x

Sağlık

 

10 Soruda Migren

14.09.2017

10 Soruda Migren
   

Migren nasıl tedavi edilir?
 
Migren, iki aşamada izlenir. Birincisi, ağrı kesicilerin kullanıldığı kriz tedavisi. İkincisi, ortalama altı ay süre ile hastanın her gün alması gereken haplarla yapılan koruma tedavisi. En güçlü ve en sık kullanılan koruma tedavisi ilaçları, anti-epileptik denen valproat ya da topiramat gibi epilepsi ilaçlarıdır. Daha düşük sıklıkla bazı anti-depresanlar da kullanılabilir.
 
 
Bu ana tedavi seçeneklerine ek olarak yan etkisi olmayan ve yararlı ek ilaçlar neler olabilir?
 
Düzenli kullanılan magnezyum tabletleri ya da B2 vitamini; migren koruma tedavisinde yararlıdır. Yan etki yoktur. Gebeler bile kullanabilir.
 
 
Migren krizi ne kadar sürer?
 
Kişinin hissettiği ağrı ve sonrasındaki bulantı, halsizlik, duygusal değişimler, saçlı deride yanma gibi eşlik eden belirtiler; 4 ile 72 saat kadar sürebilir. Ancak nadiren bazı hastalarda kriz bir haftayı geçebilir. O zaman bu duruma “uzamış migren krizi” ya da “migren fırtınası” denir ki, tedavisi cidden zorlu bir süreçtir.
 
 
Egzersiz migreni hafifletir mi?
 
Hayır, egzersiz migren yakınmalarını azaltmaz hatta şiddetlendirebilir.
 
 
Uçak yolculuklarının migreni tetiklediği doğru mu?  
 
Yaygın görülen bu durumun sinonazal travmadan kaynaklandığı sanılıyor. Sinonazal travma, kafa içindeki sinüs boşlukları ile kafa dışındaki basınçlar arasında ani farklılıkların ortaya çıkması ve bu durumun bu boşlukları kaplayan ağrıya hassas mukozayı etkilemesi nedeniyle oluşur. Endişe edici bir durum değildir. Uçak ya da tren yolculukları, migreni tetikleyebilir.
 
 
Peki, seyahat sürecinin?
Kesinlikle. Seyahate hazırlık döneminin yarattığı stres, ağır çantaları taşımak, havaalanlarında uzun saatlere varan beklemeler, işlenmiş havayolu yemekleri, atlanan öğünler, jet-lag ve ani iklim değişikliği ciddi migren tetikleyicileridir.
 
 
Migreni olan kişilerin yaz aylarında dikkat etmesi gerekenler nelerdir?
Susuz kalma, aşırı sıcak ve nemli hava, parlak güneş ışığı (mutlaka şapka ve güneş gözlüğü kullanın), sinek kovucu losyonlar ya da güneş yağı kremleri migreni tetikleyebilir. Sıcak hava dalgası dönemleri; migreni olmayan kişilerde bile migren krizlerine yol açabilmekte.
 
 
Yağmurlu havaların ve yıldırımların da migreni tetiklediği doğru mu?
Böyle havalarda migren krizi sıklığı artış gösteriyor. Yıldırım düşmelerinin 25 km. ilerdeki bir migrenlide bile krize yol açabildiğine rastlandı. Muhtemel neden, havadaki aşırı elektrik yükünün beyin basıncı dengelerini bozucu değişikliklerine yol açması.
 
 
Hava kirliliği ve migren arasında bir ilişki var mı?
Bu yönde giderek artan kanıtlar var. Hava kirliliği migren krizlerini tetikleyebilir.
 
 
Ağrıyı engellemek için özellikle önerebileceğiniz bir yöntem var mı?
Kırmızı şarap, en bilinen migren tetikleyicilerden biri. Özellikle kadınlar regl dönemi öncesi kırmızı şarap tüketiminden kaçınmalı.
 
İlginizi çekebilir: 5 Doğal Ağrı Kesici 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu
Detay

Sağlık

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu

Kilonuzu korumak veya kilo vermek istiyorsanız karbonhidrat tüketimine dikkat etmelisiniz.

5 Adımda Sonbahar Yorgunluğundan Kurtulun
Detay

Sağlık

5 Adımda Sonbahar Yorgunluğundan Kurtulun

Hava sıcaklıklarının birden düşmesi ile vücudumuz bu değişime ayak uydurmakta zorlanıyor.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *