x

Sağlık

 

​Detoks Zamanı Geldiğini Gösteren 16 İşaret

18.10.2017

​Detoks Zamanı Geldiğini Gösteren 16 İşaret
   


 
Toksinlerin giderek arttığı yaşamlarımızda soru artık ‘detoks yapmalı mıyım?’ değil, ‘ne zaman detoks yapmalıyım?’ oldu.  Doğru zamanı anlamak için tek yapmak gereken vücudu dinlemek. Aşağıdaki durumlardan birkaçını kendinizde gözlemliyorsanız, nasıl bir detoks yöntemi uygulayacağınızı araştırmaya başlayabilirsiniz.
 
Çok sık şeker ihtiyacı duymak
Sık sık tatlı krizine girmek, bir şeylerin yolunda olmadığının önemli bir göstergesi. İşlenmiş yiyeceklerin ağırlıkta olduğu bir beslenme düzeni, kan şekerini ve leptin hormonlarının dengesini bozarak bu tür yiyecekleri daha fazla tüketme isteğine neden olur. Detoks yapıp, doğal, işlenmemiş, taze besinlerle bir diyet uygulayarak bu düzensizliği yoluna sokabilirsiniz.
 
Sindirim sorunları
Vücutta her şeyin yolunda olduğunu anlamanın bir yolu, kabızlık, ishal, şişkinlik ve gaz şikayetlerinin olmamasıdır. Bu tür şikayetler, tüketilen besinleri gözden geçirmek gerektiğinin en büyük göstergesi, detoks yaparak sindirim sistemini baştan başlatmanın zamanı gelmiş demek.
 
Mevsimsel alerjilerin kronik hale gelmesi 
Zayıf bir sindirim sistemi, bağışıklık sisteminin de zayıf olduğunu gösteriyor. Çünkü sinüsler sindirim sisteminin bir uzantısıdır. Yani bağırsak sağlığı ve kronik alerjiler genelde birlikte meydana gelir.
 
Sağlıklı beslenmeye rağmen sağlıklı hissetmemek
Sağlıklı bir diyet uygulamak, detoksa ihtiyacınız olmadığı anlamına gelmiyor. En sağlıklı yiyecekler bile, bazıları için iyi sonuçlanmaz. Belli dönemlerde belli yiyeceklerden uzaklaşmak ve vücuda bir mola verdirmek gerekebilir. Detoks, zamanla birikerek sağlık problemlerine yol açan zararlı toksinleri dışarı atmayı sağlar.
 
Cilt problemleri
Toksinler, vücudun ana detoks organı olan karaciğerin işleyişini de olumsuz olarak etkiler. Atıkların dışarı atılmasını sağlayan cilt, toksin seviyesi yükseldiğinde sivilce, kızarıklık ve iltihaplanma gibi işaretler verir.   
 
Daimi yorgunluk
Sürekli yorgun hissetmek önemli bir soruna işaret ediyor olabilir. Adrenal yorgunluk olarak adlandırılan durum, biriken toksinler, stres ve benzer degesizlikler nedeniyle kortizol seviyeleri yükseldiği için adrenal bezleri ve beyin arasında iletişim iyi gerçekleşmediğinde görülür.
 
Odaklanamamak
Odaklanmada güçlük, unutkanlık, sersemlemiş hissetmek gibi göstergeleri olan beyin sislenmesi de vücutta biriken toksinlerin bir sonucu olabilir.
 
Eklem ağrıları
Kronik veya uzun süredir devam eden inflomasyon, kas ve eklem sorunlara neden olabilir. Kas ve eklemlerde ağrı, sertleşme ve sıkışıklık hissediyorsanız ve üstüne üstlük spor da yapmıyorsanız kaslar ve eklemlerde inflomasyon olması büyük bir olasılık. 
 
Stresli olmak
Detoks sadece yemekle ilgili değildir. Stres, hemen hemen bütün sağlık problemlerinin tetikleyicisi ve depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarına da yol açabilir. Yiyeceklerden yardım alarak yapılacak bir detoksun dışında asıl ihtiyacınız olan sessizlikle ve dinlenerek yapılacak zihinsel bir detoks olabilir.
 
Detokstan nefret etmek
Yemek düzenini asla ama asla değiştirmek istememek, yiyeceklere karşı sağlıksız, duygusal bir bağımlılık geliştiğinin göstergesi olabilir. Detoks yapmak bu bağımlılığı anlamaya ve çözmeye yardımcı olur.
 
Diğer göstergelerden bazıları:
Kilo verme-alma sorunları yaşamak
Hormonların düzensizleşmesi
Rahatsız edici vücut kokuları
Uygu dengesinin bozulması
Depresif ve gergin hissetmek
Uçuklar
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu
Detay

Sağlık

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu

Kilonuzu korumak veya kilo vermek istiyorsanız karbonhidrat tüketimine dikkat etmelisiniz.

5 Adımda Sonbahar Yorgunluğundan Kurtulun
Detay

Sağlık

5 Adımda Sonbahar Yorgunluğundan Kurtulun

Hava sıcaklıklarının birden düşmesi ile vücudumuz bu değişime ayak uydurmakta zorlanıyor.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *