x

Sağlık

 

Anksiyeteyle Başa Çıkmanın 11 Yolu

21.09.2017

Anksiyeteyle Başa Çıkmanın 11 Yolu
   

Bu normal.
Delirmediniz. Ayrıca bunu yaşayan birçok insan var. Zaman zaman hepimiz kontrolü kaybedebiliriz. Neyse ki anksiyetenin nedenlerini ve gelişimini anlayıp iyileştirmenin birçok yolu var.
 
Anksiyeteyi farklı bir şekilde ifade edin.
Anksiyetenin çok yanlış ve kurtulmak gereken bir durum olduğuna odaklanmak yerine çok hassas ve sezgisel bir insan olduğunuz üzerinde durun. Bu özellikler çok faydalı hale getirilebilir. Algıladığınız ve sizi kötü hissettiren şeyler sayesinde dünyanın daha iyi bir yer olmasına yardımcı olmaya odaklanabilirsiniz.
 
Sağlıklı sınırlar.
Enerjinizi korumanız gerekiyor. Anksiyete şikayeti olanlar bu konuda biraz daha dikkatli olmalı. Kafa dinlemek, gürültü ve kalabalıktan ara sıra uzaklaşmak çok doğal bir ihtiyaç. Dinlenmek ve yenilenmek zor duygularla başa çıkmayı kolaylaştırır.
 
Spor. Spor. Spor.
Enerjinin kafadan çıkıp bedende kullanılması daha iyi hissettirir. Hareket edin, spor yapın, koşun, dans edin.
 
Olumlu düşünün.
Anksiyeteyi uzaklaştırmak için “Bu da geçecek” “İyi şeyler oluyor” gibi olumlamaları kullanabilirsiniz. Ya da sizi rahatlatacak bir cümleyi yazın ve sık sık görebileceğiniz bir yere asın.
 
Bedeninize iyi bakın.
Sağlıklı beslenmek, uyumak, spor yapmak, dinlenmek ve eğlenmek bu süreçleri kayda değer şekilde azaltır. Bazı besinler, stres seviyelerini artırdığı için hangi yiyeceklerin size iyi geldiğini bulmaya çalışabilir ya da bir beslenme uzmanından destek alabilirsiniz.
 
Bu uyarıyı dikkate alın.
Anksiyete, bir şeyleri doğru yapmadığınızı hatırlatıyor. Çok uyuyor ya da fazla şeker, işlenmiş yiyecek tüketiyor olabilirsiniz. Ya da fedakarlık yapmaktan kendinize hiç vakit ayıramamaya başladınız. Veya bir hata yaptınız ve bundan ders almak yerine suçluluk duygusuna kapıldınız. Keşfedin, anksiyeteye ne neden olmuş olabilir? Bu, doğru çözümü bulmanız için çok önemli.
 
Sakin kalın.
Bataklıktan çırpınarak kurtulamazsınız. Sakin kalın. Sakinliğe odaklanın. Rahatlatan müzik, film ve kitaplarınızı el altında bulundurun.
 
Nefes.
Nefes, zihinsel süreçler üzerinde doğrudan etkilidir. Endişeli düşünce sürecinin başladığını fark ettiğiniz an hemen durun ve nefesinize odaklanın. Yavaş ve derin nefesler alın. Önce karnınızı sonra ciğerlerinizi havayla doldurun, nefesinizi 1 saniye tutun ve yavaş yavaş verin. Sinir sisteminiz gevşer ve dikkatiniz vücudunuza yönlenmiş olur.
 
Kalbi dinlemek.
Sahip olduğunuz iyi şeyleri görün, sevdiğiniz insanları düşünün ve onlar için şükredin. Bu, zihninsel gürültüleri durdurmak için en etkili yollardan biri.
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Cilt Bakımında Yapılan Hatalar
Detay

Sağlık

Cilt Bakımında Yapılan Hatalar

Cildinize iyilik yapmak isterken ona zarar veriyor olabilir misiniz?

Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları
Detay

Sağlık

Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları

Kışın getirdiklerinden biri de kuruyan, çatlayan, kızaran, kaşınan cilt… Hazır mevsim sonbaharken yüzünüze ve vücudunuza gerekli bakımı sağlamaya başlayarak kış aylarına özgü cilt problemlerinden koru

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu
Detay

Sağlık

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu

Kilonuzu korumak veya kilo vermek istiyorsanız karbonhidrat tüketimine dikkat etmelisiniz.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *