x

Seyahat

 

Kotor’da 48 Saat

31.10.2018

Kotor’da 48 Saat
   

Karadağ’ın güzel sahil kasabası Kotor, son zamanlarda gezginlerin en sevdiği destinasyonlar arasında. Adriyatik sahilinin tüm güzelliklerini barındırması, vizesiz seyahati mümkün kılması ve bütçe dostu oluşuyla cezbeden Kotor’u seyahat planlarınıza bir an önce dahil edin. 

Birinci gün: 

Sabah: Eski Şehir’i yürüyerek keşfedin

Etrafı surlarla çevrili ve araç trafiğine kapalı Eski Şehir yani Stadi Grad, Kotor’da keşfedilecek ilk yer. Arnavut kaldırımlı dar sokakları, küçük meydanları, tarihi taş evleriyle Eski Şehir’i keşfetmenin en iyi yolu yürümek. 12. yüzyıldan kalan görkemli bir yapı olan St. Tryphon Katedrali, şehrin en ikonik binası. Kedilerle aranız iyiyse katedral yakınlarındaki Kedi Müzesi’ni de sabah yürüyüşü rotanıza ekleyin. Karadağ’da kedi iyi şans sembolü olarak kabul edildiğinden tüm ülkede kedilere çok değer veriliyor. 

Öğle: Kotor Kalesi’ne tırmanın
Surlar şehri Kotor’da görülecek yerler listesinde Kotor Kalesi’nin önceliği tartışılmaz. 1350 basamak tırmanarak kaleye ulaştığınızda muhteşem bir Kotor ve körfez manzarası size karşılıyor. San Giovanni Kalesi olarak da bilinen kaleye tırmanırken yanınıza yeteri kadar su ve atıştırmalıklar almayı ihmal etmeyin. Zorlu parkurun tam ortasındaki 1518 tarihli Gospe od Zdravlja Kilisesi soluklanmak için ideal. 

Akşam: Eski Şehir’de ziyafet sofrasına oturun
Kotor’un güzelliklerinden ilk gün için payınıza düşeni aldıysanız güzel bir akşam yemeği eşliğinde dinlenme zamanı… Karadağ mutfağı Balkan, İtalyan ve Yunan mutfaklarının bir karışımı. Eski Şehir’de geleneksel Karadağ lezzetlerini tadabileceğiniz restoranlar arasından seçim yapamıyorsanız Restaurant Cesarica’ya şans verebilirsiniz. Farklı lezzetler denemek istiyorsanız menüsü İtalyan mutfağı ağırlıklı Bocalibre’yi deneyebilirsiniz.  

İkinci gün

SABAH: Sahil kasabalarını keşfe çıkın 

Kotor Körfezi kıyısında sakin ve güzel sahil kasabaları peşpeşe sıralanıyor. Araba kiralayarak bu kasabalardan birkaçının havasını soluyabilirsiniz. 12 kilometre mesafedeki Perast, Kotor’un sahil kasabalarının en romantiklerinden. Eski taş binalarıyla Perast, Kotor’un mini bir versiyonu gibi. Perast’a gelmişken tekneyle Lady of the Rocks Adası’na da geçebilirsiniz. 

Öğle: Dağa tırmanın
Hazır arabayla yollara düşmüşken, Karadağ’a ismini veren Lovćen Dağı’nın eşsiz manzaralarının peşine düşebilirsiniz. Bu rotada karşınıza irili ufaklı dağ köyleri çıkabilir. Njeguši isimli küçük ve sevimli köyde öğle yemeği ve kahve molası verebilirsiniz. Lovćen Dağı’nı gezginler için cazip kılan nıktalardan bir diğeri Karadağ tarihinin efsanevi isimlerinden Petar II Petrović’in anıtsal mozolesi. 
 
Akşam: Budva’da eğlenceye doyun
Karadağ’ın tatille ve eğlenceyle özdeşleşen sahil kasabası Budva, Kotor’a sadece yarım saat uzaklıkta. ‘Karadağ’ın Miami’si’ olarak da adlandırılan Budva’nın başarılı yeme-içme sahnesinin en iyi restoranlarından biri Konoba Portun. Burada yenilen bir akşam yemeğinin ardından şehrin şamatalı gece hayatına göz atabilirsiniz. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
En Yaşanası 30 Şehir
Detay

Seyahat

En Yaşanası 30 Şehir

Dünyanın en yaşanası şehirleri hangileri? Ev kiralama sitesi Nestpick, Y kuşağının en çok yaşamak istediği 30 şehri belirledi.

Instagram'da En Popüler 10 Rota
Detay

Seyahat

Instagram'da En Popüler 10 Rota

Türkiye’de Instagram fenomenlerinin en çok ziyaret ettikleri 10 keyifli destinasyon.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *