x

Seyahat

 

Dünyanın En Eski Tapınak Merkezi

05.12.2016

Dünyanın En Eski Tapınak Merkezi
   

Yaklaşık 12 bin yıllık geçmişe sahip olan Göbeklitepe, dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul ediliyor. Geçtiğimiz yıl İsviçre’nin Davos kentinde gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu’ndaki tanıtımda katılımcıların ilgisini çeken Göbeklitepe, Business Insider'ın bu yıl güncellediği “Ölmeden önce görülmesi gereken 30 yer” arasında ikinci sırada gösterilmişti.

Göbeklitepe, İngiltere’de bulunan Stonehenge’den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha eski. İnşa edildikten 1000 yıl sonra üstleri insanlar tarafından kapatılarak gömülen bu tapınaklar 1995 yılından bu yana yürütülen çalışmalarla yeniden gün ışığına çıkıyor. 2011 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınan Göbeklitepe'nin, tarihi dokusu, arkeolojik değeri ve özgünlüğünü koruması dolayısıyla UNESCO’nun geçici listesinden asıl listesine alınması için yürütülen başvuru çalışmalarında ise sona gelindi. 300 metre çapında ve 15 metre yüksekliğinde geniş görüş alanına hakim bir konumda yer alan Göbeklitepe’nin gelecek yıl Şubat ayında geçici listeden asıl listeye girmesi bekleniyor.

Şu ana kadar öğretilen insanlık tarihine yepyeni yönler kazandıran Göbeklitepe, medeniyet tarihinin bilinenden farklı olduğunun bir kanıtı ve insanların yerleşik yaşama tarımla geçtiği öğretisinin karşısına çıkıyor.

Dünyanın en değerli arkeolojik buluşlarından biri olarak gösterilen Göbeklitepe'deki bulgular, insanoğlunun yerleşik yaşama tapınak kurup, tapınağın çevresinde yaşam kurmaya başlamasıyla geçtiğini gösteriyor. Ayrıca yerleşik hayata geçişi temsil eden kültür bitkisi buğdayın atasına da Göbeklitepe eteklerinde rastlandığı belirtiliyor. 1995 yılında Göbeklitepe’deki kazı çalışmalarının başına geçen ve aramızdan ayrıldığı 2014 yılına kadar kendini Göbeklitepe çalışmalarına adayan arkeolog Klaus Shcmidt’e göre avcı ve toplayıcı toplulukların Göbeklitepe gibi dini merkezlerde sürekli olarak bir araya gelmelerinin sonucunda yerleşik hayata geçildi. Kalabalık toplulukların ibadet merkezine yakın olma arzusu ve çevrede bu toplulukların ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde yeterli kaynak bulunmamasından dolayı insanlar tarıma yöneldi. Yani tarım yerleşik hayatı getirmemiş, dini mabetlerin etrafında kalma arzusu sonucunda yerleşik hayat tarımı getirmiştir.

Göbeklitepe hakkında National Geographic tarafından hazırlanan belgesele buradan, Ahmet Turgut Yazman belgeseline ise buradan ulaşabilirsiniz. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dünyadaki Eğlence Rotaları
Detay

Seyahat

Dünyadaki Eğlence Rotaları

Mastercard Hedef Şehirler Endeksi: Eğlence Raporu ile dünyada eğlenmek için tercih edilen şehirleri açıkladı

​Dünyanın En Büyük Kütüphaneleri
Detay

Seyahat

​Dünyanın En Büyük Kütüphaneleri

Dünyanın en büyük kütüphaneleri dijital kitaplara karşı dimdik ayakta duruyor.

Ekonomik Uçak Bileti Bulmanın Yolları
Detay

Seyahat

Ekonomik Uçak Bileti Bulmanın Yolları

Bayram tatiliniz için seyahat biletinizi uyguna getirin

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *