x

Sağlık

 

​Yeni Yılın Trend Besinleri

12.12.2017

​Yeni Yılın Trend Besinleri
   

Diyetisyen Emre Uzu0'dan, 2018 yılında tanışacağımız beslenme trend’leri: 
 
Hazır meyveli yoğurtlar “out” / Greek Yoğurt “in”
 
Birçoğu şeker içerdiği için bu yoğurtları artık terk etme zamanı geldi. Bir porsiyonu (190 gr’ı) yaklaşık 122 kalori olan meyveli yoğurtlar 2017 yılının ‘OUT’ları arasında. Tahtını da Greek Yoğurt’a devredecek. Greek yoğurttaki su süzülerek elde edildiğinden, toplam protein oranı yaklaşık iki kat yüksek. Bu da daha uzun süre tok hissetmenizi sağlıyor. 100 gramı ise sadece 58 kalori! İlla ki meyveli yoğurt diyorsanız, içine ekleyeceğiniz 2-3 dilim (20-30 kalori) elmayla veya diğer taze meyvelerle birlikte tüketebilirsiniz.
 
Sirkeli su “out” / Alkali su “in”
 
Sirkenin sayısız faydası var ama vücuda fazla alınırsa, mide sorunlarına yol açabiliyor. Sirkeli suyun ne kadar tüketileceği de kişiden kişiye değişiyor. Örneğin kimine 1 fincan yeterli olurken kimine de fazla geliyor, dokunuyor. 2018’de alkali su önerisini daha fazla duymaya hazır olun! Alkali su, oldukça iyi emildiği için vücutta ihtiyaç duyulan hücrelere daha kolay ulaşabiliyor.
 
 
Kurutulmuş meyve “out” / Fırınlanmış meyve “in”
 
Kuru meyveler hem demir hem de enerji kaynağı ancak Diyetisyen Emre Uzun, taze meyvelerin kurutulmasıyla elde edilen kuru meyvelerin bir sakıncasından söz ediyor: “Su miktarı azaldıkça, bu meyvelerdeki şeker oranları yükseliyor! Hatta tropikal kuru meyvelerin üzerine şeker ilave ediliyor. Meyvelerin kalori miktarını artıran bu durumun delili, 100 gram kuru meyvede yaklaşık 395 kalori bulunması. Haliyle şeker ilaveli kuru meyvelere 2017 yılıyla birlikte veda etmek şart.” Emre Uzun, 2018’in ‘IN’leri arasına girecek olanı da şöyle açıklıyor: “Elma, armut, ananas, portakal gibi istediğiniz herhangi bir meyve üzerine tarçın serpip, düşük ısıda uzun süre fırınlayarak elde edeceğiniz kuru meyve! Bu şekersiz ve lezzetli kuru meyvelerin kalorisi de az olacak. Örneğin 100 gram fırınlanmış elma yaklaşık 37 kalori içerecek!”
 
Passiflora “out” / Pitaya “in”
 
İçindeki bol miktarda C vitamini ve kalsiyum ile antioksidan özellik göstererek bağışıklık sistemini güçlendiren pitaya, ya da Dragon Meyvesi, 2018’in de en gözde meyvesi olacağa benziyor. Kemik gelişimine de olumlu etkileri bulunan pitayanın 100 gramından yaklaşık 55 gramı yenebilir özellik taşıyor ve bu da 40 kalori içeriyor. Çözülebilir lif, potasyum ve düşük şeker içeriğiyle 2018 yılının ‘in’leri arasına demir atan pitaya karşısında çarkıfeleği (Passiflora) yavaş yavaş terk ediliyor.
 
Noodle “out” / Konjac “in”
 
Asya kıtasının belli bölgelerinde yetişen, patatese benzer bir bitki. 100 gramı yaklaşık 9 kalori olan konjac da 2018’in ‘in’leri arasında. Çünkü konjac yağ, şeker, gluten içermiyor. Ağırlığının 200 katı kadar su tutabilir ve hem bu özelliği hem de diyet lifleri sayesinde bilinen en iyi diyet yardımcılarından.  
 
Kale ‘out’ / Deniz yosunu ‘in’
 
Deniz yosunu da 2018 ile birlikte tercih edilenler listesine giriyor. Bol miktarda lif içermesiyle kolay sindirilebiliyor ve sindirim sistemini güçlendiriyor. Yüksek miktarda K vitamini, selenyum ve iyot da içerdiği için vücudun tiroid dengesini korumada etkili. Bir porsiyonu 10 gram olan kale sadece 4 kalori. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Cilt Bakımında Yapılan Hatalar
Detay

Sağlık

Cilt Bakımında Yapılan Hatalar

Cildinize iyilik yapmak isterken ona zarar veriyor olabilir misiniz?

Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları
Detay

Sağlık

Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları

Kışın getirdiklerinden biri de kuruyan, çatlayan, kızaran, kaşınan cilt… Hazır mevsim sonbaharken yüzünüze ve vücudunuza gerekli bakımı sağlamaya başlayarak kış aylarına özgü cilt problemlerinden koru

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu
Detay

Sağlık

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu

Kilonuzu korumak veya kilo vermek istiyorsanız karbonhidrat tüketimine dikkat etmelisiniz.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *