x

Sağlık

 

​Mucizevi Matcha Çayı

07.12.2017

​Mucizevi Matcha Çayı
   


Yeşil çayın toz hali olan matcha (maça) çayı sadece Japonya’da yetiştirilen bir çay türü. Yeşil çayın hasat zamanından önce gölgede bırakılması ile elde ediliyor. Bu sayede daha fazla klorofil üretebiliyor. Yüksek klorofil seviyesi sayesinde parlak yeşil renge ve daha yüksek antioksidan özelliğine sahip oluyor. Kısaca yeşil çayın tüm olumlu özellikleri ve tadının katbekat daha yoğun olduğu bir çay. Japon çay seremonilerinin içeceği olarak hazırlanan Matcha tozu, tatlı yapımında da kullanılıyor.
 
Yapılışı:

Matcha çayı demlenmez ve özel bir yöntemle yapılır.

1 çay kaşığı kadar matcha, kaseye (Chawan) alınıp üzerine biraz sıcak su eklenerek hafifçe karıştırılarak eritilir. Daha sonra üzerine yaklaşık 70-80 derece sıcaklıkta su dökülüp iyice köpürene kadar karıştırılır. Bu işlem bambu karıştırıcıyla yapılırsa çayın aroması daha yoğun olur. Karıştırma işleminden sonra hafifçe köpüren çay, fincana boşaltılır ve içilir.
 
Faydaları:

Yüksek antioksidan ve klorofilce zengin oluşu, Matcha çayının kanser düşmanı olmasını sağlıyor. Aynı zamanda A, B, C, E vitaminleri ve karoten yönünden de çok zengin.

Kafein içeriyor ancak sağlıklı bir kafein; saf enerji veriyor ve sakinleşmeyi de sağlıyor.
Düzenli tüketildiği takdirde kan şekerini dengeleyici, toksin atıcı, yağ yakıcı, kolesterol düşürücü, bağışıklık sistemini güçlendirici, güçlü anti-viral ve anti-bakteriyel özelliklerinin sonuçları görülüyor.
 
Yüzlerce yıldır Çin ve Japon tıbbında kullanılmış olmasının çok geçerli sebepleri var yani.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Cilt Bakımında Yapılan Hatalar
Detay

Sağlık

Cilt Bakımında Yapılan Hatalar

Cildinize iyilik yapmak isterken ona zarar veriyor olabilir misiniz?

Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları
Detay

Sağlık

Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları

Kışın getirdiklerinden biri de kuruyan, çatlayan, kızaran, kaşınan cilt… Hazır mevsim sonbaharken yüzünüze ve vücudunuza gerekli bakımı sağlamaya başlayarak kış aylarına özgü cilt problemlerinden koru

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu
Detay

Sağlık

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu

Kilonuzu korumak veya kilo vermek istiyorsanız karbonhidrat tüketimine dikkat etmelisiniz.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *