x

Seyahat

 

Seyahat edilecek en iyi 5 ülke

12.10.2016

Seyahat edilecek en iyi 5 ülke
   

Henrik Jeppesen adını daha önce duydunuz mu? Dünyadaki her ülkeye giden en genç kişi. 28 yaşına girmeden önce bütün dünyayı dolaştı. En son yolculuğunu 1 Nisan 2016’da Eritre’ye yaptı. Danimarkalı gezgin, pasaportlarının sayısını hatırlamıyor.  
Seyahatleri için TV programlarında gördüğü farklı ülkelerden ilham aldığını belirtiyor. Önce 50 ülkeyi hedeflemiş, ardından bu sayıyı 100’e yükseltmiş. Seyahat etmenin kendisini ne kadar rahatlattığını fark edince de dünyanın tüm ülkelerini görmeye karar vermiş. 
Gittiği ülkelerden onu en çok Ruanda’nın etkilediğini söylüyor;  “Beklentilerim çok düşüktü. Ancak sürpriz bir şekilde çok güzel bir ülkeyle karşılaştım. Dünya’nın bu bölgelerinde altyapılar genellikle kötüdür ve bir yolcu olarak çok fazla problemle uğraşmak zorunda kalırsınız. Ama Ruanda böyle değil aksine çok güzel bir ülke. 5 dolarla ülkenin bir ucundan diğer ucuna gidebilmek, yapılabilecek en iyi şeylerden biri.” 
En önemli sorulardan biri ise bütçe. İngiltere’nin Independent gazetesine verdiği röportajda, tüm bu yolculukların masraflarını nasıl karşıladığı sorulduğunda “Yaptığım her harcamaya dikkat ederim. Restoranlara gitmek yerine daha çok süper marketlerden aldığım yiyecekleri tüketirim. Taksi tutmak veya araç kiralamak yerine otobüse binerim ya da otostop çekerim. Otel ve mil puanlarının da yardımı oluyor. Çoğu günler, yaptığım harcama 5 doları geçmiyor. Seyahat etmek insanların düşündüğünden çok daha ucuz, ancak turist gibi değil de oranın yerlisi gibi yaşamaya istekliyseniz ve bütçenize bağlı kalırsanız” yanıtını veriyor. Yani bu yolculukların hedefi konforlu bir tatil değil, bilindik olandan uzaklaşmak ve farklı kültürleri tanımak.
Kısıtlı bir bütçeniz varsa ve yabancı bir ülkede turist olmak yerine bu türde bir deneyimi tecrübe etmek isterseniz Henrik’in, düşük bir bütçeyle gidilecek en iyi 5 ülke önerisine göz atabilirsiniz: 

•    Laos: “Tayland’a benziyor, tek farkı her yerde turist olmaması. Ülkede yolculuk etmek çok ekonomik, insanları cana yakın ve Tayland’da artık kalmayan özel bir his, burada hala var.” 

•    Güney Afrika: “Para birimlerinin değeri düşük olduğu için Avrupa ve ABD’de karşılayamayacağınız şeyleri rahatlıkla satın alabilirsiniz.”

•    Moldova: “Doğu Avrupa’nın güzel bir ülkesi. İnsanları çok cana yakın ve konuşmayı seviyor. Buradayken kendimi çok güvende hissetmiştim.” 

•    Estonya: “Kuzey Avrupa’daki diğer ülkeler gibi ancak fiyat etiketleri çok daha düşük. Nordik ülkeleri görmek istiyorsanız diğer ülkeler yerine Estonya’ya gelerek yüzde 50 tasarruf sağlarsınız. Keşfedilecek çok fazla tarafı var ve burada hayal kırıklığına uğramak çok zor.”

•    Maldivler: “Bu muhtemelen sürpriz olacak ama Maldivler, pahalı kış sezonuna kıyasla yaz sezonunda çok daha iyi. Burada, yılın farklı dönemlerinde 50 özel adada kaldım. Hava sıcaklığı Aralık ve Temmuz aylarında aynı. Yazın Maldivler’deki 5 yıldızlı bir otelde yaklaşık 55 dolara kalabilirsiniz ancak Aralık ayında bunun 4 katını ödemeniz gerekir.”

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dünyadaki Eğlence Rotaları
Detay

Seyahat

Dünyadaki Eğlence Rotaları

Mastercard Hedef Şehirler Endeksi: Eğlence Raporu ile dünyada eğlenmek için tercih edilen şehirleri açıkladı

​Dünyanın En Büyük Kütüphaneleri
Detay

Seyahat

​Dünyanın En Büyük Kütüphaneleri

Dünyanın en büyük kütüphaneleri dijital kitaplara karşı dimdik ayakta duruyor.

Ekonomik Uçak Bileti Bulmanın Yolları
Detay

Seyahat

Ekonomik Uçak Bileti Bulmanın Yolları

Bayram tatiliniz için seyahat biletinizi uyguna getirin

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *