süper Sebze ve Meyveler

Sağlıklı beslenme, cildi gençleştirme, hastalıklara karşı korunma ve kilo vermeye yardımcı sebze ve meyveler.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *