x

Seyahat

 

Dünyanın En Pahalı Şehirleri

26.07.2018

Dünyanın En Pahalı Şehirleri
   


Ajans Press, finans şirketi UBS’nin “Fiyatlar ve Kazançlar” raporu ile medya yansımalarından dünyanın en pahalı şehirlerini listeledi. 77 farklı şehir baz alınarak hazırlanan rapor, her şehirdeki bağımsız yerel gözlemcilerin elde ettiği verilerle oluşturuldu. Araştırmada, New York referans şehir olarak belirlenirken, fiyatların dolar bazında sıralandı.

Konuyla ilgili medya incelemesinde hayat pahalılığına dair basına yansıyan haberler de değerlendirildi. Gerçekleştirilen medya incelemesinde, 2017’de hayat pahalılığını konu alan bin 634 haber çıkışı tespit edilirken, bu rakam 2018 içerisinde şimdiden bin 924 haber sayısına ulaştı.

Rapora göre en pahalı ilk dört şehir şöyle: 

Zürih (bir aylık mal ve hizmet tüketimi için 4 bin 206 dolar) 
Cenevre
Oslo
Kopenhag 
Listenin son sırasında yer alarak dünyanın en ucuz şehri unvanına ise Mısır’ın başkenti Kahire sahip oldu. Kahire’nin söz konusu mal ve hizmetler için yalnızca bin 272 dolar harcadığı tespit edildi. 

İstanbul 

Listede Türkiye’den ise İstanbul yer aldı. 67. Sıraya yerleşen İstanbul’da bir aylık tüketim 973 dolar olarak belirlendi. 
Verilerde genel fiyat seviyelerinin yanı sıra gıda, toplu taşıma, ev elektroniği ve giyim gibi harcama kriterler de ayrı ayrı verilirken, İstanbul’un gıda konusunda 48’nci sıraya yerleştiği saptandı. Ev elektroniği harcamasında ise 42’nci olan İstanbul, toplu taşıma harcamalarında ise 53’üncü sırada yer aldı. İstanbul, kısa süreli şehir turu harcamalarında da 74’üncü sırada yer alırken; bir şehir turunun 362 dolarlık harcama gerektirdiği belirtildi. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kotor’da 48 Saat
Detay

Seyahat

Kotor’da 48 Saat

Kotor’da geçirecek iki gününüz varsa ve ne yapacağınıza henüz karar veremediyseniz 48 Saatte Kotor rehberimize mutlaka göz atın.

En Yaşanası 30 Şehir
Detay

Seyahat

En Yaşanası 30 Şehir

Dünyanın en yaşanası şehirleri hangileri? Ev kiralama sitesi Nestpick, Y kuşağının en çok yaşamak istediği 30 şehri belirledi.

Instagram'da En Popüler 10 Rota
Detay

Seyahat

Instagram'da En Popüler 10 Rota

Türkiye’de Instagram fenomenlerinin en çok ziyaret ettikleri 10 keyifli destinasyon.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *