x

Seyahat

 

Likya’ya Kaçış

17.06.2016

Likya’ya Kaçış
   

Hz İsa zamanlarında Kaptan Eudemos için yapılmış, üzerinde benzersiz bir gemi kabartması olan lahitin üzerinde gemisinin son limana yanaşmasını ve artık bir daha denize açılamayacak olmasını anlatan duygu yüklü bir şiir yer alır. Kaptanın bu mezarı, Anadolu'nun Teke Yarımadası'nı kapsayan, aynı zamanda ‘ışık ülkesi’ anlamına da gelen antik bir bölge olan Likya'nın önemli şehirlerinden olan Olimpos'tadır. Bu şehir dahil daha birçok tarihi yerleşkenin ve muazzam doğanın üzerinden geçen, asırlar geçtikten sonra da yer yer eski taşların ve tarihi kalıntıların görüldüğü Fethiye'nin Faralya Köyü’nden Antalya'ya kadar uzanan 509 kilometrelik Likya Yolu'nun ünü, dünyanın dört bir yanından gelen maceraperest ve doğasever gezginlerle gün geçtikçe artıyor. 
 
Likya Yolu’nun şu anki belirgin ve işaretlenmiş halini alması çok da eski değil. 1999 yılında henüz böyle bir yolun varlığı söz konusu değilken İngiliz Kate Clow, beş yıllık bir çalışmayla irili ufaklı yolları, keçilerin oluşturduğu patikaları birleştirerek Türkiye'nin en uzun Avrupa'nın en uzun dördüncü yürüyüş parkuru olan Likya Yolu'nu ortaya çıkarıyor.
 
Aynı anda yeşilin ve mavinin her tonunu görebileceğiniz bu yürüyüş parkuruna bahar aylarında gitmek en cazibi. Şubat'tan Mayıs'a veya Eylül'den Kasım'a kadar herhangi bir zaman aralığında giderseniz çok sıcaklara maruz kalmadan Likya Yolu'nu yürüyebilirsiniz. Üstüne üstlük birbirinden farklı bitkilerin, çiçeklerin ortaya çıktığı bu zamanlarda gitmek yürüyüşünüzü çok daha çekici bir hale getireceği garanti.
 
509 kilometrelik bu yolun tamamını yürümeye karar verdiyseniz yaklaşık 35-40 gününüzü Likya’ya ayırmalısınız. Likya Yolu'nun resmi başlangıç noktası Dalaman Havalimanı'na iki saatlik mesafedeki Ölüdeniz'e bağlı olan Ovacık. Btiş noktası ise Antalya Havalimanı'na 20 kilometre uzaklıktaki Geyikbayırı. Eğer bir anda hepsini yürümek zor geliyorsa farklı uzunluklardaki çeşitli rotaları da deneyebilirsiniz.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dünyadaki Eğlence Rotaları
Detay

Seyahat

Dünyadaki Eğlence Rotaları

Mastercard Hedef Şehirler Endeksi: Eğlence Raporu ile dünyada eğlenmek için tercih edilen şehirleri açıkladı

​Dünyanın En Büyük Kütüphaneleri
Detay

Seyahat

​Dünyanın En Büyük Kütüphaneleri

Dünyanın en büyük kütüphaneleri dijital kitaplara karşı dimdik ayakta duruyor.

Ekonomik Uçak Bileti Bulmanın Yolları
Detay

Seyahat

Ekonomik Uçak Bileti Bulmanın Yolları

Bayram tatiliniz için seyahat biletinizi uyguna getirin

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *