x

Seyahat

 

2017’nin Gözde Rotaları

16.01.2017

2017’nin Gözde Rotaları
   

Seyahat sitesi momondo, son iki yıla dair uçuş arama trendlerini araştırarak, bu yıl popülaritesini en çok artıracak rotaları listeledi. Veriler, Türkiye’den yapılan tatil planlarının şu destinasyonlara işaret ettiğini gösteriyor:

Tayland
Araştırmaya göre, son iki yılda popülaritesini en çok artıran ülke yüzde 66’lık artışla Tayland olurken, artış trendinin 2017’de de sürmesi bekleniyor. Diğer yandan bu durum, Türk turistlerin dünya genelindeki trendleri de yakından takip ettiğini gösteriyor. Zira son yıllarda özellikle Batılı ülkelerden Tayland’a büyük bir ilgi var. Türk turistlerin Tayland ziyaretlerini kolaylaştıran bir başka etkense, Türk Hava Yolları’nın geçtiğimiz yıl Bangkok’un ardından ünlü Phuket Adası’na da doğrudan uçuşlara başlamış olması.

Ukrayna
Ukrayna ise yüzde 42’yle en yüksek artış trendi yakalayan ikinci ülke. Gerek Türkiye’ye yakınlığı gerekse hesaplı bir tatil destinasyonu olmasıyla öne çıkan Ukrayna, özellikle tatil dönemlerinde çokça tercih ediliyor. Ayrıca THY’nin Mart 2017’de Kharkov (Harkiv) seferlerine başlaması da, Ukrayna seyahatlerini kolaylaştıracak.

İspanya
Üçüncü sırada ise Türk turistlerin her daim en çok ziyaret ettiği noktalar arasında yer alan Barcelona ve Madrid’e ev sahipliği yapan İspanya yer alıyor. Diğer yandan son dönemde Türk turistlerin Güney İspanya’ya ve özellikle Endülüs’e yönelik ilgisinin arttığını da söylemek gerek. Bu trend gösteriyor ki, İspanya bu yıl da gözde rotalarımız arasında yer alacak.

Azerbaycan
Son iki yılda en yüksek artış trendi yakalayan beşinci ülke, yüzde 30’la kardeş ülke Azerbaycan. Turistik gezilerin yanı sıra iş seyahatleri için de Türklerin sıklıkla ziyaret ettiği ülkenin en popüler noktası ise elbette başkent Bakü. Yüksek artış trendi, Azerbaycan’ın 2017’de de favori rotalarımız arasında yer alacağını ortaya koyuyor.

ABD beşinci, İtalya 10. sırada
momondo verileri, Türk turistlerin ABD’ye yönelik ilgisinin de artış trendinde olduğunu gösteriyor. ABD, son iki yılda yaklaşık yüzde 34’lük artışla listenin dördüncü sırasında yer alıyor ve 2017’nin popüler rotaları arasında yer alma ihtimalini güçlendiriyor. Listenin ilk beş sırasında yer alan bu ülkeleri takip edenler ise iki yıllık artış trendine göre şöyle: Sırbistan, Avusturya, Birleşik Krallık, Almanya ve İtalya.

Beş Avrupa ülkesi düşüş trendinde
Diğer yandan son iki yılda Türkiye’den daha az ziyaretçi almaya başlayan ülkeler de var. En çok düşüş gösteren 5 ülkenin tamamı ise Avrupa ülkeleri. İsveç, yüzde 37’lik düşüşle ilk sırada yer alırken, Belçika yüzde 35, Polonya ise yüzde 30 düşüş gösterdi. Bu üç ülkeyi sırasıyla Danimarka ve Macaristan takip ediyor. Döviz kurlarındaki dalgalanma ve özellikle İsveç, Danimarka gibi Kuzey Avrupa ülkelerinde hesaplı tatil yapmanın güç olması nedeniyle, düşüş trendinin 2017’de de devam etmesi bekleniyor. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dünyadaki Eğlence Rotaları
Detay

Seyahat

Dünyadaki Eğlence Rotaları

Mastercard Hedef Şehirler Endeksi: Eğlence Raporu ile dünyada eğlenmek için tercih edilen şehirleri açıkladı

​Dünyanın En Büyük Kütüphaneleri
Detay

Seyahat

​Dünyanın En Büyük Kütüphaneleri

Dünyanın en büyük kütüphaneleri dijital kitaplara karşı dimdik ayakta duruyor.

Ekonomik Uçak Bileti Bulmanın Yolları
Detay

Seyahat

Ekonomik Uçak Bileti Bulmanın Yolları

Bayram tatiliniz için seyahat biletinizi uyguna getirin

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *