x

Seyahat

 

Uçakta Konfor

12.07.2016

Uçakta Konfor
   

Tatil, her ne kadar hayatın en keyifli taraflarından biri olsa da uçuşlar bu keyfi gölgelemek için büyük bir potansiyele sahip. Özellikle de uzun uçuşlar, tatil daha doğrusu yolculuk yorgunluğunu atmak için bir tatile daha ihtiyaç yaratıyor.

Tatil yolculukta başlasa da tatilin genelde en sevilerek hatırlanan kısmı nadiren yolculuk olur. Uzak diyarlara kaçmak için tatil sezonlarını bekleyenler, uzak diyarlara kaçmak için tatil sezonunu bekleyen kalabalıklarla bir arada, saatler boyunca özgür gökyüzünde kısıtlı bir alanda tatilin ilk gününü dinlenerek harcamak üzere yola çıkar.

Ancak uzun uçuşlarda, olabildiğince az yorulmak hedefi, varışta ilk günü uyku ve kendine gelmek için harcamaktan kurtararak sersemleme hissini, namı diğer jetlag'i hafifletebilir. İşte bu hedefe ulaşmayı kolaylaştıran sekiz öneri:
 
Koridorda oturun
Pencereden manzara izlemeyi boş vermek iyi olur, özellikle de uçuş süresi uzunsa. Koridor tarafında oturmak hem uçak içinde birkaç adım atmak ve tuvalete gitmek için pratiklik sunar hem de yan koltukta yolculuk edenleri sürekli kaldırmanın neden olacağı stresi yaratmaz.

Eğlenin
Zamanın hızlı geçmesi için keyif veren bir şeyle meşgul olmak yolculuğun kalitesini artırır. Laptop’a yolculuk için heyecanlı diziler veya filmleri yüklemek ise bunun en kolay yolu; müzik, kitap ve dergiler de öyle.

Rahat giyinin
Uçarken giyilen kıyafetler yolculuk konforunu doğal olarak doğrudan etkiliyor. Şık kıyafetleri inişe saklamak ve olabildiğince rahat giysilerle hatta mümkünse pijamalarla uçmak büyük rahatlık sağlar.

Atıştırmalıkları unutmayın
Bazı havayolu şirketleri iyi yemekler sunsalar da atıştırmalıklar konusunda mutlu eden bir hava yolu şirketi henüz yok gibi. Çantaya kuruyemiş, çikolata ve meyve atmak unutulmaması gereken bir uzun yol mecburiyeti.

Bol bol su için
Küçük plastik kaplarda servis edilen su, kesinlikle vücudun su ihtiyacını karşılamak için yeterli olmaz. Uçuş görevlisinden varsa şişe su ya da uçağa binmeden önce alınan bir şişe suyu, boşaldıkça doldurması istenebilir. Şişelerle filan uğraşmak istemeyenler de biraz sık aralıklarla su istemeyi düşünebilir.
 
Esneyin
Bedeni en mutsuz eden ve yoran şeylerden biri de saatlerce oturmak. Uzun bir uçuşta yoga duruşları veya esneme hareketleriyle bedenini rahatlatan biri yoksa uçakta muhtemelen bu cesareti başkasının göstermesini bekleyen utangaç yolcular vardır. İnişte kas ağrıları yaşamayacak olanlar ise utangaç olmayan yolcular olur.
 
Nem desteği alın
Uçaklardaki hava aşırı kuru olduğu için cilde ekstra nem desteği sağlamak gerekir. Dudakların kurumaya başlaması nem ihtiyacının arttığına işaret eder. Tek kullanımlık nem maskesi ise bu anın ve cildin kahramanıdır.
 
Göz maskesi kullanın
Uzun yolculuklarda, gün ışığı ve uçak içindeki ışıklardan etkilenmeden uyumak ya da gözleri dinlendirmek için hayli kullanışlı olan göz maskeleri uykuya dalmayı da kolaylaştırır. Yolculuk, doğru bir şekilde yapıldığında eziyet olmaktan çıkar; hatta güzel ve farklı bir dinlenme sağlayarak tatile hazırlayabilir bile.  

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dünyadaki Eğlence Rotaları
Detay

Seyahat

Dünyadaki Eğlence Rotaları

Mastercard Hedef Şehirler Endeksi: Eğlence Raporu ile dünyada eğlenmek için tercih edilen şehirleri açıkladı

​Dünyanın En Büyük Kütüphaneleri
Detay

Seyahat

​Dünyanın En Büyük Kütüphaneleri

Dünyanın en büyük kütüphaneleri dijital kitaplara karşı dimdik ayakta duruyor.

Ekonomik Uçak Bileti Bulmanın Yolları
Detay

Seyahat

Ekonomik Uçak Bileti Bulmanın Yolları

Bayram tatiliniz için seyahat biletinizi uyguna getirin

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *