x

Seyahat

 

3 Dünya Gezgini Anlatıyor

03.01.2017

3 Dünya Gezgini Anlatıyor
   

Laura Bingham, Rob Greenfield ve Rhinal Pattel dünya üzerinde binlerce kilometreyi para harcamadan aşmak istedi. Guardian gazetesine hikayelerini anlatan bu 3 gezgin için seyahatlerinin en önemli anı, en çaresiz oldukları anlarda tanımadığı kişilerden aldıkları yardım ve destekler olmuş; kalacak yer, yemek veya güzel bir sohbet, hiçbir karşılık beklemeden yardımcı olan insanların, yolculuklarına çok özel bir anlam kazandırdığını ifade ediyorlar. Yolculularının en zorlayıcı tarafının ise doğa şartlarından ziyade çok çaresiz kalıp yardım istediklerinde insanlardan gelen ‘hayır’ yanıtları ve önyargılar olduğunu belirtiyorlar. Tek başına uzun seyahatlere çıkmak isteyenlere vermek istedikleri en işe yarar tavsiyeleri ise şöyle:

Laura Bingham, Güney Amerika’da 7 bin km
Eğer bisikletinizle seyahat edeceksiniz olabildiğince hafif eşyalar alın. Ağırlık sizi çok yavaşlatır ve aslında ihtiyacınız olmayan ne kadar fazla eşya aldığınızı anlayınca çok şaşırırsınız. Pratik olun ve yaşamsal önceliği olan parçaları taşıyın. Gore eldivenler ve yağmur ceketi tavsiye edebilirim, çok hafifler. Ayrıca sıcak tutan hafif bir mont; yastık görevi de görecektir. Her şeye rağmen olumlu düşünmeyi unutmayın. Ben Güney Amerika Operasyonu adlı bir yardım kuruluşu için para topluyordum ve onlara yardımcı olduğum düşüncesi beni en kötü anlarımda ayakta tuttu. Motivasyon veren videoları el altında bulundurun.

Rob Greenfield, Brezilya’dan Panama’ya 72 gün
Her şeye hazırlıklı olun ve kendi kendinize yetin. Çadır, uyku tulumu, su saflaştırıcı, pişirme ekipmanı ve rahat kıyafetler alın yanınıza. Olabildiğince hafif bir şekilde yolculuk edin ve ihtiyacınız olmayan şeyleri geride bırakın. Kalacak yer ve yemek için wwoof.org, helps.net gibi sitelerle bağlantıya geçin. Yolculuğa başlarken, beklentilerinizi bir kenara bırakın. Yeni şeyler deneyimlemek için açık ve meraklı olun.

Rhina Patel, İngiltere’den Hong Kong’a
Yalnız bir kadın olarak otostop çekmek çok riskli ve zaman zaman çok kötü haberler geliyor ancak bu benim için, özellikle özgürlük ve bağımsızlığın önemini göstermek için çok önemliydi. 2008’de Türkiye’de öldürülen Pippa Bacca’yı duyduktan sonra neredeyse bu yolculuktan vazgeçecektim. Ancak çok dikkatli olmam gerektiğini kendime sık sık hatırlatarak yola çıkmaya karar verdim. Geceleri otostop çekmedim, otostop trenlerini kullandım ve tanımadığım insanlarla da otostop çekmedim. Bunun yerine arkadaşlarım veya arkadaşlarımın arkadaşlarıyla yolculuk ettim. Gittiğim yerlerde yaşayan insanlardan tavsiyeler aldım, insanların vücut dilini okumayı öğrendim ve bir yere gitmeden önce o yer hakkında araştırma yaptım.
Duygusal yönden olumlu bir bakış açısı ve kararlılığa sahip olmak gerekiyor. Yardım istediğinizde çok sık ‘hayır’ yanıtını alıyorsunuz, hatta kötü bakışlar ve hakaretler bile. Ancak bunlar sizi yıldırmamalı. ‘Evet’ yanıtı alana kadar denemeye devam edin. İsveç, benim için çok zorlayıcı bir yer oldu çünkü insanlar çok önyargılıydı. Ancak en iyi tavsiyelerden birini de orada aldım: “Objektif bir şekilde kendi sonuna odaklan ve kimsenin ya da hiçbir şeyin seni yolundan alıkoymasına izin verme.” 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dünyadaki Eğlence Rotaları
Detay

Seyahat

Dünyadaki Eğlence Rotaları

Mastercard Hedef Şehirler Endeksi: Eğlence Raporu ile dünyada eğlenmek için tercih edilen şehirleri açıkladı

​Dünyanın En Büyük Kütüphaneleri
Detay

Seyahat

​Dünyanın En Büyük Kütüphaneleri

Dünyanın en büyük kütüphaneleri dijital kitaplara karşı dimdik ayakta duruyor.

Ekonomik Uçak Bileti Bulmanın Yolları
Detay

Seyahat

Ekonomik Uçak Bileti Bulmanın Yolları

Bayram tatiliniz için seyahat biletinizi uyguna getirin

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *