x

Sağlık

 

​Doyuruculuğu En Yüksek 10 Besin

10.01.2018

​Doyuruculuğu En Yüksek 10 Besin
   

Mükemmel besini 3 kelime ile nasıl tarif edersiniz? Sağlıklı, lezzetli ve doyurucu? Aşağıda 10 besin bu üç beklentiyi de karşılıyor. 
 
Yumurta: Yumurta tam protein içeren az sayıda besinden biri, vücudun kendi başına üretemediği 9 hayati amino asiti içeriyor ve bu amino asitler iştahı baskılayan hormonların salgılanmasını sağlıyor.

Fasulye çorbası: Çorbalar, yüksek miktarda su içerdiği için midenizi doldurur. Fasulye, lif ve dirençli nişasta içerir yani şekerin kan dolaşımına katılmasını yavaşlatan ve tokluk veren sağlıklı bir karbonhidrattır.

Yoğurt: Kilo vermek istiyorsanız bol bol yoğurt tüketin. Süzme yoğurt çok daha etkili olacaktır.

Elma: Elma yemek bazı insanları daha çok acıktırsa da sindirimi yavaşlattığı ve pektin içeren az sayıda meyveden biri olduğu için mutlaka tüketilmeli. Tek başına tüketmekten hoşlanmıyorsanız salataya veya kahvaltılık gevreğinize birkaç dilim ilave edebilirsiniz.

Patlamış mısır: Patlamış mısır midede daha çok yer kaplar. Baharatlar özellikle de pul biber tokluk hissini artırır.

İncir & hurma: Şeker ihtiyacınızı karşılamanın en sağlıklı seçenekleri hurma ve taze incir.

Yulaf: Yüksek lif içeren yulaf, su veya sütle birleştiğinde daha da etkili oluyor ve yavaş sindirilmesi nedeniyle tokluk veriyor. Çiğ badem de bu etkiyi katlıyor.

Siyez buğdayı: Zengin bir lif kaynağı ve glisemik indeks değeri de düşük. Siyez buğdayı diğer türlere göre daha yağlıdır ancak bu yağlar doymamış yağlar olduğundan damar ve kalp sağlığına faydalıdır.

Fırınlanmış patates: Yüksek karbonhidrat içerdiği için genelde pek tavsiye edilmese de haşlanmış ya da fırında pişirilmiş patates vitaminler, önemli besinler ve lif yönünden çok zengin. Üstelik tam buğday hatta kahverengi pirinçten bile daha doyurucu.
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Cilt Bakımında Yapılan Hatalar
Detay

Sağlık

Cilt Bakımında Yapılan Hatalar

Cildinize iyilik yapmak isterken ona zarar veriyor olabilir misiniz?

Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları
Detay

Sağlık

Cildinizi Kış Etkilerinden Korumanın Yolları

Kışın getirdiklerinden biri de kuruyan, çatlayan, kızaran, kaşınan cilt… Hazır mevsim sonbaharken yüzünüze ve vücudunuza gerekli bakımı sağlamaya başlayarak kış aylarına özgü cilt problemlerinden koru

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu
Detay

Sağlık

Karbonhidrat Krizini Önlemenin 10 Kolay Yolu

Kilonuzu korumak veya kilo vermek istiyorsanız karbonhidrat tüketimine dikkat etmelisiniz.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *