x

Seyahat

 

En Yaşanası 30 Şehir

24.10.2018

En Yaşanası 30 Şehir
   

1981-2000 arası doğan efsanevi nesil, namı diğer ‘millenial’lar dünya üzerinde en çok hangi şehirlerde yaşamak istiyor? Ev kiralama sitesi Nestpick, Millennials Cities Ranking isimli bir listeyle teknolojiyi, seyahati çok seven bu neslin en çok yaşamak istediği 30 şehri belirledi. Nestpick, bu listeyi hazırlarken hayat pahalılığı, toplu taşımanın erişilebilirliği, iş imkanları, internet hızı gibi kriterleri göz önünde bulundurdu. İşte, millenial’ların yaşamak için can attığı 30 şehir…

30. Glasgow, Birleşik Krallık
İskoçya’nın en büyük ve en kalabalık şehri Glasgow, gece hayatıyla ve elektronik müzik sahnesiyle gençler arasında haklı bir ün kazandı. 

29. Viyana, Avusturya
Avusturya’nın ve klasik müziğin başkenti Viyana, görkemli mimarisiyle geçmişe saygı duruşunda bulunsa da doludizgin eğlence kültürüyle gençlerin hayallerini süslüyor. 

28. Madrid, İspanya
Kafe-restoranları, eğlence kulüpleri ve sanat galerileriyle kendini baştan sonra yenileyen Madrid, sıkıcı etiketlerden çoktan kurtuldu. 

27. Marsilya, Fransa
Fransa’nın bu tarih kokulu liman kenti, son yıllarda sıra dışı moda tasarımcıları ve bohem sanatçılarıyla yaratıcı yaşamın merkezlerinden oldu. 

26. Oslo, Norveç
Uzun gündüz ve gecelerin, fiyortların, Kuzey Işıkları’nın diyarı Oslo, şehir merkezinin çevresinde konuşlanan dinamik mahalleleriyle gençleri çekiyor.

25. Bristol, Birleşik Krallık
İngiltere’nin en yaşanılır şehri seçilen Bristol, gece hayatı ve üniversite kampüsleriyle gençlerin gözdesi. 

24. Toronto, Kanada
Yüksek yaşam standartları, çok kültürlü yapısı ile Toronto, sadece seyahat etmek için değil yaşamak için de ideal bir şehir. 

23. Auckland, Yeni Zelanda
Auckland, eskiden parklarıyla ünlü sakin bir şehirken hareketli moda sahnesi ve sanatçıları cezbeden bohem atmosferiyle gençlerin radarına girdi.

22. Bordeaux, Fransa
Bordeaux, sadece gurme bir seyahat için değil, yüksek yaşam kalitesiyle hayat kurmak için de ideal bir şehir. 

21. Manchester, Birleşik Krallık
İkonik tarihi tuğla binalar bir yanda, gökdelenler diğer yanda. Manchester, futbol ve müzik kültürüne eşsiz katkılarıyla her daim albenisi yüksek bir şehir.  

20. Helsinki, Finlandiya
Tasarımcı butikleri, kahvecileri, restoranları, eğlence mekanlarıyla Helsinki, soğuğa rağmen yaşamdan kopmuyor. 

19. Prag, Çekya
Orta Çağ’ın donup kaldığı Prag, öyle hızlı gelişiyor ki her ziyaretinizde şehrin yeni yüzleriyle tanışıyorsunuz. 

18. Nantes, Fransa
Geniş bulvarları, bisikletle şehrin her yerini gezme imkanı tanıyan yollarıyla Nantes, öğrenci nüfusunun hayli kalabalık olduğu sakin bir şehir. 

17. Rotterdam, Hollanda
Hollanda’nın ikinci büyük şehri Rotterdam, gökdelenlerinin çizdiği silüetinde binbir farklı renk barındırıyor. Şehir, gece hayatı konusunda haklı bir üne
sahip.

16. Londra, Birleşik Krallık
Londra’da geçmişi ve bugünü için gezginler için sonsuz bir ilham kaynağı. Dolu dolu şehir hayatı ve iş imkanlarıyla Londra tüm dünyadan gençlerin hayallerini süslüyor. 

15. Montreal, Kanada
Soğuk kışa rağmen sosyal hayattan ödün vermeyen Montreal, yüksek yaşam standartları ve iş imkanlarıyla yaşanası bir şehir. 

14. Lahey, Hollanda
Lahey ya da Flemenkçe ismiyle Den Haag, hükümet binası ve kraliyet sarayı ile Hollanda’nın bürokratik başkenti. Lahey, pek çok önemli uluslararası kuruluşa da ev sahipliği yapıyor.   

13. Valencia, İspanya
İspanya’nın üçüncü büyük şehrinde sanata, yeni lezzetlere, eğlenceye bolca yer var. Dolayısıyla Valencia, gençleri de kendisine çekiyor.

12. Zürih, İsviçre
Bankacılık merkezi Zürih, gezginle için pahalı, içinde yaşayanlar için ise dünyanın en üst yaşam standartlarına sahip kentlerinden. 

11. Lille, Fransa
Fransa’nın en kuzeyinde yer alan Lille, sakin ve yemyeşil bir üniversite şehri. Eurostar hattıyla Avrupa’nın büyük şehirlerine kolaylıkla ulaşılabiliyor. 

10. Vancouver, Kanada
Kanada’nın üç önemli şehrini bu listeye sokan faktörlerden biri de Kanada Başbakanı Justin Trudeau olabilir mi?

9. Paris, Fransa
Paris geçmişe özgü büyüsünü asla kaybetmeyen nostaljik bir destinasyon olsa da yeniliğin ve değişimin de merkezlerinden. 

8. Köln, Almanya
Almanya’nın en eski şehirlerinden Köln, hareketli gece hayatının yanı sıra her geçen gün aralarına yenileri eklenen kafeleri restoranları ve butikleriyle 7/24 yaşayan bir şehir. 

7. Lyon, Fransa
Lyon, Rönesans mimarisi, Roma kalıntıları ve gastronomi sahnesiyle gezginleri mest ederken sanat dolu ajandası ve tasarımın modern merkezlerinden biri oluşuyla gönül çeliyor. 

6. Barselona, İspanya
Gaudi, Picasso ve Miro’nun bıraktığı izlerle binbir renge bürünen Barselona, enerjisi çok yüksek, sanata ve eğlenceye bolca yer açan bir şehir. 

5. Antwerp, Belçika
Tarihi evleri, nostaljik kafeleri ile tanınan Antwerp, modanın gizli başkentlerinden. 

4. Lizbon, Portekiz
Portekiz’in başkenti son yıllarda geçirdiği kapsamlı renovasyonlarla kafe, restoran, eğlence merkezlerini ağırlayan, dinamik bir şehre dönüştü. 

3. Münih, Almanya
Finans ve otomotiv endüstrilerinin kalbi Münih, sıkıcı bir sanayi şehri olma riskini bertaraf etti.  Münih, bugün Almanya’nın kültür başkenti olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 

2. Berlin, Almanya
Popüler mahalleleri, kafeleri, sanat galerileri ve ünlü gece kulüpleriyle gezginleri kendisine aşık eden Berlin, yaşamak için de son derece cazip. 

1. Amsterdam, Hollanda
Kanallar ve bisikletler şehri Amsterdam, şehir merkezinin dışındaki liman çevresinde son yıllarda açılan sanat, eğlence merkezi, modaevi, restoranlarıyla farklı bir dinamizme kavuştu.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kotor’da 48 Saat
Detay

Seyahat

Kotor’da 48 Saat

Kotor’da geçirecek iki gününüz varsa ve ne yapacağınıza henüz karar veremediyseniz 48 Saatte Kotor rehberimize mutlaka göz atın.

Instagram'da En Popüler 10 Rota
Detay

Seyahat

Instagram'da En Popüler 10 Rota

Türkiye’de Instagram fenomenlerinin en çok ziyaret ettikleri 10 keyifli destinasyon.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *