x

Sağlık

 

Açlık ve Tokluk Hormonlarını Kontrol Etmek

25.09.2017

Açlık ve Tokluk Hormonlarını Kontrol Etmek
   

Normal bir açlık döngüsünde, beyin midenin boş olduğuna dair elektrik sinyallerini alır. Bu sinyalleri, açlık hissi harekete geçirir. Yemek yendiğinde mide, beyine mesaj verir ve yemeyi durdurmasını söyler. Bu süreçteki önemli hormonlardan biri olan leptin, doyma konusunda beyni bilgilendiriyor.
 
Sağlıksız yeme alışkanlıkları, yetersiz uyku ve hareketsizlik, açlık hormonlarının düzeninde büyük bir etki yaratıyor yani yukarıda özetle anlatılan karmaşık sistemin kafayı yemesine sebep oluyor:
 
- Açlık ve tokluğa dair sinyaller işlememeye başlıyor.
 
- Sistem, açlıktan ve tokluktan ziyade şeker veya tuz istekleriyle yönetilmeye başlanıyor.
 
- Bu tuzlu ve tatlı yiyecek tüketme ihtiyacı duygusal bir rahatlama sağlasa da obezite, insülin direnci ve daha birçok sağlık problemine kapı açıyor.
 
Yani çok fazla karbonhidrat tüketmek, aşırı yemek, uyku düzensizlikleri ve hareketsizlik, açlık ve tokluk hormonlarının doğru çalışmasını engelliyor.
 
Çözüm:

İnsülin ve leptin hassaslığınızı düzenleyerek açlık döngünüzün kontrolünü ele alabilirsiniz. Bunun bazı yöntemleri şöyle:
 
Karbonhidrat tüketiminizi düşürün: Her tür şeker, früktoz, meyve suyu, işlenmiş yiyecek ve beyaz un tüketimini minimuma düşürün. Günde bir-iki meyve yemeye çalışın. Karbonhidrat tüketirken beraberinde insülini dengeleyecek gıdalar da tüketmeye dikkat edin. Metabolizmayı iyileştirmek için tarçın ve zerdeçal gibi baharatları daha fazla tüketin.
 
Daha fazla protein ve anti-inflamatuvar yiyecekler yiyin: Bol bol yeşil yapraklı sebzeler, kararında ve işlenmemiş kırmızı et, balık ve balık yağı tüketin. Tercih ettiğiniz yiyeceklerin Akdeniz diyetiyle uyumlu olmasına dikkat edin.
 
Hareket edin ve spor yapın: Ne kadar farklı çeşitlilikte spor yaparsanız o kadar iyi olur.
 
Dinlenin: Fazla ya da az değil, yeterince uyuyun ve uyku düzeninize bağlı kalın. Düzenli meditasyon, stres yönetimi gibi yöntemlerle günlük stresle başa çıkabilme yetenekleri edinin.
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu
Detay

Sağlık

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu

Kilonuzu korumak veya kilo vermek istiyorsanız karbonhidrat tüketimine dikkat etmelisiniz.

5 Adımda Sonbahar Yorgunluğundan Kurtulun
Detay

Sağlık

5 Adımda Sonbahar Yorgunluğundan Kurtulun

Hava sıcaklıklarının birden düşmesi ile vücudumuz bu değişime ayak uydurmakta zorlanıyor.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *